Logo
Wydrukuj tę stronę

Port Gdańsk pomaga Ukraińcom – transport humanitarny m.in. ze sprzętem medycznym dotarł do Odessy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zaangażował się w działania pomocowe dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Zakupił i dostarczył do Odessy sprzęt medyczny, agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy.

 – W związku z zaistniałą sytuacją, poprosiłem znajomych Ukraińców, działających w naszej branży, o wskazanie najpilniejszych potrzeb. Z ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy listę potrzebnych leków i sprzętu medycznego, w tym defibrylatorów, resuscytatorów. Ukrainian Logistics Alliance (ULA), zrzeszenie spedytorów, firm logistycznych, transportowych, a także ukraińska Obrona Terytorialna prosiły o agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy. I zaczęliśmy działać, by jak najszybciej pomoc dotarła na Ukrainę – relacjonuje Michał Stupak, menedżer klienta w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Transport z Gdańska wyruszył 4 marca. Do Odessy dotarł po dwóch dniach.

Kontakty Gdańska z Odessą, mają bardzo długą historię i jej początki sięgają końca lat 90-tych. W ostatnich latach nasza aktywność bardzo wzrosła w związku planami utworzenia korytarza transportowego Gdańsk-Odessa oraz podpisaniem w październiku 2020 r. listu intencyjnego pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Administracją Morskich Portów Ukrainy dotyczący wzajemnej współpracy. Od tamtego czasu przedstawiciele portów wymieniają się wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami, które w przyszłości mają zoptymalizować łańcuchy logistyczne, a tym samym zwiększyć wolumeny przeładowywanych towarów.

Z Artiomem Chaczaturianem z firmy logistycznej zajmującej się przeładunkami kontenerów i ro-ro w portach Odessa i Czarnomorsk znam się 3 lata, z Olgą Zerkałową z Odessy, której wiele zawdzięczamy w zakresie kojarzenia biznesu polskiego i ukraińskiego, współpracujemy już 5 lat przy organizacji różnych konferencji transportowych. Wczuwamy się w ich sytuację, nie możemy być obojętni – dodaje Michał Stupak.

Ponadto Port Gdańsk postanowił zwolnić z opłaty pasażerskiej Polską Żeglugę Bałtycką SA. Promy Polferries bez żadnych opłat przewożą do Szwecji ukraińskich uchodźców na podstawie okazanych dokumentów. Gotowość podwyższyły władze gmin Ystad i Trelleborg oraz Karlskrona na południu Szwecji, a także Nynaeshamn pod Sztokholmem, dokąd przypływają promy z Gdańska. Tam też, na terminalu promowym, trwa zbiórka darów dla Ukrainy prowadzona przez organizację Filippus we współpracy z Polską Żeglugą Bałtycką (Polferries).

– To nie koniec wparcia Portu Gdańsk dla Ukrainy. Właśnie ZMPG podpisał porozumienie trójstronne z Caritas Archidiecezji Gdańskiej i spółką Kador, która na portowych terenach zajmuje się logistyką przemysłową, m.in. produkcją opakowań transportowych. – Spółka Kador zgodziła się udostępnić Caritasowi swój magazyn, gdzie będą składowane paczki z pomocą dla Ukrainy – wyjaśnia Kamil Tarczewski, wiceprezes Portu Gdańsk ds. infrastruktury. – W obliczu tragedii, która dotknęła naszych wschodnich sąsiadów, wsparcie jest naszym obywatelskim i moralnym obowiązkiem. ZMPG to organizacja wrażliwa społecznie, dlatego podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu się w działania pomocowe.

Czytaj także:
- Wojna na Ukrainie oczami ekspertów
- Ukraina. Bezpieczeństwo pracowników najważniejsze
Poczta Polska realizuje pilne dostawy zaopatrzenia dla uchodźców z Ukrainy
Wojna wstrzymała operacje w porcie morskim w Odessie
Polska będzie hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy
- Pociąg humanitarny Kolei Dolnośląskich pojedzie do Przemyśla
- Wojna uderza w łańcuchy dostaw. Transport drogowy już sparaliżowany

Ostatnio zmieniany w środa, 09 marzec 2022 09:17
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny