Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak zwiększyć bezpieczeństwo transportu?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo transportu? Fot. Silny&Salamon

Zapewnienie bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw to jedno z głównych wyzwań, z którymi mierzą się firmy logistyczne i transportowe. Międzynarodowy i krajowy transport towarów narażony jest na kradzieże, co potwierdzają dane z najnowszego raportu stowarzyszenia TAPA (region EMEA), które wskazują na wzrost ich liczby o 10,3% rok do roku.

Elementem, który podnosi bezpieczeństwo, jest elektroniczna plomba TrackLock 2.0 firmy Silny&Salamon, o której skuteczności przekonała się m.in. skandynawska firma kurierska PostNord.
Cyfryzacja zwiększa wydajność, produktywność i bezpieczeństwo w transporcie towarowym i logistyce. Jak się okazuje, standardowe zabezpieczenia nie są wystarczające, by ochronić się przed kradzieżą produktów, często o wysokiej wartości, a zarazem łatwych do sprzedaży na rynku wtórnym. Jak wynika z raportu TAPA, aż do 70,1% strat dochodzi na terenie niestrzeżonych placów parkingowych, więc dzięki zabezpieczeniom nowego typu, zarządzający firmami transportowymi i kierowcy, mogą być spokojni o bezpieczeństwo ładunku. Dodatkową korzyścią stosowania inteligentnych rozwiązań do zabezpieczania transportu jest także zmniejszenie emisji spalin poprzez możliwość optymalizacji tras na podstawie zbieranych danych.

Inteligentne zabezpieczenia
- Do kontroli łańcucha dostaw na każdym etapie przydatne są plomby elektroniczne z wbudowanymi modułami GPS, GSM, RFID, BT, które zapewniają dokładny monitoring transportu. Naszym klientom oferujemy plombę elektroniczną TrackLock 2.0, która gwarantuje najwyższy poziom zabezpieczania. Firmom, które najpierw chciałyby sprawdzić to rozwiązanie, proponujemy jego przetestowanie - mówi Dagmara Puścikowska, menedżer ds. rozwoju w firmie Silny&Salamon.
System TrackLock 2.0 (plomba elektroniczna wraz z platformą) działa w koncepcji IoT, dostarczając natychmiastowo informacji o położeniu, przebiegu trasy i statusie w każdym punkcie drogi, tj. plomba otwarta, zamknięta, naruszona. Umożliwia przyznanie dostępu do towarów tylko osobom upoważnionym, dzięki uzbrajaniu plomby na kilka sposobów: przy użyciu kart RFID, platformy web, aplikacji mobilnej, SMS, BT lub kodu PIN. Co ważne, rozwiązanie można zintegrować z dowolnym systemem zarządzania, co stanowi doskonałą bazę do optymalizacji procesów, dzięki łatwemu dostępowi do statystyk i analiz w czasie rzeczywistym.

Sprawdzone w skandynawskich warunkach
Firma kurierska PostNord, która zastosowała w swojej flocie plomby TrackLock 2.0, zredukowała liczbę kradzieży na placu kontenerowym, a w razie próby włamania jest w stanie szybko reagować. Poza tym posiada dokładną informację o lokalizacji pojedynczego kontenera pośród setek innych. Doświadczenie pokazuje, że elektroniczne plomby świetnie sprawdziły się w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zabezpieczenia dobrane do potrzeb
Nowoczesne systemy oparte na rozwiązaniach IoT, pozwalające na skuteczne zabezpieczenie naczep i ładunków, usprawniają procesy firm logistycznych. Ich uzupełnieniem są plomby tradycyjne, wyposażone w mechanizmy zabezpieczające.
- Choć dysponujemy szeroką ofertą, niejednokrotnie projektujemy i wdrażamy indywidualne rozwiązania po to, by spełnić specyficzne potrzeby klientów. Możemy to robić, dzięki 30-letniemu doświadczeniu, wieloletniej współpracy z renomowanymi producentami, własnej drukarni i dostępowi do światowych innowacji - podkreśla Dagmara Puścikowska.

Źródło: Silny&Salamon

O bezpieczeństwie transportu czytaj także:
- UTK skontrolował przewoźników kolejowych
- Nowy projekt PAŻP z misją zwiększenia bezpieczeństwa samolotów i dronów
- Monitoring ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 25 styczeń 2021 14:11
© 2021 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania