Zaloguj się

Monitoring ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Monitoring ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych Fot. L. Brylowski

Niemal 1800 przejazdów kolejowych w Polsce jest nieprzerwanie obserwowanych przez kamery. PKP Polskie Linie Kolejowe SA przekazały policji prawie pół tysiąca nagrań, które zarejestrowały w pierwszym półroczu 2020 r. karygodne zachowania kierowców.

Monitoring jest świetnym narzędziem stosowanym w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego, ponieważ umożliwia szybką reakcję na zagrożenia. Sukcesywnie zwiększa się liczba przejazdów kolejowo-drogowych z monitoringiem. W ciągu ostatnich dwóch lat PKP Polskie Linie Kolejowe SA zamontowały dodatkowe kamery na około 400 skrzyżowaniach. Urządzenia non stop obserwują blisko 1800 przejazdów na terenie całej Polski.
Materiał z nagranymi przypadkami łamania przepisów bezpieczeństwa, uszkodzenia rogatek i kolizji na przejazdach trafia do policji. W 2019 r. wpłynęło ponad 1400 wniosków w sprawie ukarania kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Pod koniec pierwszego półrocza bieżącego roku było ich już tylko 471.
Aż 99% wypadów na przejazdach kolejowo-drogowych jest efektem ignorowania bezpieczeństwa przez kierowców, np.: omijania rogatek, wjeżdżania pod opadające rogatki, lekceważenia znaku stop. Nagrania z nieprawidłowym zachowaniem na przejazdach są wykorzystywane w celach edukacyjnych dla instruktorów nauki jazdy i kierowców. Nagrania wideo trafiły do 4 000 ośrodków szkolenia kierowców. Filmy, prezentujące tragiczne błędy kierowców, mają przestrzec przed brawurą i nieodpowiedzialnością w ramach kampanii Bezpieczny przejazd "Szlaban na ryzyko!". 
Monitoring na przejazdach kolejowo-drogowych to efekt modernizacji linii kolejowych m.in.: Warszawa - Lublin, Poznań - Warszawa, Poznań - Szczecin, Działdowo - Olsztyn, Legnica - Rudna Gwizdanów z udziałem środków unijnych oraz inwestycji ze środków budżetowych.

Źródło: PKP PLK

O inwestycjach kolejowych czytaj także:
- Powstaje pierwszy elektryczny FLIRT dla Intercity
- Wodorowy pociąg Alstom wkrótce na torach
- Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy

Ostatnio zmieniany w środa, 23 wrzesień 2020 14:35
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe