logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Informatyka w logistyce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Faktura podpisana elektronicznie i wysłana w sekundę do odbiorcy. Studia wyższe w trybie on-line. Systemy inteligentne, znajdujące poszukiwane informacje w moment. To tylko ułamek możliwości wykorzystania Internetu. W Poznaniu odbyło się II Międzynarodowe Forum Młodych Logistyków.

Na dwa dni Poznań zapełnił się pasjonatami logistyki - dziedziny, która skupia ludzi chcących usprawniać wszystkie procesy zachodzące dokoła nas. Szybszy transport, niższe koszty, łatwiejsze zakupy czy nauka - to interesuje każdego, a dziś przy wykorzystaniu Internetu można poprawić niemal wszystko. Z tego powodu, tematem przewodnim Forum były „Strategie e-logistyki i zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw”. Zaproszenie Wyższej Szkoły Logistyki i Politechniki Poznańskiej przyjęło dziesięć uczelni z najdalszych zakątków kraju oraz wiele firm.

Pierwszy dzień Forum Młodych Logistyków otworzył Rektor Wyższej Szkoły Logistyki prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów. Rozpoczął dr Marcin Kraska ukazując możliwości elektronicznej gospodarki. Tuż po nim mgr Dawid Doliński przedstawił program NEDLOG - „Nowoczesna Edukacja dla Logistyki”. Okazało się, że nauka przez Internet jest już powszechnie dostępna. Wyższa Szkoła Logistyki wraz z partnerami z wielu krajów europejskich kończy opracowywanie zestaw kursów logistycznych, które będą zastosowane w procesie kształcenia. Studenci WSL część przedmiotów już wkrótce będą zaliczać przez Internet.Naprawdę gorąco zrobiło się, gdy na Forum stanął student Politechniki Poznańskiej Zygmunt Kopacz. Przedstawiając jeden z najciekawszych referatów na temat zastosowania podpisu elektronicznego, przeniósł uczestników do świata, w którym wszelkie dokumenty można podpisać i wysłać elektronicznie. Faktury przez Internet, zastąpienie numerów PIN indywidualną kartą chipową, rozliczenia z urzędami on-line bez kolejek - „osiągnięcie tego jest już tylko kwestią czasu” - mówił dostrzegając jednocześnie pewne utrudnienia. To otworzyło burzliwą dyskusję, w której prym wiódł Wojciech Pelc z Urzędu Miasta Poznania, który nie wierzył w rychły sukces tych nowości. Zawrzało na pięknej auli Centrum Informatycznego Politechniki Poznańskiej, bo tam właśnie miał miejsce pierwszy dzień Forum.Po tych emocjach uczestnicy dowiedzieli się jak oszczędzić czas i pieniądze oraz uzyskać łatwy dostęp do danych. Dominika Kufel i Tomasz Barczyk z InForum Business Intelligence przedstawili system zintegrowanej analityki biznesowej. Ciekawe narzędzia logistyczne zaprezentowali także przedstawiciele Koła Doskonalenia Procesów oraz reprezentanci firmy Icon Consulting.

Natalia Edwarczyk i Hubert Tomala z Politechniki Poznańskiej przedstawili „systemy inteligentne”, które mają zastosowanie w łańcuchach dostaw. Okazało się, że przy ich wykorzystaniu można także poszukiwać informacji w Internecie. Systemy te są sprytniejsze od standardowych wyszukiwarek internetowych. Dzięki nim, w moment znajdujemy np. strony o samochodach, a nie wszystkie te, w których znajduje się słowo „samochód”.

Kiedy głowy uczestników były już pełne optymistycznych nowinek logistycznych, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania zaprezentowali inwestycje logistyczne, które już zostały zrealizowane oraz będą realizowane wkrótce. Studentów zaskoczył fakt, że istnieje już system komputerowy pozwalający bez problemu znaleźć np. poszczególne groby na poznańskim cmentarzu junikowskim.

Nie samą jednak nauką człowiek żyje. Przedstawiciele firmy Promag ogłosili konkurs dla uczestników Forum, w którym nagrodą główną są płatne miesięczne praktyki w tej firmie.

Drugi dzień Forum odbył się w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki. Studenci poznali wiele metod zarządzania zapasami m.in. takie, które przenoszą odpowiedzialność na „innych”. Ciekawostką były zaprezentowane metody zarządzania, w których istnieje wymiana danych między konkurującymi firmami. Praktyka pokazuje, że zastosowanie ich przynosi duże korzyści. Przedsiębiorcy podchodzą jednak sceptycznie do współpracy ze swoją konkurencją.

- Forum Młodych Logistyków bez wątpienia jest wyjątkową konferencją w skali kraju, którą będziemy corocznie kontynuować. Studenci bowiem udowadniają, że są głodni wiedzy logistycznej i potrafią podołać organizacji tak wielkiego wydarzenia – mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL.

W konferencji Forum Młodych Logistyków uczestniczyło ponad 100 osób. Politechnikę Poznańską i Wyższą Szkołę Logistyki odwiedzili studenci: Akademii Morskiej ze Szczecina, Akademii Rolniczej ze Szczecina, Uniwersytetu Szczecińskiego, Politechniki Szczecińskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Ekonomicznej z Katowic oraz Akademii Techniczno – Humanistycznej z Bielska – Białej. Nie zabrakło także przedstawicieli przedsiębiorstw wspierających organizację forum - PROMAG S.A., Raben Group, InForum Business Intelligence, ICON Consulting Group, Odratrans oraz Centrum Edukacji Logistycznej.
Ostatnio zmieniany środa, 28 marzec 2007 13:38

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj