Zaloguj się

AKTUALNOŚCI: raporty i analizy

Niebezpieczne konsekwencje wysokiej rotacji pracowników logistyki

Wg Raportu „Barometr Rynku Pracy”[1], 47,6% ankietowanych firm miało problemy wynikające z rotacji pracowników. To zdecydowanie więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdzie takie trudności zgłosiło 13% badanych przedsiębiorstw. Pewien poziom rotacji jest wskazany, ale na większą skalę prowadzi ona do obniżenia efektywności pracy, obciąża budżet nadmiernymi kosztami związanymi zarówno z rekrutacją, jak i szkoleniem nowych pracowników, a także realnie zwiększa wypadkowość, co może negatywnie wpływać na wizerunek firmy.

Raport o stanie logistyki w Ukrainie – ważne źródło informacji dla polskich logistyków

Jakie są główne wyzwania ukraińskiej logistyki? Co kształtuje potencjał  gospodarki tego kraju? Jakie będą inwestycje w sektorze logistyki w kolejnych latach? Jak wygląda struktura gałęziowa transportu? Jakie konsekwencje może mieć rozwój ukraińskiego eksportu i importu dla polskich przewoźników?

Firmy transportowe i logistyczne planują większe inwestycje

Subindeks dla sektora transportu, spedycji i logistyki na III kwartał br. wyniósł 53,8 pkt., o 0,3 pkt. mniej niż w poprzednim kwartale. Pomimo delikatnego spadku wartości wskaźnika, główne obszary wskazują na dobre perspektywy przed TSL. Z Barometru EFL wynika, że ruszą inwestycje. 26 proc. firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych planuje większe inwestycje, o 8 p.p. więcej niż kwartał wcześniej. To największa grupa inwestycyjnych optymistów wśród sześciu badanych sektorów. Ponadto, 29 proc. przedsiębiorców prognozuje większą sprzedaż, o 5 p.p. więcej niż kwartał wcześniej.

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje łańcuchy dostaw?

Świat logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw stoi u progu transformacji, której katalizatorem jest sztuczna inteligencja (AI). Najnowszy raport CargoON "Sztuczna inteligencja w łańcuchu dostaw" analizuje, w jaki sposób AI rewolucjonizuje krajobraz branży, oferując szereg strategicznych korzyści i bezprecedensową wydajność.

Rekrutacje i zmiany w strukturze zatrudnienia w branży TSL

Choć miniony kwartał 2024 był dla branży transportu, logistyki i motoryzacji mniej optymistyczny, wygląda na to, że pracodawcy planują ponowne wzmacnianie zespołów. Od początku lipca do końca września 40% polskich pracodawców tego obszaru zapowiada chęć zatrudnienia nowych pracowników, a 46% nie przewiduje żadnych zmian kadrowych. Jedynie 13% ankietowanych firm wskazuje na konieczność redukcji zatrudnienia. Na takie dane wskazuje raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przedstawiający plany rekrutacyjne firm na III kwartał tego roku. 4 na 10 polskich pracodawców obszaru transportu, logistyki i motoryzacji planuje nowe rekrutacje, a 5 na 10 nie chce zmian w strukturze zatrudnienia

Piąty bieg, czy gwałtowne hamowanie – co czeka polski rynek przewozów?

Niekontrolowany wzrost indywidualnego ruchu samochodowego jest problemem większości dużych miast na całym świecie. Coraz więcej mieszkańców większych miast zauważa przeciążenie ruchem infrastruktury drogowej. Rozwiązaniem jest wprowadzenie zrównoważonych sposobów poruszania się i wykorzystanie zalet przewozów taksówkami w celu zapewnienia ich komplementarności względem całego transportu publicznego. Eksperci szacują, że odpłatne usługi taksówkarskie świadczy obecnie ok. 65 tysięcy kierowców, a wartość rynku sięga nawet 7 mld zł i ciągle rośnie.

Polskie firmy z branży TSL powinny postawić na automatyzację i cyfryzację

Polskie firmy z branży TSL stają się coraz mniej konkurencyjne na europejskim rynku. Wpływ na to mają nie tylko rosnące koszty, ale także fakt, że firmy za mało inwestują w innowację i automatyzację. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Branża TSL w obliczu automatyzacji i wojny” wyzwaniem dla branży staje się automatyzacja transportu, która obejmuje m.in. obieg dokumentów transportowych, celnych, procesy logistyczne i operacje w magazynach. W wyścigu technologicznym polskie firmy nie są w stanie skutecznie konkurować z podmiotami z zachodniej Europy, np. firmami niemieckimi.

Rynek przemysłowo-logistyczny nad Wisłą bezkonkurencyjny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni przemysłowo-logistycznych w regionie 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej (CEE-131)  wynosi ponad 67 mln mkw. Jak wynika z najnowszego raportu Colliers pt. „ExCEEding Borders: Navigating the Industrial Landscape and Workforce in CEE-13” (Sytuacja w sektorze przemysłowym i na rynku pracy w regionie CEE-13), Polska pozostaje największym rynkiem przemysłowo-logistycznym w całym regionie CEE-13 z podażą całkowitą ponad 31 mln mkw., co stanowi 45% całkowitych zasobów regionu.

Subskrybuj to źródło RSS