Zaloguj się

WIEDZA: transport i spedycja

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie wolniej niż w Niemczech, a rozładowanie przewożącego je pociągu: nawet czterokrotnie. Dlatego infrastruktura transportowa, w szczególności kolejowo-portowa, wymaga natychmiastowej rozbudowy i modernizacji, aby potencjał polskich eksporterów rolnych mógł być w pełni wykorzystywany - to główna konkluzja debaty eksperckiej dot. bezpieczeństwa żywnościowego zorganizowanej podczas Kongresu Odporność 2024.

Protesty i kierowcy ciężarówek oczekujący przy granicach

Każdego dnia kolejki aut ciężarowych na przejściach granicznych z Ukrainą stają się coraz dłuższe. Kierowcy muszą czekać na możliwość przejazdu nawet do 14 dni. Protesty na drogach nie są jednak rzadkością. Kto w takiej sytuacji odpowiada za kwestie bezpieczeństwa i opóźnienia dostaw? Jak pracodawcy rozliczają kierowców za czas spędzony w kolejce?

Jak wybrać rodzaju transportu w branży chemicznej?

W obliczu dynamicznych zmian rynkowych branża chemiczna skupia się na poszukiwaniu najbardziej efektywnych rozwiązań logistycznych, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo transportu, ale także przyczynią się do oszczędności czasu i pieniędzy. Ogromne znaczenie ma wybór rodzaju transportu drogowego. Ekspertka DACHSER radzi, kiedy wybrać LTL, FTL lub drobnicę sieciową, by optymalizować koszty logistyki.

Spedycje cyfrowe to przyszłość branży TSL

Digitalizacja w branży transportowej to nie kwestia wygody, ale przetrwania na coraz bardziej wymagającym rynku. Dla spedycji inwestycja w cyfrowe rozwiązania to szansa na poprawę bilansu kosztów i zwiększenie atrakcyjności współprac. Automatyzacja kluczowych działań z wykorzystaniem narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji pozwala spedycjom działać szybciej, efektywniej i skuteczniej.

Mandaty i grzywny - jak ich uniknąć w transporcie międzynarodowym?

W transporcie międzynarodowym przewoźnicy pokonują tysiące kilometrów na terenie różnych państw. Przed każdym wyjazdem warto zwrócić uwagę na przepisy obowiązujące w krajach, przez które będzie przebiegała trasa. Ich nieznajomość może skończyć się słonym mandatem lub grzywną. Można ich jednak uniknąć, jeśli zareagujemy w porę. 

Mobilna transformacja Dachser na rzecz klimatu

Zrównoważony rozwój i działania na rzecz klimatu są integralną częścią kultury korporacyjnej DACHSER. Fundamentalną rolę odgrywają tu energia odnawialna, e-mobilność, a w szczególności rozwój bezemisyjnych łańcuchów dostaw dla europejskich miast. Wszystkie te działania wiążą się z koniecznością integracji procesów uczenia się i osobistych doświadczeń. A jak to wygląda w praktyce? Zajrzyjmy w tym celu do Freiburga. Hendrik wrzuca wsteczny bieg i podjeżdża „Bigster” do palety, wsuwa pod nią widły i bezszelestnie podnosi ładunek. Szybko zabezpiecza towar, skanuje dane dostawy i rusza w drogę. Bigster to rower towarowy zaprojektowany przez Roc-Ket Cargo Bikes GmbH we Freiburgu, opatrzony w charakterystyczne żółto-niebieskie barwy firmy DACHSER.

Subskrybuj to źródło RSS