Zaloguj się

Bądźmy Sobą - o różnorodności i wartościach na 8. Forum Kobiet w Logistyce

  •  Beata Trochymiak
  • Kategoria: Konferencje

8. Forum Kobiet w Logistyce miało miejsce w dniach 20-21 maja 2019 r. w Janowie Podlaskim. Organizatorką i autorką tego jedynego w Polsce wydarzenia dedykowanego menedżerkom z branży logistycznej jest Beata Trochymiak, redaktor naczelna portalu Pracujwlogistyce.pl. Tegoroczne Forum zgromadziło blisko 160 uczestniczek i uczestników oraz 19 prelegentów - ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Spotkanie moderowały prof. Danuta Kisperska-Moroń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz prof. Halina Brdulak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem - Bądźmy Sobą, czyli jak rozwijać firmę w czasach różnorodności, gdzie poszukiwać nowych obszarów działalności, zachowując przy tym tożsamość i wartości naszych organizacji. Spotkanie rozpoczęło się nietypowo - od uroczystego śniadania i ogłoszenia laureatek tytułu "Kobieta w Logistyce 2018", a tytuł ten otrzymały: Lidia Dziewierska, prezes zarządu Loconi Intermodal - "Kobieta w Logistyce 2018" - dostawca usług TSL oraz Katarzyna Kędzierska, dyrektor obsługi klienta, łańcucha dostaw i logistyki w Europie Centralnej BASF Polska - "Kobieta w Logistyce 2018" - odbiorca usług TSL.

Zaszalej i bądź sobą! Rzecz o wartościach - to tytuł wystąpienia Marty Tęsiorowskiej, vice president, head of marketing and communications Europe Prologis. Jak firma poprzez akceptację różnorodności może się rozwijać i jak może generować zyski. - Zarządzaj przez wartości, odważ się i bądź sobą. Działaj w zgodzie ze swoimi wartościami. Wspólne wartości to podstawa zaangażowania pracowników, klientów, partnerów. To dzięki wartościom ludziom chce się chcieć - mówiła Marta Tęsiorowska.
Wartości organizacji są swego rodzaju drogowskazem i katalogiem przepisów, dzięki którym organizacja realizuje swoją misję i jest w stanie utrzymywać wyznaczony kierunek pomimo pojawiających się przeciwności. Jednakże muszą być one autentyczne, aby wzbudzać zainteresowanie i dumę wśród pracowników.
Marketing influencerski w logistyce to kolejny ciekawy temat, zwracający uwagę na otwarcie się na nowe formy promowania, pokazywania wartości i budowania wizerunku firmy. Mówiła o tym Katarzyna Ostojska, marketing manager Raben Logistics Polska, która na przykładzie firmy Raben wskazała najważniejsze elementy wykorzystania influencerów w logistyce.
Jak kobiety zmieniają świat intermodalu to wystąpienie Lidii Dziewierskiej, prezes zarządu spółki Loconi Intermodal, również nawiązujące do wartości i różnorodności, które uczestników wzruszyło niemalże do łez, gdyż opowiadało o pasji do pracy, o tym jak kobiety odnajdują się w twardym świecie intermodalu. Warto dodać, że p. Lidia jest jedną z niewielu (dwóch, może trzech) kobiet na stanowisku zarządczym pośród operatorów intermodalnych w Polsce.
Air & Sea "szyte na miarę" - doświadczenie, kompetencje a intuicja spedytora, czyli storytelling ze świata spedycji - Justyny Kowalskiej, manager Działu Spedycji Lotniczej, Fracht FWO Polska oraz Marty Śpionek-Rosińskiej, kierownik ds. kluczowych klientów Fracht FWO Polska, które opowiedziały o swoich doświadczeniach i rozwoju w firmie Fracht FWO - operatora logistycznego dla przemysłu. Zaprezentowały też kilka ciekawych projektów z zakresu project cargo, takich jak czarter samolotów frachtowych i dostawa gigantycznych elementów na budowę elektrowni.
Z kolei Karolina Gasińska-Byczkowska, country manager Agility Logistics, zaproponowała ćwiczenie pt. Lokalny głos w gąszczu globalnej korporacji a rozwój krajowych oddziałów, jako wymianę doświadczeń we współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a klientem, na temat tego jak wspólne wartości wpływają na rozwój biznesu i otoczenia. Praca w podgrupach była ciekawym doświadczeniem w spojrzeniu na wartości i ich rolę w naszym zawodowym życiu.
Scaleniem tej części tematycznej była gra planszowa DB Schenker pt. We are women in logistics, którą poprowadziła Dagmara Głowacka, dyrektor polityki personalnej DB Schenker w klastrze North & East Europe, znana ze świetnych wystąpień z poprzednich edycji Forum Kobiet w Logistyce. Celem gry było pokazanie jak można kształtować wokół nas otoczenie, aby dzięki temu biznes rozwijał się dynamicznie a życie stawało się pełniejsze.
Drugą część sesji plenarnej poświęcono tematyce twardej. Marzena Wal, dyrektor ds. rozwoju biznesu HUB Logistics, zrobiła wstęp do warsztatu (mającego miejsce w drugim dniu Forum) pt. Automatyzacja - bać się czy cieszyć? Technologiczny optymizm versus realne potrzeby. Z kolei Agata Horzela, menedżer ds. standardów GS1 w TSL, bardzo ciekawie mówiła nt. kiedy zakupy z Chin przestaną się opłacać - o zmianach logistyki w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Od 2021 r. w krajach UE wejdzie obowiązek opłacania podatku VAT dla wszystkich przesyłek (z krajów "trzecich") niezależnie od wartości, co w dużej części przypadków może oznaczać, że łączne koszty dostawy i zamówienia mogą przewyższać wartość zamówionego produktu. Obecnie w dalszym ciągu około 90 proc. towarów z Chin do Europy trafia drogą morską. Koncepcja rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku ma odwrócić tę sytuację na korzyść wykorzystania kolei, co już się dzieje, bo w ciągu ostatnich 5 lat import towarów z Chin koleją wzrósł dwudziestokrotnie. Część tych towarów przechodzi przez największy suchy port w Europie - Małaszewicze, położony we wschodniej Polsce przy granicy z Białorusią. O jego możliwościach mówił Marcin Korneluk, dyrektor ds. organizacji produkcji PKP Cargo Centrum Logistycznego Małaszewicze, który był również przewodnikiem wycieczki do terminala kontenerowego w Małaszewiczach w drugim dniu Forum, w której wzięli udział uczestnicy konferencji.
Sesję plenarną zakończono inspirującym spotkaniem z gościem specjalnym 8. Forum Kobiet w Logistyce - Zofią Dzik, innowatorką, przedsiębiorcą, fundatorką Fundacji Humanites - łączącą tematykę człowieka i technologii, pionierką rynku direct, członkinią John Maxwell Team, autorką Modelu Spójnego Przywództwa™, członkinią Rady Ekspertów Forum Rad Nadzorczych przy GPW, podróżniczką wędrującą przez pustynie świata.

Drugi dzień Forum - 21 maja był dniem warsztatów. W sumie, w dwóch sesjach, odbyło się siedem niesamowitych spotkań, m.in. na temat modelu prof. Zimbardo, w praktyce, skutecznej komunikacji, relacji międzykulturowych, przywództwa, siły mediów społecznościowych w B2B i automatyzacji.

Z pewnością tegoroczne Forum Kobiet w Logistyce było inne niż poprzednie edycje, ciekawsze, bardziej rozbudowane i jeszcze bardziej sprzyjające nawiązywaniu relacji biznesowych, ale także dające przestrzeń do rozwoju osobistego. Już dzisiaj organizatorka zaprasza do udziału w 9. Forum Kobiet w Logistyce.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 10 czerwiec 2019 13:56
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe