Zaloguj się

Polski robot weźmie udział w prestiżowych zawodach DARPA

Polacy stworzyli robota współpracującego z urządzeniami skonstruowanymi przez najlepszych inżynierów i naukowców na świecie. Robot, który jest efektem kooperacji ŁUKASIEWICZ-PIAP z California Institute of Technology, umożliwia prowadzenie wizualnego rozpoznania terenu. Weźmie też udział w prestiżowym konkursie DARPA Subterranean Challenge.

Polscy inżynierowie rozpoczęli współpracę z California Institute of Technology (Caltech) w 2019 roku w ramach projektu "Rozwój Badań Kosmicznych", realizowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W wyniku tej kooperacji do USA został wysłany jeden z testowych robotów, wyprodukowanych w Instytucie ŁUKASIEWICZ-PIAP.

- Obecność na zawodach DARPA to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować, jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem podziemi. Takie zastosowanie robotyki może być wykorzystywane w obszarze bezpieczeństwa, a w dłuższej perspektywie, być może, również przy eksploracji Układu Słonecznego - tłumaczy dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor ŁUKASIEWICZ-PIAP.

Dotychczas żaden polski robot nie uczestniczył w tych zawodach. W 2020 roku zawody koncentrują się na cywilnych aspektach wykorzystania robotów w działaniach ratowniczych w podziemiach, między innymi w liniach metra i kopalniach.

Polski łazik w USA
Wysłany do USA robot to platforma mobilna, ważąca 27 kilogramów, przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. Robot wyposażony jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo-kołowy system napędu, zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych. Prace, przygotowujące łazik do zawodów DARPA, odbywały się w Kalifornii w trakcie wyjazdów stażowych polskiego inżyniera Sławomira Kurdziela z ŁUKASIEWICZ-PIAP. W projekcie zdalnie uczestniczyli też inżynierowie z warszawskiej siedziby Instytutu. Robot poddawany był procesom dostosowywania i testowania jego przydatności do zawodów. We współpracy z naukowcami z California Institute of Technology oraz należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) przeprowadzana była integracja robota z nowym oprogramowaniem i czujnikami. Pozwoliło to przetestować nowe metody zapewniania robotowi autonomii w trakcie wykonywania misji. Kooperacja specjalistów Łukasiewicz-PIAP z inżynierami z USA służyła doprecyzowaniu technologii, które mogą znaleźć zastosowanie podczas prac humanitarno-ratowniczych oraz być może - przy misjach kosmicznych, jak na przykład badanie podziemnych jaskiń na Księżycu.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 marzec 2020 13:27
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe