Zaloguj się

Transportowcy z 8 państw Europy domagają się zawieszenia pakietu mobilności

Ministrowie do spraw transportu z: Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Malty i Cypru zwrócili się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącej Komisji Europejskiej i Prezydencji Chorwackiej w Radzie UE z prośbą o zawieszenie prac nad częścią socjalną i rynkową pakietu mobilności do czasu zakończenia pandemii koronawirusa.

Wizja przyjęcia w Europie pakietu mobilności od dawna spędza sen z oczu nie tylko polskim transportowcom. Nowe regulacje negatywnie odbiją się na kondycji przewoźników. Ich sprzeciw budzi szczególnie obowiązek powrotu ciężarówek do kraju siedziby firmy, ograniczenia w kabotażu i ilości rozładunków i załadunków. Epidemia koronawirusa może ostatecznie pogrążyć przedsiębiorstwa transportowe. W związku z tym 30 marca 2020 r., z inicjatywy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ministrowie ds. transportu Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Malty i Cypru zwrócili się do Komisji Europejskiej z apelem o zawieszenie działań nad wdrożeniem pakietu mobilności przynajmniej na czas trwania groźnej pandemii.

- Projektowane przepisy UE nakładają administracyjne ograniczenia na usługi transportowe, sztucznie zmniejszają efektywność usług transportowych oraz wprost wymuszają na przewoźnikach wykonywanie zbędnych przejazdów. Konieczne jest wyeliminowanie złych przepisów, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Transport to bardzo ważna gałąź gospodarki. Zapewnienie nieprzerwanych dostaw podstawowych towarów, czyli żywności i środków medycznych zarówno w obecnej - kryzysowej sytuacji, jak i po zakończeniu pandemii jest kluczowe. Tymczasem wdrożenie pakietu mobilności uniemożliwi wielu przewoźnikom sprawną realizacji swoich usług.
Autorzy listu apelacyjnego zwrócili uwagę na to, że gospodarka Europy po zakończeniu pandemii bardzo się zmieni, a nowa sytuacja w transporcie będzie wymagała weryfikacji i opracowania nowych rozwiązań. Transport drogowy może stać się dźwignią europejskiej gospodarki po kryzysie pod warunkiem, że będzie miał warunki sprzyjające do własnego rozwoju.
List apelacyjny został przekazany również do wiadomości innych ministrów ds. transportu państw Unii Europejskiej i komisarz UE ds. transportu, Adiny Vălean.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O pakiecie mobilności czytaj także:
- Czy pakiet mobilności opóźni się z powodu koronawirusa?
- Sprawa pakietu mobilności już na finiszu

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 kwiecień 2020 13:28
Zaloguj się by skomentować