Zaloguj się

Inteligentna automatyzacja: co to jest i jak pomaga firmom z branży logistycznej w cyfrowej transformacji

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Konferencje

Inteligentna Automatyzacja to dziś jeden z najpopularniejszych tematów wśród firm, które stanęły przed wyzwaniami cyfrowej transformacji. Katalizatorem tak nagłego zainteresowania okazała się pandemia COVID-19, która dotknęła niemal każdą sferę życia i działalności biznesowej. Przedsiębiorstwa stawiają na technologie automatyzujące, by nie pozostać w tyle za konkurencją. Czym jest zatem Inteligentna Automatyzacja i co zyska organizacja dzięki jej wdrożeniu - o tym przeczytasz w naszym artykule.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać praktyczne zastosowania IA w sektorze logistyki, weź udział w webinarium organizowanym przez Alphamoon - czołowego dostawcę rozwiązań z zakresu Inteligentnej Automatyzacji dla branży logistycznej w Polsce. Webinarium pt. "Inteligentna Automatyzacja w branży logistycznej" odbędzie się już 22 kwietnia br. o godzinie 12:00.

Link do rejestracji: https://alphamoon.clickmeeting.com/698634237/register

Dlaczego warto poznać zagadnienia Inteligentnej Automatyzacji?

Na powyższe pytanie odpowiadają analitycy z Gartner Group, którzy określili obecnie panujące trendy w zakresie technologii związanych z automatyzacją. Szacują oni, że aż 90% dużych przedsiębiorstw użyje automatyzacji do końca 2022 roku. Ponadto, do końca 2021 roku zostanie “zatrudnionych” aż 4 miliony robotów wykonujących rutynowe zadania w firmach na całym świecie.

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że nie odczuwamy potrzeby podążania za innowacją i nie zauważamy braków w działaniu przedsiębiorstwa, to warto zdać sobie sprawę z ukrytych możliwości rozwoju firmy.

Przykład? Aż 70-90% procesów finansowych i księgowych ma potencjał do automatyzacji, a firmy automatyzują obecnie około 4%. Z kolei specjaliści z Everest Group zbadali oczekiwania wobec automatyzacji. Obecnie oczekujemy przede wszystkim zwiększenia produktywności i ograniczenia kosztów. Istotna jest również poprawa obsługi i doświadczeń klienta, a także zwiększenie przewagi konkurencyjnej.

Czym jest RPA, AI i jak pojęcia te łączą się z Inteligentną Automatyzacją?

Automatyzacja nie jest jednak pojęciem nowym - co najmniej od kilku lat zdobywa ona uznanie firm na całym świecie - głównie pod hasłem RPA, czyli Robotic Process Automation.

RPA to technologia automatyzacji procesów biznesowych z wykorzystaniem robotów symulujących pracę człowieka. Jest to oprogramowanie składające się z zestawu algorytmów, które wykonują określone czynności i integrują różne systemy.

Celem RPA jest automatyzacja wykonywania powtarzalnych, monotonnych czynności takich jak kopiowanie i pobieranie danych, generowanie raportów czy obsługa reklamacji. Na przykład, to dzięki RPA klienci zostaną automatycznie poinformowani o przyjęciu ich skargi, a jednocześnie system do zarządzania reklamacjami zaciągnie ze zgłoszeń informacje konieczne do obsłużenia klientów.

Sztuczna Inteligencja (ang. Artificial Intelligence) to zaś technologia, która naśladuje człowieka w sposób inteligentny. Nie tylko wykonuje powtarzalne czynności, zbiera dane i je przetwarza, ale też uczy się i nabiera doświadczenia, aby ostatecznie jak najbardziej poprawić swoje działanie. AI to zbiór technik, wśród których możemy wyróżnić:

- rozpoznawanie obrazów,
- rozpoznawanie mowy,
- przetwarzanie języka naturalnego,
- uczenie maszynowe,
- systemy eksperckie,
- planowanie i optymalizację.

Czym jest w takim razie Inteligentna Automatyzacja? Inteligentna Automatyzacja jest połączeniem RPA i AI. Technologie te uzupełniają się nawzajem, tworząc zupełnie nową jakość w procesach automatyzacyjnych.

To dzięki sztucznej inteligencji RPA jest zdolne do wykonywania zadań o większej złożoności. Dla przykładu: w wypadku obsługiwania reklamacji samo RPA było zdolne do informowania klientów o przyjętych reklamacjach oraz pobierania z nich danych. W połączeniu z AI możliwa będzie nawet automatyzacja rozpatrywania reklamacji - system zrozumie, czego dotyczy skarga i będzie umiał się do niej odnieść.

Przewagi Inteligentnej Automatyzacji nad RPA

Robotic Process Automation bazuje na sztywnych regułach i schematach. Dzięki zastosowaniu RPA bez problemu przeanalizujemy ustrukturyzowane dane z formularzy lub tabel, przeczytamy treści na ekranie oraz będziemy naśladować powtarzalne zadania i czynności.

RPA to automatyzacja jedynie powtarzalnych procesów. Inteligentna Automatyzacja dzięki elementom sztucznej inteligencji daje zdecydowanie więcej możliwości w zakresie automatyzacji. Robot, poza powtarzaniem monotonnych czynności, może przejąć również funkcje myślącego człowieka - interpretację danych, a nawet podejmowanie decyzji.

Wszystko dzięki temu, że Inteligentna Automatyzacja obejmuje również przetwarzanie i generowanie języka naturalnego. Nie tylko naśladuje czynności i uczy się na podstawie obserwacji, ale także wnioskuje na podstawie danych.

Inteligentna Automatyzacja jest również elastyczna i niewrażliwa na sposób przyjmowania danych – nie ma znaczenia, czy dane są ustrukturyzowane i jakiego są typu. Jest w stanie integrować się ze źródłami informacji, co daje wiele nowych możliwości na wykorzystanie jej pełnego potencjału.
Korzyści z zastosowania Inteligentnej Automatyzacji w przedsiębiorstwie

Inteligentna Automatyzacja eliminuje wiele problemów związanych z pracą człowieka, np. typowe błędy i pomyłki. Przy pracy robota nie ma na nie miejsca. Oprócz redukcji błędów zadania są wykonywane wzorowo i spójnie, a przede wszystkim o wiele szybciej.

Inwestując w robota, korzystamy też z jego ciągłej dostępności, ponieważ działa dla nas 24/7.

Elastyczność Inteligentnej Automatyzacji przyczynia się do skalowalności procesów, dzięki czemu możliwe jest poszerzanie automatyzacji na kolejne obszary w przedsiębiorstwie w mało skomplikowany sposób.

Wszystko to przekłada się zaś na zredukowanie kosztów nawet o 80%.

Przyszłość Inteligentnej Automatyzacji

Inteligentna Automatyzacja znajduje coraz więcej zastosowań. Sprawdza się zarówno w przedsiębiorstwach publicznych, jak i prywatnych. Dodatkowo jej zastosowania znajdziemy w praktycznie każdej branży, niezależnie od tego, czy szukamy rozwiązań dla z zakresu finansów, produkcji czy medycyny.

Z uwagi na mnogość zastosowań oraz coraz większy postęp technologiczny, automatyzacja i robotyzacja jest nieunikniona. Jesteśmy świadkami transformacji i warto zdać sobie z tego sprawę, aby podążać właśnie w tym kierunku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać praktyczne zastosowania IA w sektorze logistyki, weź udział w webinarium organizowanym przez Alphamoon - czołowego dostawcę rozwiązań z zakresu Inteligentnej Automatyzacji dla branży logistycznej w Polsce. Webinarium pt. "Inteligentna Automatyzacja w branży logistycznej" odbędzie się już 22 kwietnia br. o godzinie 12:00.

Link do rejestracji: https://alphamoon.clickmeeting.com/698634237/register

 

  

Ostatnio zmieniany w czwartek, 22 kwiecień 2021 07:08
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe