Zaloguj się

Program "Mój Elektryk" ułatwi zakup pojazdu zeroemisyjnego

Program "Mój Elektryk" ułatwi zakup pojazdu zeroemisyjnego Fot. Pixabay

Punkty ładowania samochodów elektrycznych stają się coraz powszechniejsze w wielu miastach, czy na stacjach benzynowych przy autostradach. Potrzebę promocji zeroemisyjnych środków transportu zauważył m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), i w połowie lipca br. uruchomił program "Mój Elektryk".

Celem programu jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wsparcie zakupu bądź leasingu pojazdów zeroemisyjnych, w tym elektrycznych czy wodorowych, a jego budżet wynosi 500 mln zł i jest przewidziany na lata 2021-2026. Beneficjentami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy, samorządy czy inne instytucje. Dofinansowanie przeznaczone może być na zakup lub leasing (oraz najem długoterminowy) i dla osób fizycznych wyniesie 18 750 zł, a dla posiadaczy karty Dużej Rodziny 27 000 zł. Dofinansowanie dla powyższej grupy beneficjentów będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Z kolei np. przedsiębiorcy, dla których nabór wniosków uruchomiony zostanie w późniejszym terminie, będą mogli liczyć na dofinansowanie zależne od przewidywanego rocznego przebiegu czy kategorii pojazdu. Cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online, przy minimum formalności.

Programy takie jak "Mój elektryk" to sposoby na oswajanie "nowego trendu" w Polsce, który w Europie widoczny jest m.in. poprzez wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych o 57% w pierwszym kwartale 2020 r. Trzeba jednak pamiętać, że w kontekście elektromobilności, kluczowe nie tylko jest posiadanie samochodu elektrycznego, ale również dostęp do infrastruktury jego szybkiego ładowania. Zgodnie z niedawno opublikowanym europejskim pakietem Fit for 55, w którym znalazły się zapisy nakazujące w 2030 r. obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej o 55% (w odniesieniu do roku 1990), punkty ładowania samochodów elektrycznych na autostradach powinny się znaleźć co 60 km. Kluczowa jest więc rozbudowa infrastruktury ładującej. W UE potrzebnych będzie 3 mln punktów ładowania, by wspierać odpowiednio tempo rozwoju elektromobilności.

Drugim sposobem podejścia do tematu zasięgu samochodów elektrycznych jest polepszanie ich wydajności m.in. poprzez nowoczesne moduły zasilania, które są opracowywane i wdrażanie m.in. przez firmę Danfoss Silicon Power, Research & Development. Obecnie układy tego producenta znajdują się w ponad 40 milionach samochodów. Danfoss nie tylko odpowiada za produkty wykorzystywane w samochodach elektrycznych, ale również sam stawia sobie cele z zakresu zrównoważonego rozwoju w tym zakresie. W 2030 r. emisje CO2 pochodzące z floty samochodowej przedsiębiorstwa mają być zredukowane do 0. Będzie to możliwe dzięki elektryfikacji ok. 2500 samochodów w firmie. Proces już się zaczął w Szwecji, gdzie zamówiono pierwsze samochody hybrydowe, a w domach pracowników ustawiono punkty ładowania.

E-mobilność znalazła się w pakiecie reform europejskich mających ograniczać zmiany klimatu. Warto zdać sobie sprawę, że emisje z transportu odpowiadają za 24% światowych emisji CO2. Tymczasem, zgodnie z raportem Green Restart opracowanym przez firmę Danfoss rozwój elektromobilności w zakresie transportu prywatnego i publicznego na terenach miejskich w Europie, USA i Chinach, umożliwi realizację 28-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych, która jest celem porozumienia paryskiego. Samochody elektryczne przyczyniają się nie tylko do osiągnięcia celów klimatycznych, ale również do poprawy jakości powietrza, a także do zmniejszenia poziomu hałasu w miastach. Rozwój e-mobilności przyniesie także znaczny wzrost zatrudnienia, szacowany na milion dodatkowych miejsc pracy do 2030 roku w skali europejskiej, co w latach popandemicznych nie pozostanie bez znaczenia. Warto więc pomyśleć o swoim "elektryku", nie tylko dlatego, że właściciele samochodów elektrycznych mają możliwość korzystania z buspasów czy są zwolnieni z opłat za parking w strefach płatnego parkowania.

Źródło: Newseria

O elektromobilności czytaj także:
- Czy to koniec motoryzacji, jaką znamy?
- Pakiet "Fit for 55" na rzecz rozwoju elektromobilności
- Politechnika Warszawska i PSPA zacieśniają współpracę w obszarze elektromobilności
- Przybywa stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale... zbyt wolno
- Przy polskich drogach pojawią się znaki informujące o stacjach ładowania
- Projekt EKO-LOG na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce

Ostatnio zmieniany w środa, 25 sierpień 2021 09:40
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe