Zaloguj się

DSV – Global Transport and Logistics dołącza do UN Global Compact

 •  Oprac. M.T.
 • Kategoria: Logistyka

United Nations Global Compact to międzynarodowa inicjatywa Narodów Zjednoczonych, której sygnatariusze realizują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w myśl Dziesięciu Zasad oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. DSV – Global Transport and Logistics, które należy do tego grona już od ponad 10 lat, dziś przenosi tę współpracę na poziom lokalny. To kolejny krok operatora w kierunku wspierania efektywnej zielonej transformacji sektora logistycznego w Polsce.

UN Global Compact – biznes w walce o przyszłość planety

UN Global Compact powstało w 2000 roku z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ, Kofi Annana. Obecnie jest największym przedsięwzięciem na rzecz zrównoważonego rozwoju na świecie, które zrzesza wokół wspólnych celów około 15 000 firm oraz 3 800 innych podmiotów z ponad 160 krajów.

Przystępując do UN Global Compact, sygnatariusze zobowiązują się do uwzględniania i przestrzegania Dziesięciu Zasad United Nations Global Compact oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w swoich strategiach, politykach i działaniach biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem czterech obszarów:

 • ochrony praw człowieka
 • warunków pracy
 • ochrony środowiska naturalnego
 • przeciwdziałania korupcji.

DSV – Global Transport and Logistics w UN Global Compact

Od lat działamy na rzecz ESG w trosce o środowisko, naszych pracowników oraz klientów. Członkostwo w UN Global Compact jest klarownym symbolem jakości działań podejmowanych przez DSV, których kierunki wyznacza 10 zasad inicjatywy. Jednocześnie wierzymy, że włączając się w działania realizowane przez UN Global Compact Network Poland będziemy mogli jeszcze efektywniej zrealizować nasze ambitne cele na poziomie lokalnym – mówi Wojciech Cipiur, Prezes Zarządu DSV Solutions.

DSV – Global Transport and Logistics zobowiązało się do osiągnięcia poziomu emisji zero netto do 2050 roku zgodnie z wytycznymi Science Based Targets Initiative już w 2020 roku. W ramach podjętych do tej pory działań na rzecz realizacji tego celu operator wdraża m.in. strategię Sustainable Warehousing. Zakłada ona m.in. osiągnięcie zdecydowanego obniżenia emisji CO2 ze wszystkich obiektów magazynowych zarządzanych przez DSV.

W tym celu wdrażane są m.in. takie działania jak:

 • certyfikacja nowych obiektów magazynowych
 • automatyzacja i robotyzacja magazynów
 • redukcja i ponowne wykorzystanie materiałów opakowaniowych
 • instalacja oświetlenia LED i czujników elektrycznych, paneli słonecznych oraz wykorzystanie elektrycznych pojazdów magazynowych.
 • systemy zarządzania wodą

Kolejny krok na drodze realizacji strategii zrównoważonego rozwoju i  zielonej transformacji

Strategia rozwoju DSV w Polsce opierająca się m.in. o strategię zrównoważonego rozwoju grupy DSV, zakłada w kolejnych latach m.in. modernizację istniejącej infrastruktury magazynowej tak, aby ograniczyć ślad węglowy, jak i realizację nowych projektów typu green field. Pierwszym obiektem, który firma wybuduje od podstaw, będzie centrum logistyczne w Wypędach k. Warszawy. Operator pozostanie zarazem aktywny na rynku wynajmu powierzchni komercyjnych.

Nowe centrum logistyczne DSV zostało zaprojektowane tak, by wykorzystać pełnię potencjału najbardziej zaawansowanych technologii w zakresie pozyskiwania, zarządzania, magazynowania i odzyskiwania energii cieplnej, elektrycznej, jak i wody. Inwestycja ma na celu zmianę oczekiwań branży TSL oraz klientów, korzystających z tego rodzaju obiektów. Budynek, który zostanie oddany do użytku już na początku 2025 roku będzie wyróżniał się zerową emisyjnością oraz samowystarczalnością energetyczną.

Zrównoważony rozwój organizacji i skuteczne realizowanie strategii w tym zakresie to wieloaspektowy proces. By osiągać zamierzone cele konieczne jest, aby być na bieżąco z otoczeniem regulacyjnym, trendami, technologiami i możliwościami, które dynamicznie się zmieniają. Jako DSV wierzymy, że współpraca z UN Global Compact Network Poland będzie dla nas źródłem cennej wiedzy i wsparcia, jak również przestrzenią do wymiany dobrych praktyk z innymi członkami inicjatywy. Wspólnie możemy działać skuteczniej na rzecz procesu upowszechnienia zrównoważonego prowadzenia biznesu. – wskazuje Agnieszka Kłopotowska, Sustainability Manager, DSV

Dekarbonizacja jest istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju DSV. Równocześnie operator logistyczny bardzo poważnie pod podchodzi do kwestii społecznych wprowadzając szereg działań na rzecz praw człowieka oraz politykę zarządzania różnorodnością. Ponadto kodeks postępowania DSV zobowiązuje wszystkich pracowników firmy, jak i jej dostawców, do prowadzenia działalności w sposób transparentny i uczciwy. Wszystkie działania firmy dotyczące kwestii ESG (środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego) i osiąganych postępów raportowane są każdego roku w ramach Raportu ESG, który znajduje się pod linkiem.

Czytaj także:
Czy ESG i zero waste będą standardami rozwoju biznesowego?
DSV – Global Transport and Logistics stawia na Podkarpacie
Podsumowanie 2023 r. w sektorze zeroemisyjnego transportu

Zaloguj się by skomentować