Zaloguj się

Cross-border e-commerce w Europie

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: E-gospodarka

Cross-border e-commerce, czyli sprzedaż transgraniczna, stała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów sprzedaży internetowej. Rosnąca globalizacja oraz dostępność internetowych platform handlowych sprawiają, że bariery geograficzne stają się coraz mniej istotne. Dla wielu firm, wyjście poza granice kraju to nie tylko szansa na zwiększenie przychodów, ale również sposób na stabilizację i dywersyfikację źródeł dochodów.

Konsumenci decydują się na zakupy zagraniczne głównie z trzech powodów [Eurostat]:

  1. Niższe ceny - 50% badanych.
  2. Większy wybór produktów - 33% respondentów.
  3. Marki i towary niedostępne na rodzimym rynku - 32% badanych.

cross border ecom arvato

O ile jeszcze dekadę, a nawet kilka lat temu rozważano, czy warto ponosić koszty wejścia w sprzedaż w formule CBEC, o tyle ten temat zamienił diametralnie i firmy myślą na temat skuteczności konkretnych strategii, wyboru danego rynku, wyjścia poza Europę czy zakładanego tempa wzrostu. Słowem – sprzedaż online za granicą się dzieje, rozwija dynamicznie i nikt nie zadaje już pytania, czy to się opłaca. A że się opłaca – to oczywiste.
Dane Izby Gospodarki Elektronicznej wskazują, że sprzedaż cross-border jest bardziej opłacalna niż krajowa e-sprzedaż i zapewnia stabilniejsze przychody. Raport „Cross-border e-commerce. Marka bez granic” pokazuje, że 17% firm notuje wzrosty sprzedaży powyżej 20% rocznie dzięki CBEC. AI wspiera marketing i obsługę klienta, czyniąc sprzedaż zagraniczną prostszą i bardziej efektywną.

53% Europejczyków preferuje zakupy w lokalnych e-sklepach, jednak 21% kupuje w innych krajach UE, a 13% poza UE [Eurostat]. Mimo tej preferencji dla rodzimych sklepów jesteśmy otwarci na zakupy zagraniczne, co potwierdza fakt, że 54% konsumentów planuje zwiększyć międzynarodowe zakupy online. Ten trend się umacnia, pokazując, że konsumenci są coraz bardziej zainteresowani dostępem do większego wyboru produktów i lepszych ofert cenowych na rynkach zagranicznych. Globalnie w transgranicznym handlu elektronicznym dominują Chiny i Stany Zjednoczone, od lat przodując dzięki konkurencyjnym cenom, innowacyjnym produktom i efektywnej logistyce e-commerce. W Europie przodują natomiast Niemcy oraz Wielka Brytania.
Przy planowaniu strategii cross-border warto rozważyć outsourcing logistyki z jednym z zaufanych partnerów, takim jak Arvato.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 28 maj 2024 08:45
Zaloguj się by skomentować