logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Więcej magazynów niż mieszkań

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bardziej opłacalne jest inwestowanie w biurowce i magazyny niż w mieszkania – zauważają analitycy JARTOM. Obecnie obserwujemy na rynku dwie nowe tendencje: zwiększenie zainteresowania deweloperów segmentem nieruchomości komercyjnych oraz zmniejszenie aktywności firm deweloperskich na polskim rynku inwestycji mieszkaniowych.

Jak wynika z raportu GUS („Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. I półrocze 2008 r.”), mamy do czynienia ze zmniejszeniem aktywności inwestorów na polskim rynku nieruchomości. We wspomnianym raporcie czytamy, iż wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, ale niższym niż rok, czy dwa lata temu.(źródło: http://www.stat.gov.pl). Spadek liczby inwestycji spowodowany jest m. in. kryzysem na giełdzie amerykańskiej. Nie ma jednak powodów do obaw. Zdaniem ekspertów GUS w drugiej połowie 2008 r. będzie miał miejsce wzrost liczby zawieranych transakcji.

Interesującym zjawiskiem jest przesunięcie akcentu z segmentu mieszkaniowego na komercyjny. Największym zainteresowaniem na tym drugim rynku nieruchomości cieszą się powierzchnie biurowe do wynajęcia. Popyt na nie jest od dłuższego czasu bardzo duży.
– Stawki czynszów są stosunkowo wysokie, ale na szczęście po znaczącym wzroście cen w 2007 r. ich poziom obecnie uległ ustabilizowaniu – uspokaja Tomasz Branecki, prezes Agencji JARTOM (www.jartom.pl). - Jednakże stabilizacja cen to nie to samo co ich obniżenie i dlatego niektórzy przedsiębiorcy zaczęli szukać biur nie tylko poza ścisłym centrum stolicy, ale nawet poza Warszawą. Dodatkową motywacją do tak ukierunkowanych działań są trudności w znalezieniu wolnej powierzchni.

Taka sytuacja skłania deweloperów do inwestowania w budowę nieruchomości biurowych w miejscowościach podwarszawskich. Ze względu na znaczne zapotrzebowanie na biura można się spodziewać istotnego zwiększenia ich ilości w najbliższym czasie.


Dużą popularnością, oprócz powierzchni biurowych, cieszą się także hale magazynowe. Korporacje deweloperskie motywowane chęcią zyskania większej, niż to możliwe w sektorze mieszkaniowym, płynności finansowej oraz rentowności chętnie kupują działki pod budowę tego rodzaju nieruchomości. Ze względu na zwiększające się zainteresowanie sektorem magazynowym w najbliższych latach planowane są nowe inwestycje w tym obszarze. O dobrej passie mogą więc mówić właściciele atrakcyjnie położonych działek pod zabudowę. Sprzedaż gruntu inwestycyjnego, na którym rozpocznie się budowa dużego magazynu lub centrum dystrybucyjnego, to lukratywny interes dla osoby, bądź firmy będącej w posiadaniu takiej posesji. Dodatkową zachętę dla deweloperów planujących inwestycję budowlaną stanowi zwiększająca się liczba gruntów z pozwoleniami na budowę, lub ważnymi decyzjami o warunkach zabudowy. Pierwsze półrocze 2008 r. okazało się bardzo dobrym czasem dla segmentu hal magazynowych. Jak zauważa Tomasz Branecki z JARTOM, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku odnotowano istotny wzrost liczby zawartych umów najmu. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, iż Warszawa pozostaje jedną z najważniejszych lokalizacji pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej.
Oprócz stolicy, duża ilość magazynów znajduje się i powstaje w zachodniej oraz południowej części Polski. Są one usytuowane w takich miastach jak: Gorzów Wielkopolski, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków i ich okolicach. Powierzchnie magazynowe zlokalizowane są także w Polsce Centralnej (np. w Łodzi), jak również w północnym rejonie kraju – w Szczecinie, Gdańsku oraz w bezpośredniej bliskości tych aglomeracji. Na szczególną uwagę zasługują m. in. takie ultranowoczesne parki logistyczne oraz obiekty magazynowe, jak: ProLogis Park Wrocław, hala magazynowa w Niepołomicach koło Krakowa,Panattoni Łódź, Tulipan Park Gliwice, Żerań Park Warszawa, czy Maxima Industrial Park - zauważa T. Branecki. -  Duży popyt na tego rodzaju nieruchomości spotyka się z pozytywną odpowiedzią deweloperów, którzy postępują w myśl zasady, że popyt kształtuje podaż.

W najbliższej przyszłości koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z najmem magazynu, będą nieznacznie rosnąć. Wynika to z wysokich cen gruntów oraz nakładów finansowych związanych z budową. Przez ostatnie dwa lata można było zaobserwować proces systematycznego podnoszenia cen. Jednakże zwiększenie ilości obiektów magazynowych powinno przyczynić się do zahamowania wzrostu stawek czynszu, a w przyszłości spowodować ich obniżenie – przewidują eksperci Agencji JARTOM.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj