logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Pięć lat przygotowań lotnisk do programu na wypadek katastrofy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Deutsche Post DHL i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) obchodzą szczególną rocznicę. Już od pięciu lat, obie organizacje pracują nad wspólnym systemem zapewniającym szkolenia i opiekę specjalistyczną na wybranych lotniskach narażonych na klęski żywiołowe, tak aby mogły jak najlepiej przygotować się do ewentualnej katastrofy. Program "Lotniska przygotowane na klęskę żywiołową" (GARD) objął na razie swym zasięgiem 25 portów lotniczych, pomagając im radzić sobie z wyzwaniem logistycznym, jakim jest kryzys humanitarny spowodowany katastrofą.

   Gdy dochodzi do klęski żywiołowej, lotniska stają się krytycznymi węzłami i ważnymi pomostami z punktu widzenia dostarczania pomocy, która ma jak najszybciej dotrzeć do ofiar katastrofy. W sytuacjach krytycznych wzrasta również liczba pasażerów: do takiego zagrożonego regionu przybywają krewni, aby wesprzeć swoich bliskich; z kolei społeczność międzynarodowa wysyła specjalistów niosących pomoc i dostawy; obecne są także media w celu relacjonowania faktów. Gdy podczas udzielania pomocy brakuje właściwego zarządzania, może dojść do powstawania „wąskich gardeł” i zatrzymania dystrybucji doraźnej pomocy. Podczas warsztatów, specjaliści DHL z lotniska oraz przedstawiciele UNDP opracowują wraz z pracownikami lotniska i służbami ratowniczymi plan kryzysowy. Plan ten zwraca uwagę na skuteczne i praktyczne elementy przygotowania, na ewentualność katastrofy, znacznie większego napływu artykułów pierwszej potrzeby i personelu humanitarnego z całego świata. Warsztaty uwzględniają również skutki znacznego uszkodzenia infrastruktury portu lotniczego i/lub utraty pracowników oraz zdolności obsługi na skutek trzęsienia ziemi, powodzi, huraganu czy tsunami.
   Podczas warsztatów GARD, pracownicy lotnisk i krajowi przedstawiciele korpusu zarządzania kryzysowego rządu krajowego, dowiadują się jakie mechanizmy są skuteczne po wystąpieniu klęski żywiołowej; które podmioty społeczności międzynarodowej - na przykład ONZ - podejmują działania; poznają zakres i czas reagowania kryzysowego oraz procesy, które są osadzone w ciągłym ruchu. Szczególny nacisk kładzie się na ocenę zdolności lotniska, na którym pracuje uczestnik - w tym potencjalnych możliwości składowania towarów pomocowych, dostępnego personelu i sprzętu oraz wymogów technicznych i odpowiednich rozwiązań alternatywnych. Do tej pory warsztaty GARD przeprowadzono w Armenii, Bangladeszu, Salwadorze, Indonezji, Libanie, Nepalu, Panamie, Peru, na Filipinach i w Turcji, gdzie przeszkolono co najmniej 430 osób. Zainteresowanie nimi znacznie wzrosło i następne warsztaty zaplanowano we wrześniu w Jordanii.
 
- Ze względu na rozmieszczenie naszych tak zwanych „zespołów ds. szybkiego reagowania w przypadku klęski żywiołowej” mamy wieloletnie doświadczenie w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Praca, jaką te zespoły wykonały dotychczas na lotniskach w strefach kryzysowych, pozwoliła nam poznać bezpośrednio, jakie znaczenie ma kompleksowa profilaktyka. W 2009 roku wykorzystaliśmy tę wiedzę do opracowania programu „Lotniska przygotowane na klęskę żywiołową” we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i jesteśmy bardzo zadowoleni z pozytywnych opinii tych krajów" - powiedział Christof Ehrhart, wiceprezes ds. komunikacji i odpowiedzialności korporacyjnej w Deutsche Post DHL.

- W ciągu ostatnich 20 lat, klęski żywiołowe dotknęły co najmniej 5 mld ludzi. Biorąc pod uwagę ich oddziaływanie, istotne jest, abyśmy - będąc odpowiednio przygotowani na ile to tylko możliwe - uniknęli ofiar. Dokładnie tym zajmuje się GARD na lotniskach" - powiedziała Marta Ruedas, zastępca dyrektora Biura UNDP ds. Zapobiegania Kryzysom i Odbudowy.

   Eksperci w dziedzinie lotnictwa największego na świecie operatora logistycznego, jakim jest DHL, prowadzą szkolenia GARD pro bono i zapewniają odpowiednie materiały szkoleniowe. UNDP, ze swoją rozbudowaną obecnością na poziomie krajowym i wieloletnim doświadczeniem w zakresie wspierania krajowych wysiłków na rzecz rozwoju, zarządza projektem, koordynuje go z władzami rządowymi i zapewnia środki na pokrycie kosztów organizacji warsztatów.
   Koncepcja GARD uzupełnia program zarządzania kryzysowego Deutsche Post DHL, który obejmuje również zespoły DHL ds. szybkiego reagowania w przypadku klęsk żywiołowych (DRT). Zespoły DRT zapewniają wsparcie logistyczne w portach lotniczych w następstwie katastrofy naturalnej i zostały wysłane w tym celu już ponad 25 razy od swojego powstania w 2005 roku. Zespoły DRT, w ścisłej współpracy z ONZ, pomagają utrzymać stały przepływ towarów pomocowych napływających do portów lotniczych na terenie dotkniętym klęską żywiołową. Zarówno GARD, jak i zespoły DRT, stanowią część programu odpowiedzialności społecznej Grupy Kapitałowej "Living Responsibility". Oba programy są prowadzone we współpracy z UNDP i/lub UN OCHA i są oferowane bezpłatnie.

Ostatnio zmieniany środa, 27 sierpień 2014 12:00

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj