logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Pocztowy szczyt przedświąteczny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z tygodnia na tydzień rośnie o kilkanaście procent liczba paczek nadawanych przez klientów Poczty Polskiej. W poniedziałek poprzedzający mikołajki padł kolejny w tym roku rekord.

 - Nasi klienci wysłali o 15% więcej przesyłek niż tydzień temu, po "czarnym piątku". Kolejny rekord został zatem pobity - mówi Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

   Zakupy prezentów świątecznych przez internet są coraz bardziej popularne. Klienci Poczty Polskiej nadają najwięcej przesyłek z weekendowymi zakupami z e-sklepów w poniedziałki. W połowie października ARC Rynek i Opinia przeprowadził sondaż, z którego wynikało, że ponad 1/3 badanych respondentów planowało zamówić w e-sklepach więcej paczek niż w ubiegłym roku. Dane z listopada oraz pierwszych dni grudnia potwierdzają tę tendencję. Do wzrostu liczby paczek przyczynia się też kampania reklamowa Poczty Polskiej. Wiele tygodni przed świętami Bożego Narodzenia zaczęto opracowywać zwiększoną liczbę przesyłek firm oferujących swe usługi na rynku KEP (czyli kurier, ekspres, paczka). Najgorętszy okres to grudzień. Ponad 80% osób biorących udział w sondażu ARC Rynek i Opinia deklarowała zakup prezentów jak najwcześniej - 38% jeszcze w listopadzie, 44% na początku grudnia. Tylko 17% respondentów planuje zakupy w pierwszej połowie grudnia.
   Całodobowe centrum monitoringu Poczty Polskiej koordynuje pracę logistyki pocztowej tak, aby przesyłki docierały do klientów na czas. Od początku grudnia paczki są doręczane w dużych miastach także w soboty. Dodatkowo Poczta Polska wyposażyła wszystkich swoich kurierów w terminale płatnicze. Dzięki temu za przesyłki pobraniowe można dokonywać płatności kartą lub BLIKIEM. Poczta jako jedyna firma na polskim rynku nie wprowadziła żadnych ograniczeń odnośnie nadawcy przesyłki przy tego typu płatnościach. Te same zasady dotyczą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

- Zwiększyliśmy zatrudnienie w logistyce w okresie przedświątecznym, mamy dodatkowych pracowników sezonowych w sortowniach, a także dodatkowych kierowców i kurierów - mówi  Jerzy Garycki dyrektor zarządzający Pionem Operacji Logistycznych. - Będziemy się starali dostarczyć wszystkie przesyłki na czas. Kurierzy będą pracowali nawet w sobotę przed Wigilią, aby każdy nasz klient znalazł pod choinką swój prezent. Nie warto czekać z zakupami internetowymi. Prezenty najlepiej zamówić do połowy grudnia - rekomenduje Jerzy Garycki.

   Poczta Polska ma największą w Polsce sieć click&collect, dzięki której zamówione paczki można odebrać nie tylko w placówkach pocztowych, ale również na stacjach paliw PKN Orlen, w kioskach RUCH-u, a w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego w sklepach Żabka i Freshmarket.

- Nasi klienci mogą odebrać przesyłkę w wybranym przez siebie punkcie usługowym w dogodnej porze, w jednej z blisko 7 tysięcy lokalizacji - mówi Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 grudzień 2017 07:54

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj