logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dobra praktyka w logistyce musi być powiązana z polityką publiczną - wywiad z Martinem Brandtem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W projekcie CASTLE prezentowane jest zupełnie nowe podejście do kwestii wspierania przedsiębiorstw logistycznych na szczeblu regionalnym. W tym celu zidentyfikowano i przeprowadzono analizę porównawczą 20 najlepszych praktyk, zmierzających do zwiększenia efektywności działania, a tym samym konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jest to jeden z pierwszych efektów projektu, który zakłada między innymi stworzenie odpowiednich narzędzi dla administracji publicznej, służących formułowaniu regionalnej polityki transportowej i oceny efektów jej wdrażania. W projekcie, który zakończy się w 2011 roku, bierze udział 8 partnerów. Polskę reprezentuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Instytut Logistyki i Magazynowania.

O wypowiedź na temat wyników podsumowujących pierwszy etap realizacji projektu poprosiliśmy Martina Brandta, reprezentującego niemieckie Centrum Kompetencji w Logistyce KLOK.


Anna Dorna, Tomasz Janiak: Zakończono już badanie na temat najlepszych praktyk w logistyce w 8 regionach biorących udział w projekcie. Jakie są kluczowe czynniki sukcesu projektu wymieniane najczęściej przez partnerów?
Martin Brandt: Opracowanie studiów przypadku zmierzało w szczególności do zidentyfikowania najlepszych praktyk w odniesieniu do polityki logistycznej władz. Kluczowym czynnikiem sukcesu może być bardzo praktyczna - bezpośrednia współpraca z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, czy też stworzenie pośredniego kontaktu poprzez powołanie do życia centrum kompetencji w logistyce. W ten sposób można określić ramy wspierania rozwoju logistyki na szczeblu regionu. Myślę, że kluczowym elementem sukcesu dla kreowania najlepszych praktyk jest to, aby sektor publiczny w pełni rozumiał specyfikę branży logistycznej.


A. D., T. J.: Jakie korzyści dla MSP zostały określone w badanych regionach najlepszych praktyk?
M. B.: Jeśli chodzi o logistykę, zwłaszcza logistykę transportu, to sektor publiczny zwykle skupia się na kosztach związanych z transportem (w szczególności dotyczy to transportu drogowego) oraz monitoruje przestrzeń działalności logistycznej. To z kolei znajduje odzwierciedlenie w liczbie tworzonych miejsc pracy i wielkości wpływów z podatków. Konkluzje wynikające z najlepszych praktyk wskazują na bardziej wszechstronne postrzeganie logistyki przez władze publiczne i konieczność silniejszych związków pomiędzy logistyką a polityką oraz administracją. Jednym z głównych punktów jest wyeliminowanie spornych kwestii pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym. Inną kwestią jest stworzenie narzędzi dla MSP, które pozwolą im na udział w dużych projektach (na przykład w ramach elektronicznej organizacji przepływu danych w porcie). MSP odnoszą także korzyści z konkretnych działań w obszarze szkoleń, lepszego zrozumienia ich potrzeb, a w niektórych przypadkach z bezpośredniej współpracy.


A. D., T. J.: Jakie kryteria były brane pod uwagę przy wyborze 20 najlepszych praktyk?
M. B.: Odpowiem krótko: dobra praktyka w logistyce musi być powiązana z polityką publiczną, wywierać pozytywny wpływ, być postrzegana jako trwała i uniwersalna.


A. D., T. J.: Które rozwiązane przedstawione w zidentyfikowanych najlepszych praktykach jest według Pana najbardziej zaawansowane? Czy może Pan podać krótki opis tego rozwiązania?
M. B.: Kiedy mówimy o najwyższym poziomie technologicznym, to warto przytoczyć opisany przez nas przykład stworzenia wspólnego systemu przepływu danych w transporcie kontenerów w dużym porcie. Jest to także znakomite działanie, jeśli chodzi o złożoność organizacyjną. To właśnie o tym zazwyczaj myślę, mówiąc o rozwiązaniu „zaawansowanym". Warto jednak zaznaczyć, że nasze badania najlepszych praktyk nie były prowadzone pod hasłem „im więcej technologii i większa złożoność, tym lepiej". Niektóre metody usprawnień są w rzeczywistości bardzo proste. W jednym z analizowanych przykładów dobrych praktyk przedstawiciele branży logistycznej i administracji po prostu spotykają się 4 razy w roku i omawiają bieżące kwestie logistyczne, które są istotne dla regionu. Takie podejście do rozwiązywania problemów jest już samo w sobie dążeniem do poprawy istniejącej sytuacji.

Więcej informacji o projekcie www.castle-project.eu


 

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj