Zaloguj się

Dzięki Deutsche Post DHL, Bonn staje się modelowym miastem pod względem wykorzystania bezemisyjnych pojazdów dostawczych

Deutsche Post DHL przesiada się na pojazdy elektryczne, by świadczyć usługi dostawcze w Bonn i w jego okolicach. Dzięki temu, miasto stanie się pierwszą miejscowością w Niemczech, wprowadzającą w życie koncepcję wykorzystania pojazdów bezemisyjnych.

W początkowej fazie, do końca 2013 roku, 79 pojazdów zostanie oddanych do użytku w Bonn i w okolicach do świadczenia usług związanych z dostawą paczek i połączonych usług dostawy poczty i paczek. Projekt pilotażowy przewiduje pojawienie się na drogach około 141 pojazdów elektrycznych do 2016 r., co będzie skutkowało zmniejszeniem emisji CO2 o ponad 500 ton rocznie. Już na początku projektu Bonn będzie miejscem, w którym znajdzie się jedna z największych na świecie flot pojazdów z napędem elektrycznym przeznaczonych do łączonych dostaw. Projekt jest wspierany przez niemiecki rządowy program wsparcia elektromobilności. W maju dyrektor generalny Deutsche Post DHL Frank Appel przedstawił projekt w Bonn w towarzystwie niemieckiego Ministra Środowiska Petera Altmaiera, członka zarządu MAIL Jürgena Gerdesa i burmistrza Bonn Jürgena Nimptscha.

- Ten pilotażowy projekt jest unikalny w skali światowej i może stanowić wzór dla innych miast i regionów - powiedział Frank Appel. - Jako czołowa firma logistyczna posiadamy największą na świecie flotę pojazdów. Dostrzegamy oddziaływanie handlu globalnego na środowisko i przyjmujemy za to odpowiedzialność: alternatywne napędy pojazdów są używane w naszej flocie już od lat. Ok. 8500 pojazdów, z napędami przyjaznymi dla środowiska, wykorzystywanych w całej firmie gwarantuje najbardziej wydajną flotę w branży.
 
Deutsche Post DHL uczestniczy w wielu projektach pilotażowych, wprowadzających technologie alternatywnego napędu pojazdów. Wiąże się to z wykorzystaniem silników hybrydowych i pojazdów napędzanych prądem, gazem i biogazem, oraz z testowaniem podwójnego paliwa lub modyfikacjami aerodynamicznymi. Grupa współpracuje ze wszystkimi dużymi producentami samochodów, dzięki czemu ma wgląd w prace nad udoskonalaniem nowych technologii. W 2011 r. zaczęła również projektować dedykowany pojazd elektryczny - pojazd ten został zaprojektowany do dostaw poczty i paczek we współpracy ze StreetScooter GmbH i instytutami niemieckiej politechniki w Akwizgranie - RWTH Aachen University. „StreetScooter” to pojazd z napędem elektrycznym, specjalnie dostosowany do potrzeb Deutsche Post DHL. Posiada zasięg do 120 kilometrów (codzienna procedura dostarczania poczty obejmuje maks. 80 km) i jest idealny do wykorzystania przy połączonych dostawach poczty i paczek. Pierwsze 50 wyprodukowanych pojazdów będzie dostarczanych od lata 2013 r., z czego 20 z tych pojazdów zostanie oddanych do użytku w projekcie pilotażowym z zakresu dostaw neutralnych pod względem dwutlenku węgla w Bonn, a kolejne 30 zostanie wykorzystanych w całych Niemczech do transportu poczty i paczek.

- Projekt pilotażowy w Bonn jest projektem modelowym. Skupiając się na dostawach w mieście, możemy ograniczyć zanieczyszczenie środowiska i hałas, a także możemy zredukować zużycie paliwa. Ponieważ działamy opierając się na największej flocie pojazdów w Niemczech, jesteśmy wyjątkowo zainteresowani wykorzystywaniem innowacyjnych i przyjaznych środowisku pojazdów. Jestem szczególnie zadowolony z tego, że możemy wykorzystać nasze własne pojazdy elektryczne w projekcie. „StreetScooter” jest robionym na zamówienie samochodem elektrycznym, który został zaprojektowany dla naszych potrzeb związanych z codziennymi usługami dostawy poczty. 20 takich samochodów i około 60 kolejnych wyjedzie na ulice Bonn i okolic od połowy 2013 r. - powiedział Jürgen Gerdes, członek zarządu MAIL w Deutsche Post DHL.

- Cieszę się, że Bonn będzie odgrywać pionierską rolę. W przyszłości nasze ekologiczne miasto będzie czerpać korzyści z wykorzystania pojazdów dostawczych Deutsche Post neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla - powiedział Jürgen Nimptsch, burmistrz Bonn.

Inwestycja w alternatywne technologie napędu pojazdów i w redukcję emisji CO2 to część programu GoGreen, obejmującego całą Grupę Deutsche Post DHL. Program zakłada konkretny cel ograniczenia emisji CO2. Grupa postawiła sobie za cel poprawę emisji CO2 o 30% do 2020 r. w porównaniu z wynikiem z 2007 r. W tym roku firma świętuje osiągnięcie dwóch kroków milowych po pięciu latach trwania programu obejmującego całą grupę. Firma poprawiła wydajność pod względem emisji dwutlenku węgla o 16% i jest już w połowie drogi do osiągnięcia swojego całkowitego celu związanego z emisją CO2.
   Działania rządu w zakresie elektromobilności są ważnym krokiem na ścieżce do wprowadzenia transportu, który jest czysty i bezpieczny dla klimatu. Programy promujące elektromobilność, które rozpoczęły się od programu „Renewably Mobile” w kwietniu 2009 r., zostały rozszerzone w sierpniu 2011 r. Przede wszystkim wspierają one plany określające oddziaływanie na środowisko i klimat dzięki testom terenowym ruchu samochodowego i dostawczego, łączenia elektormobilności z odnawialnymi źródłami energii i zintegrowania ich z siecią, plany wprowadzania norm ekologicznych do biznesu i umożliwiania dostępu do zasobów i zapewniania recyklingu.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 13 czerwiec 2013 13:10
Zaloguj się by skomentować