logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Studenci projektują sieć logistyczną - Nauka z biznesem w parze

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W kwietniu tego roku firma DPD Polska ogłosiła konkurs dla studentów uczelni i kierunków logistycznych. Projekt ten został zorganizowany w ramach polityki zrównoważonego rozwoju. Wkrótce poznamy zwycięzców.

   Z uwagi na specyfikę działalności na branży TSL mocno ciąży obowiązek odpowiedzialnego traktowania najbliższego otoczenia, zarówno w kwestii minimalizowania szkodliwego wpływu działalności logistycznej na środowisko naturalne, jak i dbałości o lokalną społeczność. Współpraca z uczelniami jest dla DPD Polska okazją do podzielenia się z młodymi ludźmi wiedzą, a dla studentów szansą na wykonanie konkretnych, realistycznych i bardzo mocno osadzonych w biznesie zadań. Te doświadczenia będą z pewnością procentować w dalszej karierze.


- Taki przejaw zrównoważonego rozwoju, w którym firma wchodzi w rolę przewodnika po logistycznym biznesie, jest naszym zdaniem dla młodych logistyków szczególnie wartościowy. Ofiarowujemy im pokaźną porcję praktycznej wiedzy i ekspercką opiekę profesjonalistów. To wszystko powinno przydać im się za kilka lat, w samodzielnych poczynaniach zawodowych - mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska. - Wspierając kształcenie studentów kierunków logistycznych zwiększamy zainteresowanie branżą wśród najlepszych. Być może to oni za kilka lat będą współtworzyć innowacje i zmieniać rynek.

Do współzawodnictwa zgłosiło się sześć uczelni – Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. Z końcem marca uczelnie zarejestrowały swoje zespoły. Uczestnicy otrzymali opis zadania i regulamin. Na wykonanie ćwiczenia mają czas do 30 czerwca 2014. Na zespoły, które najlepiej rozwiążą case, czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Macierzysta uczelnia zwycięskiego teamu otrzyma dodatkowo grant w wysokości 5.000 złotych. Praca trwa już prawie dwa miesiące. Zespoły zidentyfikowały pierwsze wyzwania i wypracowały model działania, który ma doprowadzić do zamknięcia projektu w terminie.
    Celem konkursu jest opracowanie modelu optymalizacji sieci transportowej dla DPD Polska, umożliwiającej doręczenia przesyłek w standardzie „next bussiness day”. Studenci otrzymali do analizy studium przypadku, opracowane na podstawie realnych danych udostępnionych przez DPD Polska. Horyzont analityczny dotyczący możliwych ścieżek rozwoju sieci DPD został ustalony przez organizatorów na najbliższych 5 lat.
Ćwiczenie polega na zestawieniu praktyki z teorią. Studenci pracują na realnych danych. W ten sposób wchodzą głęboko w biznes i poznają jego realia. Mariusz Kozłowski, twórca zadania i kierownik ds. rozwoju i utrzymania sieci transportowej w DPD Polska wyjaśnia, że zakres projektu obejmuje kilka najbliższych, prawdopodobnie bardzo zmiennych na rynku kurierskim lat. Zmienność wywoływana jest aktywnością konkurencji, innowacyjnością branży, zmianami otoczenia prawnego, ale przede wszystkim rozwojem e-commerce i rosnącego udziału tego kanału sprzedaży w handlu. Jeśli analiza ma być wiarygodna, rozwiązanie powinno uwzględniać czynniki, które w przyszłości będą wpływać na rozwój DPD Polska.


- Musimy być przygotowani na te zmiany, aby świadomie kreować standardy i zapewniać naszym klientom najwyższą jakość usług - zaznacza Mariusz Kozłowski.

Dla opiekunów naukowych młodych logistyków projekt DPD Polska jest modelowym przykładem współpracy biznesu i nauki. Opracowanie optymalnej konfiguracji sieci logistycznej z wykorzystaniem prawdziwych danych to realistyczny wielopoziomowy problem, z jakim młodzi ludzie mogą się spotkać w przyszłej pracy zawodowej. Ćwiczenie wymaga podejścia zgodnego z zasadami zarządzania projektowego, w którym należy połączyć wiedzę z różnych obszarów w ściśle określonej sekwencji i harmonogramie.
   Uczestnicy zgodnie zauważają, że obfitość danych i ich prawidłowa analiza to dla nich największe wyzwanie w projekcie. Zwracają także uwagę na czynnik zmienności związany z postępem technicznym, który może w krótkim czasie ograniczyć kryterium innowacyjności rozwiązania. Studenci doceniają, że DPD Polska udostępniła informacje, do których przeciętny student nie ma dostępu. Dzięki temu poznają branżę kurierską. To oni decydują, gdzie powstaną magazyny i jak będzie wyglądała cała sieć dystrybucji. Każda decyzja ma być przemyślana i uzasadniona skrupulatnymi obliczeniami. Problemy decyzyjne, z jakim borykają się młodzi ludzie, dają przedsmak przyszłej presji, jakiej za kilka lat będą poddawani w pracy zawodowej.
   Młodzi logistycy wykreowali kilka innowacyjnych pomysłów dotyczących m.in. wykorzystania nowych systemów transportowych, które sprostają wymaganiom „logistyki przyszłości”. Modele uwzględniają m.in. planowany rozwój infrastruktury transportowej w kraju.
   Emocje rosną, a miedzy zespołami panuje duch zdrowej, naukowej konkurencji. Termin nadsyłania rozwiązań mija 30 czerwca 2014 roku. Po dwóch tygodniach poznamy zespół, który najlepiej zaprojektował sieć logistyczną. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się po rozpoczęciu roku akademickiego.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj