logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Skanska podpisała kontrakt o wartości 335 mln zł brutto

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Blisko 335 mln zł brutto będzie kosztować rozbudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku la - Wyszków - węzeł "Poręba". Trzynastokilometrowy odcinek wraz z infrastrukturą mostową oraz urządzeniami towarzyszącymi zrealizuje Skanska dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak: BIM, modele 3D, skaning laserowy czy dron.

   28 stycznia 2016 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad O/Białystok podpisała umowę z firmą Skanska na realizację inwestycji. Prace potrwają do lipca 2018 r. To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w woj. mazowieckim i największy kontrakt realizowany obecnie przez Skanska.

   Inwestycja w liczbach
S8 to droga klasy S, gdzie zaprojektowana prędkość to 100 km/h, a nośność 115 kN/oś. Nowy odcinek będzie posiadał dwie jezdnie o szerokości 10,5 m każdy, pas dzielący o szerokości 10 m oraz pobocza nieutwardzone o szerokości 1,25 m każde. Jezdnie będą posiadać po dwa pasy ruchu i po jednym pasie awaryjnym. Do wykonania nawierzchni Skanska zużyje 75 298 m sześc. betonu cementowego. Roboty mostowe pochłoną 4 095 000 kg stali zbrojeniowej, 34 000 m sześc. betonu. Wzdłuż drogi firma wykona 3 560 m kw. ekranów akustycznych.

- W ramach robót drogowych wykonamy blisko 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8, drogi dojazdowe, trzy węzły drogowe: "Trzcianka", "Knurowiec", "Poręba" wraz z drogami dojazdowymi, poprzecznymi, skrzyżowania, dwa punkty kontroli pojazdów, chodniki, zjazdy, zatoki autobusowe, system odwodnienia powierzchniowego i wgłębnego oraz przepusty drogowe, także te pełniące funkcje przejść dla zwierząt - wymienia Wojciech Chojecki, kierownik budowy, Skanska. - Ponadto rozbudujemy drogi i przebudujemy ciągi komunikacyjne krzyżujące się z nową inwestycją. Zakres prac obejmie też rekultywację terenu w miejscu rozbiórek istniejących dróg.

   Poza budową drogi, Skanska wykona również prace mostowe i konstrukcje inżynierskie. Trasa S8 na tym odcinku będzie posiadała łącznie 16 wiaduktów i mostów, 38 przejść dla zwierząt oraz 13 przepustów.

   Organizacja prac
Prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap robót to wybudowanie nowej jezdni drogi ekspresowej po stronie prawej - od węzła "Trzcianka" do końca odcinka Ia - wraz z drogami dojazdowymi oraz obiektami inżynierskimi.

- W tym etapie ruch pojazdów odbywać się będzie po istniejącej drodze krajowej - zapowiada Piotr Stępień, kierownik projektu, Skanska. - W pierwszym etapie wybudujemy też drogę dojazdową od początku odcinka do węzła "Trzcianka" wraz z obiektami inżynierskimi.

   Drugi etap będzie polegać na wybudowaniu dwóch jezdni drogi ekspresowej od początku odcinka do węzła "Trzcianka".

- Na tym etapie prac ruch pojazdów zostanie skierowany na nowo wybudowaną drogę dojazdową - wyjaśnia kierownik projektu.

   Następnie rozebrana zostanie istniejąca konstrukcja jezdni drogi krajowej i wybudowana jezdnia lewa drogi ekspresowej od węzła "Trzcianka" do końca odcinka wraz obiektami inżynierskimi.

- W trakcie budowy tego odcinka ruch samochodów będzie się odbywał po nowej prawej jezdni drogi ekspresowej - kontynuuje.

   BIM, modele 3D, skaning laserowy, dron. Podczas realizacji projektu Skanska skorzysta z nowoczesnych technologii dostępnych dla budownictwa.

- Zastosujemy systemy sterowania maszyn 3D wyposażonych w modele numeryczne realizowanego projektu (to model trójwymiarowy, umieszczony w przestrzennym układzie współrzędnych X, Y, Z) - mówi Piotr Stępień. - Na pełną kompatybilność pracy z modelami 3D i maszynami 3D pozwoli nam zastosowanie najnowszych instrumentów geodezyjnych - do obmiarów robót ziemnych w celu sporządzania cyklicznych bilansów robót wykorzystamy drona, natomiast skaning laserowy (również mobilny) posłuży do cząstkowych oraz końcowej inwentaryzacji elementów budowy - wyjaśnia kierownik projektu. - Do mobilnej pracy z dokumentami posłużą nam tablety IPAD z zainstalowanym programem PLANGRID.

   Wykorzystanie technologii BIM ma efektywny wpływ na wykorzystanie zasobów w ramach projektu, zapewnia lepsze przygotowanie oraz koordynację prac w trakcie realizacji inwestycji.

   Betonowa nawierzchnia S8 i technologia "washbeton"
Konstrukcja drogi ekspresowej S8 zostanie wykonana w technologii nawierzchni sztywnej wykonanej z betonu cementowego z wykończeniem w technologii tzw. "washbeton". Tego typu rozwiązanie dobrze się sprawdza na nawierzchniach dróg szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe i jest coraz szerzej stosowane.

- Dobrze wykonane nawierzchnie z betonu cementowego są bardziej trwałe od nawierzchni z mieszanek bitumicznych. Pozwalają na lepsze rozłożenie obciążenia poruszających się po nich pojazdów, są trwalsze w porównaniu z nawierzchniami asfaltowymi i tańsze w utrzymaniu i eksploatacji - komentuje Wojciech Chojecki, ze Skanska. - Ponadto nawierzchnie z betonu cementowego wykończone w technologii "washbeton" to tzw. "ciche nawierzchnie". Poruszające się po nich pojazdy generują niższy poziom hałasu wytwarzany przez koła.

   Jednym z najważniejszych elementów budowy drogi o nawierzchni betonowej jest sprawna i szybka produkcja oraz jego dostawa w miejsce wbudowania. W tym celu, w pobliżu placu budowy, Skanska ustawi dwie wytwórnie betonu, które będą produkować beton cementowy wyłącznie na potrzeby budowy. Do transportu betonu będzie zaangażowanych kilkadziesiąt  jednostek transportowych - specjalistyczne betonowozy tzw. betoniarki oraz samochody ciężarowe.

   Doświadczenie Skanska
Skanska realizuje kontrakty kubaturowe i inżynieryjne. Wykonuje zarówno duże projekty, jak i mniejsze i średnie kontrakty na rynkach lokalnych. Spółka rozwija kompetencję betonową i posiada doświadczenie w budowie dróg o takiej konstrukcji. W 2005 r. Spółka wykonała nawierzchnię z betonu cementowego na odcinku DK18, zaś w 2012 r. na odcinek drogi S8 "Oleśnica (węzeł Cieśle) - Syców (Syców Wschód)". Budowa tego odcinka S8 była realizowana przez międzynarodowy zespół Skanska.

- Współpraca specjalistów Skanska z różnych jednostek biznesowych, w tym przypadku z Polski i Czech, dała naszemu klientowi szerszy dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz rozwiązań - mówi Przemysław Janiszewski, członek zarządu Skanska SK a.s. - Strona czeska przyniosła wiedzę z zakresu technologii "washbeton", strona polska niezwykle cenną wiedzę lokalną. Po raz kolejny sprawdziła się siła synergii.

Ostatnio zmieniany środa, 03 luty 2016 10:12

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj