logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

PEKAES zwiększa moce w spedycji morskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już wkrótce ruszy inwestycja, która ma umożliwić dużym statkom kontenerowym wpłynięcie do Portu Gdynia. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił przetarg na przebudowę Obrotnicy nr 2. Obecnie obrotnice pozwalają na zawijanie do portu tylko jednostek o długości 300-330 metrów. W wyniku przebudowy do portu będą mogły przybić kontenerowce o długości nawet do 400 metrów. PEKAES ocenia, że dzięki tym zmianom będzie mógł zoptymalizować cały łańcuch dostaw i jeszcze lepiej wykorzystać swoje zasoby w spedycji morskiej w połączeniu z krajową siecią drobnicową.

   Przetarg na przebudowę Obrotnicy nr 2 ogłoszono w ramach projektu: „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia - Etap I”. Głównym celem inwestycji jest zapewnienie takich parametrów nawigacyjnych, aby do portu mogły zawijać duże jednostki kontenerowe, które obsługują bezpośrednie połączenia pomiędzy Europą a Azją. W obecnej sytuacji duże statki nie mają możliwości obrócenia się w akwenach wewnętrznych, przez co Gdynia pozostaje portem feederowym. Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z planem, przewiduje się, że stan ten powinien ulec zmianie już pod koniec przyszłego roku.


- O tych inwestycjach mówi się w Gdyni od kilku lat. Teraz jest na to ostatni moment. Za chwilę w Gdańsku powstanie terminal DCT2, co jeszcze bardziej zwiększy konkurencyjność tego portu. Gdynia musi się spieszyć, by sprostać wyzwaniom regionalnego rynku. Klienci oczekują niskich cen i coraz szybszych połączeń z głównymi partnerami handlowymi. Tylko wpływanie dużych statków w serwisach bezpośrednich pozwoli na konkurowanie nie tylko z pobliskim Gdańskiem, ale i z innymi portami bałtyckimi. PEKAES dzięki tej przebudowie będzie mógł lepiej zoptymalizować cały łańcuch dostaw dla swoich Klientów, również z pełnym wykorzystaniem zasobów krajowej sieci dystrybucji drobnicowej, jakimi dysponujemy - komentuje Kajetan Jagłowski, dyrektor spedycji morskiej i lotniczej PEKAES SA.


   Kolejne etapy inwestycji, przewiduje się na lata 2018-20. Mają one obejmować poszerzenie do 280 metrów oraz pogłębienie do 17 metrów toru podejściowego, a także pogłębienie do 16 metrów akwenów wewnątrz portu, jak i poszerzenie wejścia wewnętrznego do 140 metrów.
   PEKAES jest wyspecjalizowany w transporcie morskim na kierunkach: Daleki i Bliski Wschód, USA i Kanada oraz Basen Morza Śródziemnego. Spółka współpracuje z doświadczonymi i renomowanymi partnerami w Polsce i na świecie. Posiada własne biura spedycji morskiej i portowej w Gdyni i Szczecinie, które oferują także pełną obsługę celną oraz aranżację ubezpieczeń morskich, jak również liczne dodatkowe usługi portowe w kraju i za granicą, w tym magazynowanie, składowanie, pakowanie, konfekcjonowanie, możliwość transportu całokontenerowego (FCL), drobnicowego (LCL) oraz ładunków niekonwencjonalnych. W Gdyni znajduje się także nowoczesny magazyn PEKAES, dzierżawiony od Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Jego atutem jest doskonała lokalizacja, gdyż znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego i Gdynia Container Terminal, w pobliżu Obwodnicy Trójmiasta i lotniska Gdańsk Rębiechowo. Magazyn ten jest połączony z krajową siecią terminali dystrybucji drobnicowej PEKAES umożliwiającą dostawy towaru z portu w dowolne miejsce w Polsce w ciągu 24 godzin.

Ostatnio zmieniany środa, 04 maj 2016 14:10

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj