logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Towarowe przewozy kolejowe przez tunel św. Gottarda na plusie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tunel bazowy św. Gottarda (GBT - Gotthard Base Tunnel), przebiegający przez Alpy Szwajcarskie, to najdłuższy na świecie, bo liczący aż 57 km tunel kolejowy. Od czasu jego otwarcia w 2016 r. do marca 2019 r. podziemny odcinek trasy przejechało 100 000 pociągów.

W dni robocze kursuje od 130 do 160 składów, z czego 70% to składy towarowe. Obecnie połączenia na tej trasie obsługuje sześciu operatorów transportu kolejowego, jakkolwiek 89% przypada na przewoźników szwajcarskich: SBB Cargo i SBB Cargo International. W 2018 r. udział kolejowych przewozów towarowych przez tunel św. Gottarda wyniósł aż 59%. Eksperci prognozują, że ich dalszy wzrost nastąpi po otwarciu, pod koniec 2020 r., tunelu bazowego Ceneri, który jest przedłużeniem tunelu św. Gottarda na odcinku pomiędzy Bazyleą a Chiasso.
Całe przedsięwzięcie infrastrukturalne jest niezwykle ważne z punktu widzenia logistyki międzynarodowej. Znacznemu skróceniu uległ nie tylko czas przejazdu między ważnymi ośrodkami w Szwajcarii, ale przede wszystkim tranzyt w kierunku południa Europy.

Źródła: International Transport Journal www.transportjournal.com i SBB Cargo International www.sbbcargo-international.com.

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 marzec 2019 15:10

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj