logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Drukarki inteligentnych etykiet RFID

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Identyfikacja za pomocą inteligentnych tagów, wykorzystujących fale radiowe do przesyłania danych, umożliwia zdalne odczytywanie zapisanych w nich informacji oraz analogicznie zapis danych bez konieczności kontaktu optycznego pomiędzy urządzeniem odczytującym a identyfikatorem.


O zastosowaniu danej technologii w biznesie zawsze decydują czynniki, które prowadzą do zwiększenia przewagi konkurencyjnej. W przypadku systemów RFID na ich korzyść przemawia – w pierwszej kolejności - duża szybkość obsługi inteligentnej „metki” oraz stosunkowo duży zasięg. Kolejnym argumentem jest możliwość przechowywania w pamięci taga dużo większej ilości informacji, niż w przypadku kodów kreskowych, które zawierać mogą jedynie podstawowe informacje o produkcie. Te same tagi mogą być wykorzystywane w jednolitym łańcuchu dostaw dzięki wykorzystywanemu standardowi komunikacji EPCglobal. Systemy RFID charakteryzują się dużym bezpieczeństwem, gdyż inteligentne metki nie jest tak łatwo podrobić, jak np. tradycyjne kody kreskowe. Zwiększone bezpieczeństwo jest także w przypadku odczytywania informacji z tagów przez czytniki podłączone bezpośrednio do baz danych producenta czy magazynu. Dostęp do takich baz może być ograniczony w sposób indywidualny dla poszczególnych dostawców, a przesyłane informacje mogą być zakodowane.


Sam wydrukuj inteligentne etykiety
Rozwiązania dostępne na polskim rynku pozwalają na szybką i efektywną identyfikację obiektów: produktów, komponentów, działań czy nawet ludzi. Etykietowanie obiektu tagiem RFID pozwala na natychmiastowe i dokładne określenie jego położenia w trakcie przemieszczania się. Poprzez nałożenie inteligentnej metki na produkcie można śledzić towar w całym łańcuchu dostaw – od producenta aż do konsumenta. Zastosowanie drukarek inteligentnych tagów pozwala na samodzielne zaprojektowanie taga, wprowadzanie zmian w każdym momencie, a także na wydrukowanie ich w ilości, która jest w danej chwili potrzebna. Nie potrzeba zamawiać gotowych metek RFID, a drukując je samemu jeszcze bardziej można obniżyć koszty ich zakupu.


Jak komunikują się drukarki RFID
Większość produktów przedstawionych w tabeli ma kilka interfejsów komunikacyjnych. Universal Serial Bus (USB) oraz porty równoległe i szeregowe stanowią standard w drukarkach RFID. Inne opcje komunikacyjne to karty Twinax/coax i bezprzewodowa 802.11b/przewodowa sieć Ethernet. Bezprzewodowe karty interfejsu maja tę zaletę, iż pozwalają na wykorzystanie drukarki w bezprzewodowej sieci z możliwością zmiany na połączenie przewodowe poprzez podłączenie do portu Ethernet z zachowaniem adresu IP i bieżącej sesji druku.


Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 6/2006.
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2007 09:57
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj