Zaloguj się

Rola logistyka w strategii e-commerce na przykładzie firmy Procter & Gamble

  •  Filip Krzykowski
  • Kategoria: Logistyka
Polecamy! Rola logistyka w strategii e-commerce na przykładzie firmy Procter & Gamble

W 2017 roku zanotowano w Polsce rekordowy udział internautów kupujących online. W ten sposób zakupy realizowało 54% osób korzystających z Internetu, co oznacza wzrost o 6 p.p. w stosunku do poprzedniego roku [Gemius, 2017].

Postępująca smartfonizacja, lepszy dostęp do Internetu oraz wygoda zakupów w sieci zaowocowały zwiększoną znajomością funkcjonujących platform internetowych. Konsumenci zaczęli wykorzystywać Internet dla wyszukiwania przydatnych informacji dotyczących produktów, takich jak opinie innych użytkowników, chociaż wciąż kupują w tradycyjnych sklepach. Z drugiej strony coraz większa część klientów odwiedza sklepy, żeby obejrzeć produkty, które następnie kupuje online. Jednocześnie stopniowo wzrasta liczba zakupów na serwisach zagranicznych. Rozwijający się sektor e-commerce stworzył nowe możliwości dla małych firm i osób fizycznych poprzez możliwość niskokosztowej sprzedaży szerokiej gamy produktów, zarówno lokalnie, jak i globalnie. Duże przedsiębiorstwa produkcyjne na całym świecie, dysponujące znacznym kapitałem, musiały zaadaptować w swoich strategiach wykorzystanie atutów e-commerce, co jeszcze bardziej rozszerzyło skalę ich działalności i wymusiło na nich odpowiednie dostosowanie firmy do obsługi nowych rynków. Skutkiem tego nowego podejścia jest wzrost poziomu skomplikowania obsługi łańcucha dostaw, ponieważ tradycyjny model usług logistycznych przestaje zaspokajać potrzeby klienta i firmy. Niewątpliwie głównym czynnikiem napędowym rozwoju obsługi logistycznej będzie coraz to bardziej zaawansowana technologia, co przełoży się na konkurencyjność firm [Gunasekaran i inni, 2002].

Celem badawczym artykułu jest przeanalizowanie, jak różni się rola logistyka w handlu elektronicznym (e-commerce), w porównaniu do tradycyjnego modelu sprzedaży. Wiele systemów informatycznych działa obecnie szybciej i efektywniej niż wyspecjalizowany człowiek, a wolumen obsługiwanych produktów, liczba klientów i konsumentów zwiększyły się diametralnie. Dlatego praca logistyka ewoluowała, rozszerzając tym samym swoje kompetencje i odpowiedzialność.

Cały artykuł jest dostępny poniżej w formacie PDF.

 

O cyfrowych łańcuchach dostaw pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 3/2018.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 sierpień 2020 14:06
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe