Zaloguj się

Spedycja drobnicowa. Na czym polega?

Na czym polega transport drobnicowy? O czym powinien wiedzieć zlecający taką usługę klient? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Spedycja drobnicowa to obsługa przewozu ładunków drobnicowych. Do tej grupy zaliczamy wszelkiego typu przetworzone produkty i gotowe wyroby, które na czas transportu umieszczane są w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Ich charakterystyczną cechą jest różnorodność – zarówno jeśli chodzi o ich wagę i wielkość, jak i kształt. Zwykle trafią one do różnych odbiorców w różnych miejscach, a cena całej usługi zależna jest od masy ładunku.

Tym, co odróżnia je od ładunków masowych, jest możliwość zważenia oraz policzenia, a także wydzielenia poszczególnych jednostek, które podczas przewozu nie podlegają rozdzieleniu. W porównaniu do ładunków masowych drobnica cechuje się stosunkowo niską masą pojedynczych przesyłek. Dlatego możliwe – a nawet wskazane – jest łączenie kilku ładunków w jedną jednostkę transportową.

Znaczenie przewozów drobnicowych w ostatnich latach stale rośnie. Duży wpływ na to ma rozwój e-commerce. Z punktu widzenia tej branży najważniejsza jest, okazuje się, możliwość dostosowania wielkości poszczególnych dostaw do aktualnych potrzeb. To z kolei przekłada się na brak konieczności magazynowania zapasów i związaną z tym redukcję kosztów. Co jednak warto wiedzieć o spedycji drobnicowej? Które jej aspekty z punktu widzenia klienta są najważniejsze?

Transport drobnicowy. Czego oczekują klienci?
Dla wielu klientów szukających operatora spedycji kluczowym czynnikiem wcale nie jest cena. Dużo ważniejszy okazuje się zasięg sieci danej firmy oraz termin dostawy – w tym opcja wyboru godzin, w których przesyłka ma trafić do adresata. To w największej mierze zależne jest częstotliwości kursów linii drobnicowych danego spedytora. Spore znaczenie ma również możliwość monitorowania bieżącego położenia przesyłki od momentu jej nadania aż do chwili dostawy za pomocą systemu Truck&Trace.

O wyborze konkretnego operatora często decyduje też dostępność dodatkowych usług. Poza samym dostarczeniem ładunków klienci zwracają też uwagę na to, czy firma zapewnia rozładunek towaru lub jego rozłożenie na półce. Ważnym czynnikiem jest ponadto ubezpieczenie transportu.

Transport drobnicowy. Jakich towarów nie można przewozić?
Specyfika transportu (brak możliwości kompleksowego zabezpieczenia każdego ładunku osobno) drobnicowego sprawia, że nie wszystko można w ten sposób przewozić. Na problemy powinni przygotować się przede wszystkim klienci planujący transport towarów niebezpiecznych oraz szczególnie narażonych na uszkodzenie. Chodzi tu między innymi o żywe zwierzęta i rośliny, materiały wybuchowe czy produkty spożywcze. Ograniczeniom podlegają też ładunki o znacznej wartości – na przykład biżuteria czy papiery wartościowe.

Transport drobnicowy pozwala jednak na przewożenie ładunków ujętych w konwencji ADR. Taka oferta dostępna jest między innymi na stronie Pekaes.pl.

Transport drobnicowy a opakowanie. Czemu jest tak ważne?
Nawet jeśli dany ładunek może zostać zakwalifikowany do transportu drobnicowego, należy odpowiednio zabezpieczyć go przed niekorzystnymi czynnikami. Tę funkcję spełnia opakowanie, które może mieć postać balonów, butli, beczek, skrzyni, kosza, klatki lub worka. Powinno ono chronić ładunek przed opadami i skrajnymi temperaturami, działaniem chemikaliów, pleśnią i szkodnikami, ogniem, pyłem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Opakowanie jest ważne również ze względu na znaczne ułatwienie transportu oraz skrócenie procedury, załadunku, przeładunku i rozładunku. Jest to możliwe między innymi dzięki umieszczanym na nim oznaczeniom. Te nie tylko umożliwiają rozpoznanie danego ładunku, ale też informują o jego cechach – na przykład zagrożeniu dla ludzi i środowiska, wrażliwości na poszczególne czynniki oraz warunkach przechowywania i przewozu.

Ostatnio zmieniany w środa, 10 marzec 2021 12:54
Zaloguj się by skomentować