Zaloguj się

Cross-border e-commerce - jak wejść na zagraniczne rynki?

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: E-gospodarka

Handel online wykazuje ogromne tendencje do rozwoju oraz coraz liczniejsze grono konsumentów. Dane zaprezentowane na portalu Oberlo wskazują, że handel internetowy obejmuje ponad dwa miliardy użytkowników na całym świecie, czyli ponad 1/4 ogólnej populacji ludzi! Takie wyniki potwierdzają, że handel transgraniczny jest doskonałym sposobem na rentowny i globalny biznes. W dzisiejszej publikacji odpowiadamy na pytanie, jak sprzedawać za granicę i czym jest fulfillment dla e-commerce.

Cross-border e-commerce- na czym polega międzynarodowa sprzedaż internetowa?

Specyfika działania tego modelu, zwarta jest w samym terminie. Cross border inicjuje sprzedaż online poza granice podstawowego kraju działalności e-sklepu. Taka strategia umożliwia wykorzystanie przewagi konkurencyjnej sklepu internetowego lub konkretnego produktu na międzynarodowym rynku. Jednak cross border w kontekście e-commerce wymaga odpowiedniego przygotowania w kluczowych punktach:

  • logistyka,
  • tłumaczenie witryny oraz opisu produktów,
  • aspekty prawne i podatkowe,
  • fulfillment i profesjonalne usługi logistyczne,
  • integracja płatności.

Szczegółowe zaprojektowanie działań operacyjnych zmniejsza ryzyko niepowodzenia, ogranicza koszty i gwarantuje płynny start w międzynarodowym środowisku. Cross border jest doskonałą szansą, gdy sklep internetowy pragnie wyjść poza lokalne ramy.

Cross-border w Europie- jakie są perspektywy?

Aby przedstawić trendy i możliwości, warto sięgnąć po specjalny raport Izby Gospodarki Elektronicznej: "Cross-border e-commerce 2020". Według przeprowadzonych analiz stosunek międzynarodowych zakupów w bieżącym roku osiągnie wartość przekraczającą 17%, w odniesieniu do całościowej liczby wirtualnych transakcji.

Ciekawym przypadkiem w kontekście prognozy dalszej mody e-commerce są Niemcy. Rynek zachodnich sąsiadów wykazuje bardzo interesujący zestaw informacji, zwłaszcza dla osób posiadających własny sklep internetowy. Dlaczego? Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że drugi kwartał 2020 roku zakończył się wirtualnym zakupem dla 94% niemieckich konsumentów Internetu! Taki rezultat jednoznacznie wskazuje na popularność branży e-commerce w warunkach europejskich. Co więcej, raport jest również doskonałą wskazówką dla wszystkich, którzy planują współpracę w formacie cross border. Odpowiednia logistyka procesów może pomóc w dotarciu do niemieckiej części klientów. 34% z ankietowanych deklaruje zakupy online przynajmniej jednokrotnie w ciągu całego tygodnia! Co mówią liczby? Rynek cross border w e-commerce zakończył się wartością na poziomie 146 miliardów euro (2020), co stanowi 35% wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. To jednak nie wszystko, ponieważ takie wskaźniki oznaczają ponad 25% udziału w ogólnych sprzedażach online. Wyliczenia Cross-Border Commerce Europe informują, że nadchodzący przyrost powinien sięgnąć 220 miliardów euro w tym roku. Wskaźnik stanowi wówczas 51% wzrostu w odniesieniu do ostatnich wyliczeń oraz ponad 100% eskalacji przy poziomie z 2019 roku!

Jakie firmy przodują w wynikach sprzedaży? Oto lista:

1. IKEA Group
2. H&M Group
3. Pandora A/S
4. Smyth Toys HQ UC
5. The Lego Group

Strategia cross-border- jak przygotować biznes na zagraniczne rynki?

Warto podkreślić, że ogromne zasoby handlu wirtualnego wymagają wcześniejszego przygotowania. Wydajny sklep internetowy musi dostosować dotychczasowy model działania do nowych okoliczności oraz usposobienia międzynarodowych klientów. O czym należy pamiętać?

Wybór zagranicznych rynków
Fundamentalny aspekt dla każdego rodzaju działalności gospodarczej. Rzetelny i dogłębny research pozwala uniknąć kosztownych błędów oraz nieporozumień, co wpływa na budżet firmy. W tym punkcie warto przeanalizować profil i upodobania europejskich konsumentów. Okazuje się, że ta kategoria klientów koncentruje się na najbardziej zaawansowanych obszarach sprzedaży. Atrakcyjny sklep internetowy znajdzie popyt wśród Brytyjczyków i Niemców.

Zrozumienie przyszłego klienta
Sama analiza rynku to za mało. Decydujące jest nakierowanie na konkretne upodobania i wymagania docelowych odbiorców. Z pomocą przychodzi inne źródło, czyli "Cross border ecommerce- szanse czy zagrożenia". Sprawozdanie prezentuje zestaw produktów o największej popularności. Wirtualne koszyki obejmują przede wszystkim ubrania, obuwie oraz pozostałe akcesoria, co stanowi prawie 25% całkowitego zapotrzebowania mieszkańców Unii Europejskiej. Wskazówka dla sklepów internetowych o tym właśnie asortymencie- Wielka Brytania i Niemcy są prawdziwymi liderami wśród tych towarów, dokonując dwa razy więcej zakupów! Pozostałe pozycje obejmują również książki, muzykę, a także elektronikę.

Dostosowanie strony internetowej
Sklep internetowy jest wizytówką przedsiębiorstwa o kulminacyjnym znaczeniu. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że 59% respondentów jest gotów zrezygnować z zakupu, jeśli wizerunek portalu budzi zastrzeżenia lub wątpliwości. W praktyce oznacza to, że stragan online musi być przystosowany do konkretnego rynku. Wstępnym krokiem jest oczywiście profesjonalne tłumaczenie dostępnych treści. Niezrozumienie tekstu utrudnia lub całkowicie uniemożliwia dokonanie zakupów oraz wzbudzenie zaufania, tak potrzebnego w całym procesie. Także aspekty wizualne powinny być odpowiednio dobrane do warunków handlowych. Wkroczenie na nieznany obszar sprzedaży musi zostać poprzedzony sprawdzeniem wszystkich parametrów po to, aby klient czuł się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie.

Logistyka e-commerce
Właściwy operator logistyczny jest potężnym narzędziem i wsparciem dla początkującego biznesu. Specjalistyczna infrastruktura logistyczna oraz dostęp do lokalnych firm transportowych gwarantuje najwyższą jakość dostawy, precyzyjny serwis zwrotów oraz eliminację niepotrzebnych kosztów.

Obsługa klienta
Sprawna komunikacja z kontrahentami wzmacnia więzi i buduje lojalność wobec marki. Wystarczy kilka prostych powiadomień, status realizacji zamówienia lub podziękowanie, aby podkreślić wartość każdego kupującego oraz zapewnić wygodę dokonywania transakcji.

Elastyczna płatność
Ostatni czynnik, który ma ogromny wpływ na powodzenie przedsiębiorstwa. Zainteresowani produktami poszukują swobody i możliwości wyboru w sposobie dokonania płatności, a także pełnego bezpieczeństwa. Dopasowanie tego segmentu do realiów danego rynku wzmocni wiarygodność i rzetelność usług.

Zarządzanie międzynarodowymi procesami logistycznymi- jakie wyzwania stawia logistyka cross-border?

Logistyka międzynarodowego procesu generuje także pewne trudności i dylematy. Optymalne zarządzanie i sprostanie tym problemom doprowadzi do zdominowania konkurencji oraz ustabilizowania pozycji na rynku. Pierwszym czynnikiem jest oczywiście sam przewóz asortymentu. Doświadczony operator logistyczny zagwarantuje, że przesyłka dotrze w sposób efektywny, prędki, a jednocześnie z zachowaniem pełnej ochrony oraz zalet ekonomicznych. Bardzo istotna jest sama polityka dotycząca reklamacji oraz zwrotów. Proste i intuicyjne procedury zwiększają prawdopodobieństwo zakupu, ale należy pamiętać również o aspektach prawnych danego kraju.

Fulfillment dla e-commerce w modelu cross-border- dlaczego warto skorzystać z outsourcingu logistyki?

Reasumując mechanizm funkcjonowania systemu cross-border, optymalna logistyka zapewnia wiele usprawnień i korzyści. Do najważniejszych przykładów można zaliczyć:

  • Kompetencje- wiele operatorów specjalizuje się w wyznaczonym regionie operowania, co przekłada się na znajomość obowiązujących wymagań i przepisów. Nawet niewielki błąd, wynikający z niewiedzy, może doprowadzić do ogromnych strat finansowych.
  • Oszczędności- centra logistyczne wykorzystują efekt skali, a współpraca z wieloma kontrahentami pozwala na optymalizację trasy dostawy oraz zmniejszenie jednostkowego kosztu dowozu.
  • Możliwości- usługodawcy to najczęściej prężne korporacje oraz zaawansowana infrastruktura i flota pojazdów, a to znacznie poprawia realizację zamówień, dodatkowe czynności manipulacyjne oraz serwisowe.
Ostatnio zmieniany w środa, 06 kwiecień 2022 10:48
Zaloguj się by skomentować