logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kineo Path Planner - rozwiązanie problemów z planowaniem bezkolizyjnego ruchu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opracowany przez francuską spółkę Kineo CAM produkt Kineo Path Planner™ jest narzędziem programistycznym przeznaczonym do zautomatyzowanego planowania ruchu w projektowaniu wspomaganym komputerowo. Kineo Path Planner pozwala operatorowi automatycznie wyliczyć, w środowisku 3D, optymalny tor ruchu systemu przegubowego (robotu-manipulatora) bądź innego (montaż mechaniczny). Oprogramowanie zapewnia określenie toru składania czy wybierania w ruchu ciągłym, bezkolizyjnym.

Kineo Path Planner udostępnia rozwiązania będące technologicznymi innowacjami w poszczególnych fazach projektowania produktów i korygowania modeli numerycznych przez zintegrowanie się w poszczególne systemy projektowania wcześniej już stosowane przez operatorów. Tak więc wszelkie wymogi montażu, demontażu, konserwacji i zamienności części obowiązujące w branży samochodowej czy lotniczej są uwzględniane już od chwili projektowania produktów.

Prace badawcze w dziedzinie toru ruchu były dotychczas wykonywane ręcznie przez specjalistów na zasadzie interaktywności. Dzisiaj Kineo Path Planner umożliwia dostęp do tej dziedziny szerokim kręgom użytkowników nie będących ekspertami, zamieniając godziny w minuty, i to tam, gdzie inne rozwiązania nie prowadzą do efektu bądź wymagają znacznie dłuższego czasu. Kineo Path Planner może być stosowany bez żadnego szczególnego sparametryzowania i pozwala użytkownikowi wykorzystywać i zapisywać wyniki obliczeń.

"Programy stosujące w tej dziedzinie tradycyjne metody nie były do dzisiaj szczególnie przekonujące. Na przykład, dla porównania czasów wyliczeń, przeprowadziliśmy na nowo badania montażu i demontażu niektórych przyrządów umieszczanych w zastrzałach silnika odrzutowego i w układzie sterowania klapami samolotu Airbus A340. W pierwszym przypadku, przy zastosowaniu wcześniejszych narzędzi, zajęło to nam około 2 godzin dla określenia optymalnego toru ruchu; Kineo wykonał to w czasie 2 do 5 minut w zależności od elementu. W drugim przypadku Kineo znalazł rozwiązanie w 35 sekund, podczas gdy nam zajęło to 2 godziny" – tak to przedstawia program Kineo Ludovic Graux, kierownik metod wizualizacji modelu cyfrowego firmy Airbus.

Podczas przeglądu modelu cyfrowego, w szczególności pod względem dostępności, ergonomii, robotyki produkcyjnej i warunków konserwacji, Kineo Path Planner uwzględnia poszczególne wymogi natury geometrycznej (brak kolizji z przeszkodami) bądź kinematycznej (jak np. ruchy robota).

Kineo Path Planner wykorzystuje najnowszą technologię z dziedziny projektowania ruchu, opartą na podejściu probabilistycznym: w sposób automatyczny wynajduje rozwiązanie przy minimalnym czasie na obliczenia, nawet dla systemów o wielu poziomach swobody w środowisku gęsto zabudowanym.

"Stosując Kineo Path Planner mogliśmy w krótkim czasie wykryć, czy jakieś założenie projektu utrudnia ruch danego elementu. Możliwość precyzyjnego zakomunikowania takiej informacji doprowadza do modyfikacji koncepcji i do uzyskania nowego rozwiązania. Zdolność dokładnego oszacowania i rozwiązania problemów dostatecznie wcześnie podczas fazy projektowania jest sposobem na ograniczenie kosztów napraw oraz na zwiększenie poziomu satysfakcji klienta" oświadcza Peter Kinch, C3P Supervisor - Service Engineering Operations w firmie Ford.

Kineo Path Planner dokładnie analizuje uzyskane tory ruchu w celu przekazania informacji cennych dla wzornictwa, zaproponowania i precyzyjnego przedstawienia adekwatnych jego modyfikacji.

Z Kineo Path Planner można zapoznać się przy okazji dwóch konferencji:

- od 20 do 21 czerwca 2005 r. w Stuttgarcie na konferencji «Virtual Product Creation»;

- od 19 do 21 lipca w Montrealu na sympozjum ISATP 2005, podczas konferencji «Mechanical part assembly planning with mannequins».

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj