logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ logistyki na wycenę przedsiębiorstw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W obecnych czasach logistyka jest kluczowym elementem działań w gospodarce rynkowej, odnosi się ona zarówno do małych firm jak i wielkich korporacji. Początkowo znana jako termin wojskowy obecnie ma zastosowanie w wielu dziedzinach działań rynkowych np. logistyka zaopatrzenia, logistyka produkcji, logistyka transportu, czy też aspekty związane z gospodarką magazynową. Cały proces logistyki rozwinął się znacząco, do tego stopnia, iż jej zastosowanie wywiera duże znaczenie miedzy innymi na wycenę przedsiębiorstw. Uwarunkowania logistyczne w firmie mają bezpośredni wpływ na wycenę zarówno metodami majątkowymi, jak i dochodowymi. Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe aspekty działań logistycznych mających wpływ na wycenę przedsiębiorstw, poprzez zastosowanie odpowiednich instrumentów.
Pojęcie logistyki w przedsiębiorstwie oraz wyceny przedsiębiorstwa
Logistyka jest terminem odnoszącym się do całości procesu planowania, a także realizowania i kontrolowania przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta [1].
Przedsiębiorstwo to podmiot
gospodarczy dopuszczony przez przepisy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej w celu uzyskania maksymalnego zysku.
Wycena przedsiębiorstwa różnymi metodami zarówno majątkowymi jak i dochodowymi odnosi się do kilku zasadniczych pojęć jakimi są: zarządzanie nieruchomościami, gospodarka zapasami (zarządzanie magazynami), analiza należności, zaopatrzenie, transport, analiza kosztów wraz z ich minimalizacją, oraz odpowiednie zarządzanie i controlling.
Podstawowe metody wyceny, w których ma znaczenie logistyka
Do podstawowych metod wyceny, w których zastosowanie mają różne elementy logistyki należą metody majątkowe, a wśród nich metoda wartości skorygowanej aktywów netto (pośrednio metoda likwidacyjna) oraz metody dochodowe, a wśród nich metoda DCF.
W metodzie wartości skorygowanej aktywów netto szczególnie widoczny jest logistyczny aspekt gospodarki głównie w sferze majątku trwałego poprzez efektywne wykorzystanie zasobów tego majątku oraz maszyn i urządzeń będących na stanie przedsiębiorstwa, a także w sferze posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów płynnych tj. gospodarowania zapasami i należnościami. (...)
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj