logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Symulacja szybkiej reakcji w łańcuchach dostaw na dynamiczne zmiany popytu Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sposób w jaki łańcuch dostaw reaguje na popyt świadczy o jego sprawności i determinuje pozycję konkurencyjną produktów wytwarzanych i dostarczanych w jego ramach. Miarą sprawności łańcucha dostaw jest szybkość z jaką potrafi zareagować na popyt oraz zdolność do jego zaspokojenia.

Szybkość reakcji uzależniona jest przede wszystkim od dostępności i jakości informacji jaka dociera do poszczególnych ogniw łańcucha oraz od dostępności i odpowiedniej alokacji zapasów. Szybka reakcja opiera się na właściwej lokalizacji tzw. "informacyjnego punktu rozdzielającego", gdzie pierwotna informacja o zmianach popytu w punktach sprzedaży jest przesyłana w czasie rzeczywistym do producenta. W literaturze podkreśla się szczególne znaczenie zdolności łańcucha dostaw (tzn. wszystkich podmiotów wchodzących w jego skład) do szybkiego reagowania na dynamiczne zmiany popytu. Zdolność ta pozwala na lepsze prognozowanie przyszłego popytu oraz - przede wszystkim - na modyfikację planów produkcyjnych, która pozwoli odpowiedzieć na obserwowane zmiany popytu. Takie podejście stanowi jedną z podstawowych zasad realizacji takich koncepcji, jak: Quick Response oraz Efficient Consumer Response. W literaturze można znaleźć szereg pozycji prezentujących przegląd koncepcji logistycznych opartych na szybkiej reakcji. Model takiego rozwiązania, przedstawiony w niniejszym artykule, stanowi wartościowe narzędzie umożliwiające symulację "szybkiej reakcji", jej uwarunkowań i efektów.

Informacja jako czynnik integrujący łańcuch dostaw
W konfiguracji łańcucha dostaw, w którym wymiana informacji charakteryzujących popyt ogranicza się do zamówień, jedynie ogniwa mające bezpośredni kontakt z nabywcą dysponują rzeczywistymi danymi pozwalającymi określić jego cechy charakterystyczne. W ogniwach oddalonych od nabywcy popyt ulega zniekształceniu przez jakość prognozy, która jest uzależniona od opóźnienia w jakim zamówienie dociera do dostawcy oraz od zmienności rzeczywistego zapotrzebowania. W przypadku wyższego stopnia integracji informacyjnej łańcucha dostaw, kiedy poszczególne jego ogniwa potrafią przekazywać sobie nie tylko okresowe zamówienia, ale bieżące raporty o zapasach, jakość prognoz jest znacznie lepsza, a o szybkości reakcji na zmienność zapotrzebowania zaczynają decydować elementy związane z przepływem produktów wewnątrz łańcucha dostaw: procedury przyjęcia dostawy i kontroli jakości, opakowania, rozwiązania transportowe, sposób zarządzania zapasami, strategia współpracy wewnątrz łańcucha dostaw, sposób komunikacji itp. Integracja informacyjna nie wymaga przebudowy łańcucha dostaw, ani zmian organizacyjnych, czy funkcjonalnych.

Artykuł zawiera 25680 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 09 grudzień 2016 14:48
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj