Zaloguj się

System transportowy Polski

obrazek
  • Kategoria: Transport
  • Autor: Jana Pieriegud (red.)
  • ISBN: 978-83-7378-979-1
  • Data wydania: 2015
  • Wydawca: Szkoła Główna Handlowa

Odwiedź stronę wydawcy

Monografia składa się z sześciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym, autorstwa Wojciecha Paprockiego, dokonano przeglądu najważniejszych przemian, które w ostatnim dziesięcioleciu zaszły w transporcie drogowym na tle zmian potrzeb komunikacyjnych społeczeństwa oraz potrzeb transportowych gospodarki i konsumentów. Na końcu wskazano kierunki dalszych badań dotyczących rozwoju rynku usług transportu drogowego. W rozdziale drugim Jana Pieriegud przedstawia zmiany na rynku usług kolejowych, a także omawia zakres inwestycji podjętych w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej i odnowy taboru. W kolejnych dwóch rozdziałach Adam Hoszman i Maciej Matczak analizują odpowiednio rozwój transportu lotniczego i morskiego oraz infrastruktury portowej. W rozdziale piątym, przygotowanym przez Michała Wolańskiego, na tle zmian w otoczeniu i w systemie finansowania transportu publicznego zaprezentowano dynamikę zmian systemu zbiorowej komunikacji miejskiej.
W ostatniej części monografii podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy zmiany dokonane w polskim systemie transportowym przybliżyły jego poziom do poziomu rozwoju w innych krajach członkowskich. Na podstawie szeregu wskaźników przeanalizowano postępy w rozwoju infrastruktury transportu, trendy na rynku przewozów towarowych i pasażerskich, przeładunki w portach morskich oraz ruch pasażerów w portach lotniczych. Wykorzystano również wyniki oceny systemów transportowych w UE (EU Transport Scoreboard), opublikowane przez Komisję Europejską w kwietniu 2014 r.
Do przeprowadzenia analizy zmian w systemie transportowym Polski autorzy wykorzystali ogólnodostępne dane statystyczne (GUS, urzędy statystyczne innych krajów członkowskich, Eurostat), wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez niektórych autorów i raporty branżowe (UIC, UIRR, ZMPD, ULC).
Monografia jest skierowana do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką rozwoju rynku transportowego i infrastruktury transportowej w Polsce - środowisk akademickich, praktyki gospodarczej i administracji rządowej. Zdaniem autorów będzie ona stanowiła także ważny punkt odniesienia dla dalszych analiz i kształtowania strategii rozwoju systemu transportowego Polski w kolejnych dziesięcioleciach.