Zaloguj się

Prologis przejmuje europejskiego dewelopera Parkridge

ProLogis ogłosił dzisiaj,  że nabył przedsiębiorstwo budownictwa przemysłowego Parkridge,  europejskiego dewelopera centrów dystrybucyjnych. Całkowite wynagrodzenie dla Parkridge wynosi około 298 mln GBP (581 mln USD) w gotówce i akcjach zwykłych ProLogis. Transakcja łączy dwa z najbardziej doświadczonych zespołów europejskich specjalistów w zakresie nieruchomości przemysłowych i zapewnia ProLogis własność różnorodnych wysokiej jakości aktywów w całej Europie, w tym:

- Pula gruntów przemysłowych w Wielkiej Brytanii, obejmująca ponad 323.76 ha, na których można wybudować od 1.30 do 1.39 mln m2 nowych obiektów o szacowanej wartości po ukończeniu przekraczającej 2,25 mld USD;
- Astral, należące do Parkridge przedsiębiorstwo budowy obiektów logistycznych w Wielkiej Brytanii, które realizuje obecnie 10 projektów przemysłowych o łącznej powierzchni 483,000 m2;
- Ostatnio uruchomiona działalność w Europie Zachodniej, koncentrująca się na budowie nowych obiektów przemysłowych w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Holandii i Hiszpanii;
- 50-procentowy udziału Parkridge w spółce joint venture zajmującej się budową obiektów logistycznych w Europie Środkowej, kontrolującej grunty, na których znajduje się około 483,000 m2 powierzchni przemysłowych, a także posiadającej dodatkowo ponad 418 000 m2 powierzchni w budowie. Łączna szacowana wartość tych obiektów po zakończeniu budowy będzie przekraczać 650 mln USD. Spółka jest również właścicielem 520 252 m2 istniejących obiektów magazynowych.

W odrębnej transakcji partner Parkridge w spółce joint venture wyraził zgodę na sprzedaż swego 50-procentowego udziału w działalności środkowoeuropejskiej na rzecz ProLogis za kwotę 345 mln EUR (449 mln USD), w tym 246 mln EUR (320 mln USD) zadłużenia podlegającego spłacie w momencie zawarcia transakcji. Istniejące nieruchomości przemysłowe, a także te budowane na gruntach nabytych  w ramach transakcji, mają zostać wniesione przez ProLogis do funduszu nieruchomości ProLogis.

- Transakcja ta umacnia nas na pozycji największego dostawcy obiektów dystrybucyjnych w Europie - powiedział Jeffrey H. Schwartz, dyrektor naczelny ProLogis. - Umożliwia zwiększenie naszej obecności na rynkach obecnych i docelowych poprzez przejęcie jednego z naszych głównych konkurentów w zakresie budowy obiektów przemysłowych w Europie.
Dodatkowo wzbogaca naszą pulę gruntów w Europie Środkowej i Wielkiej Brytanii, jednocześnie wzmacniając nasz zespół o niektórych z wiodących w branży specjalistów w zakresie nieruchomości. Z niecierpliwością oczekujemy na połączenie obydwu firm oraz na długofalowe korzyści, jakie przejęcie stworzy dla naszej firmy.


W ramach transakcji firma ProLogis przejęła również 25-procentowy udział w działalności Parkridge w zakresie budowy nieruchomości nieprzemysłowych. Działalność ta obejmuje dwa projekty budowy obiektów wielobranżowych w Wielkiej Brytanii; budowę magazynów dla handlu detalicznego przeznaczonych na rynki Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii;  a także niezmiernie szybko rozwijającą się działalność w zakresie budownictwa na potrzeby handlu detalicznego w Europie Środkowej.

ProLogis zapłaci około 227 mln GBP (443 mln USD) za działalność Parkridge w zakresie budownictwa przemysłowego, po potrąceniu 50 mln GBP (98 mln USD) zysków powiązanych z terminami nierozstrzygniętych tytułów własności gruntów w Wielkiej Brytanii. Całkowite wynagrodzenie za działalność Parkridge w zakresie budownictwa przemysłowego obejmuje składnik gotówkowy, stanowiący 25,4 procent kwoty, a także 74,6 procent wypłacone w formie akcji zwykłych ProLogis. Cena zakupu za inwestycję w działalność detaliczną Parkridge wynosi około 71 mln GBP (138 mln USD) płatne gotówką. Wynagrodzenie gotówkowe za transakcję Parkridge i przejęcie udziału partnera w spółce joint venture zostanie pokryte z istniejących linii kredytowych ProLogis oraz nowego wielowalutowego kredytu terminowego na kwotę 600 mln USD.
Ostatnio zmieniany w piątek, 16 luty 2007 10:52
Zaloguj się by skomentować