logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Sukces stażysty - indywidualne podejście do rozwoju w globalnej firmie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W firmie Kuehne+Nagel 30% pracowników działów operacyjnych w centrali firmy to absolwenci i studenci Wyższej Szkoły Logistyki. Wielu z nich zaczynało na studenckich praktykach i stażach, które otworzyły im drogę do kariery w wymarzonym zawodzie.

     W dziale spedycji drogowej, morskiej, lotniczej czy kontraktowej, w Gądkach, w Poznaniu, w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu - są wszędzie - praktykanci i stażyści z rekomendacją Wyższej Szkoły Logistyki. Obsługują międzynarodowe firmy, organizują transport z najdalszych zakątków świata, przygotowują dokumenty i dbają o najwyższą jakość obsługi.
    W podpoznańskiej centrali Kuehne + Nagel od stażu zaczęli studenci WSL, m.in.: Paweł Kalinowski, Jacek Kruszona, Filip Andrzejak, Michał Liszyński i Albert Dąbkowski. Jedni trafili tu w ramach praktyk studenckich, inni na staże, na które rekrutowało uczelniane biuro karier, a jeszcze inni na własną rękę poszukiwali możliwości podjęcia pracy. Wszyscy są zgodni, co do tego, że praktyki trzeba zacząć jak najwcześniej, a w każde wakacje szukać ciekawego stażu. Twierdzą, że kontakt z praktyką zawodową dostarcza nowej wiedzy, takiej której próżno szukać w akademickich podręcznikach. Widzą przed sobą realne szanse na zatrudnienie w branży logistycznej i spełnienie swoich zawodowych planów, które podjęli już w szkole średniej.
   Kuehne+Nagel stwarza idealne warunki do rozwoju także tym najbardziej utalentowanym absolwentom szkół średnich, którzy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej, organizowanej przez WSL, osiągają najlepsze wyniki. Olimpijski sukces otworzył drzwi do kariery w Kuehne+Nagel m.in. Michałowi Leśniewskiemu, Marcinowi Sipurzyńskiemu i tegorocznej zwyciężczyni, Julii Senkale.
    Julia pochodzi z Gliwic. Jako miejsce praktyk wybrała oddział spedycji lotniczej i morskiej na lotnisku w Balicach, ponieważ chciała dowiedzieć się, czym charakteryzuje się praca spedytora lotniczego.
Będąc na stażu miała możliwość uczestniczenia w kolejnych etapach nadzorowania transportu od złożenia zlecenia przez klienta, do momentu dostarczenia przesyłki.

- Zdobyłam cenną wiedzę praktyczną, związaną ze spedycją lotniczą i morską, którą mogłam wykorzystać szacując koszty transportu i przygotowując oferty dla klientów - podsumowuje zwyciężczyni olimpiady. - Czas spędzony w firmie pozwolił mi także poznać moje mocne i słabe strony, jestem przekonana, że teraz łatwiej będzie mi wybrać własną ścieżkę rozwoju zawodowego.

   Michał i Marcin pracują w Gądkach. Marcin po zajęciu piątego miejsca w VI edycji olimpiady otrzymał możliwość odbycia miesięcznych płatnych praktyk w Kuehne+Nagel, po tym czasie, kiedy dał się poznać jako sumienny i zaangażowany pracownik, zaproponowano mu staż. Obecnie, jako stażysta w dziale spedycji drogowej pomaga w obsłudze obrotu paletowego, zajmuje się kontrolą dokumentacji przewozowej w zakresie jej kompletności oraz zgodności ze stanem faktycznym. Marcin bardzo świadomie podjął decyzję o udziale w olimpiadzie:

- Moim celem było przede wszystkim zdobycie nagrody w postaci praktyk zawodowych i udało się. Bardzo chciałem się usamodzielnić, rozpocząć pracę w wymarzonym zawodzie, a bez praktyki jest to niemożliwe - mówi Marcin Sipurzyński. - Staż w renomowanej firmie, która obsługuje klientów niemal na całym świecie to niesamowita szansa dla młodego człowieka.

   Szansę tę otrzymał i w pełni wykorzystał także laureat drugiego miejsca w V edycji olimpiady - Michał Leśniewski. Dziś, po praktykach i kilku miesiącach stażu pełni obowiązki spedytora morskiego. Obsługuje import z Dalekiego Wschodu, planuje dostawy, kontaktuje się z biurami eksportu na drugiej półkuli.
   Firma Kuehne+Nagel od wielu lat wspiera WSL w promowaniu talentów, proponując płatne praktyki pięciu najlepszym olimpijczykom. Julia, Michał i Marcin pracują w pełnym wymiarze godzin i wszyscy w Kuehne+Nagel traktują ich jak pełnoprawnych członków załogi. Zdobywają doświadczenie, rozwijają swoją pasję i z sukcesem stawiają kolejne kroki w wymarzonym zawodzie. I radzą wszystkim swoim rówieśnikom, aby przede wszystkim poszukiwali możliwości zdobycia doświadczenia, kontaktu z rzeczywistością biznesową, wykorzystywali każdą okazję do odbycia praktyk. Ich postawę - odpowiedzialną, konsekwentną i ambitną nazywa się w Kuehne+Nagel „proaktywną”.

- To zdecydowanie największa zaleta naszych stażystów i kluczowe kryterium ich rekrutacji - mówi Anita Koralewska-Ratajczak, dyrektor personalny Kuehne+Nagel. - Cenimy ich ambicję, chęć zdobywania wiedzy i pokorę.

W Kuehne+Nagel nie ma jednego uniwersalnego schematu praktyk czy staży. Podejście do rozwoju pracowników jest bardzo indywidualne - poszukuje się osoby na konkretne stanowisko, kiedy pojawia się potrzeba zatrudnienia, powiększenia działu lub zagospodarowania nowej jednostki Kuehne+Nagel. Staż jest wtedy naturalnym elementem procesu rekrutacji, a odpowiedni dobór stażysty zwiększa jego szanse na stałe zatrudnienie. Skrupulatna selekcja kandydatów, indywidualne podejście do stażystów i praktykantów pokazuje, że rzeczywiście są w firmie potrzebni i jeśli się sprawdzą, mogą liczyć na dalszą współpracę.
   Dużą rolę w procesie selekcji kandydatów odgrywa Wyższa Szkoła Logistyki. Wieloletnia współpraca z firmą Kuehne+Nagel, wspólne doświadczenia rekrutacyjne gwarantują wzajemne zrozumienie potrzeb i oczekiwań. WSL, realizując swą misję kształcenia praktycznego, motywuje studentów do podejmowania aktywności zawodowej już od początku studiów. Tym, którzy świadomie planują swoją zawodową przyszłość, aktywnie szukają możliwości zdobycia nowych umiejętności, uczelniane biuro karier zawsze oferuje pomoc i rekomendacje.

- Spośród kandydatów na staże i praktyki wybieramy tych, którzy wyróżniają się postawą - dodaje Anita Koralewska-Ratajczak. - Nie oczekujemy, że uczelnia dostarczy nam gotowych, ukształtowanych pracowników. Wiemy natomiast, że kandydaci, których rekomenduje Wyższa Szkoła Logistyki to osoby dobrze zmotywowane, które chcą się rozwijać i chętnie podejmują nowe wyzwania.

   Na pomoc w rozpoczęciu życia zawodowego mogą liczyć także zagraniczni studenci WSL, dla których Kuehne+Nagel przygotowało ścieżki kariery m.in. w nowoczesnym oddziale Integrated Logistics we Wrocławiu, które oferuje innowacyjne rozwiązania logistyczne. Firma Kuehne+Nagel wciąż się rozwija, dlatego cały czas poszukuje nowych logistycznych talentów. W Wyższej Szkole Logistyki nie brakuje natomiast chętnych do podjęcia praktyk i staży. Dzięki temu, Kuehne+Nagel może realizować swoją strategię i budować sukces.
   Współdziałanie WSL i Kuehne+Nagel to przykład udanej kooperacji uczelni z pracodawcą, oparty na wzajemnym zrozumieniu oczekiwań, bieżących potrzeb i dążenia do rozwoju. Efektem tego rodzaju współpracy są setki absolwentów WSL, którzy przyczyniają się do rozwoju branży logistycznej w Polsce, realizując swoje zawodowe plany.


*   Na pierwszym zdjęciu stażyści i pracownicy Kuehne+Nagel z rekomendacją WSL.

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 wrzesień 2014 12:39

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj