logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

I Forum "Magazyn Przyszłości" w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Automatyzacja i robotyzacja procesów logistycznych to nie tylko trend, ale przede wszystkim konieczność dla osiągnięcia konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku - to jeden z głównych wniosków płynących z I Forum MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI, zorganizowanego w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A. w Poznaniu. Czy polskie firmy wykorzystają swoją szansę?

Forum MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI poświęcone zostało kierunkom rozwoju, trendom i nowym technologiom, które będą w najbliższych latach zmieniać oblicze polskiej logistyki. W wydarzeniu, powiązanym z inauguracją działalności Centrum, wzięło udział ponad 150 osób, a swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele środowiska naukowego (w tym m.in. Wyższej Szkoły Logistyki, Politechniki Poznańskiej, ILiM), przedsiębiorstw (m.in. Kompania Piwowarska, Samsung Electronics, Leoni Kabel, Agregaty Fogo, Fakro, Bakoma, Stomil Sanok, Składy Vox, Moje Bambino, Lorenz Snack-World Logistics) oraz producenci i dostawcy rozwiązań dla logistyki (PROMAG i COMAU).

- Jestem pod wrażeniem rozmachu przedsięwzięcia, jakości, koncepcji rozwiązania całego Magazynu Przyszłości a także wyjątkowej oprawy wizualnej i organizacji przedsięwzięcia. To jedyne takie miejsce w tej części Europy gdzie w takich warunkach można zademonstrować Klientom nowoczesne rozwiązania dla magazynowania, paletyzacji i logistyki – podsumował wydarzenie Michał Ochmański z firmy Comau Poland Sp. z o.o.

Czy polskie firmy wykorzystają swoją szansę? 

Zdaniem Lesława Łuczaka Prezesa Zarządu firmy PROMAG S.A. polscy menedżerowie coraz wyraźniej dostrzegają, że inwestycje w automatykę magazynową pozwalają osiągnąć większą wydajność procesów i obniżyć koszty, co przekłada się także na zwiększenie konkurencyjności oferowanych produktów i usług. Dlatego też z roku na rok zainteresowanie nowoczesnymi technologiami będzie systematycznie rosnąć. 

- Głównymi wyzwaniami, którym sprostać muszą polskie przedsiębiorstwa jest z jednej strony globalizacja, a z drugiej stale rosnące koszty prowadzenia działalności, w tym m.in. coraz wyższe koszty pracy, gruntów przemysłowych, energii elektrycznej i gazu. Jedyną drogą pozwalającą na dalszy rozwój są inwestycje, a dzięki temu, że rozwiązania z zakresu automatyzacji stają się coraz tańsze, jest to szansa nie tylko dla tych największych, ale także dla wielu średnich polskich firm - mówi Lesław Łuczak Prezes firmy PROMAG S.A.

Na szerszy wymiar wyzwań, które czekają polską branżę magazynową zwracali uwagę w rozmowach kuluarowych także inni uczestnicy konferencji. Według dr. inż. Grzegorza Szyszki, Dyrektora Instytutu Logistyki i Magazynowania, automatyzacja i robotyzacja są elementami szerszego procesu związanego z rozwojem Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT).

Zdaniem Karoliny Tokarz, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Handlu i Marketingu w PROMAG S.A. korzyści płynące z automatyzacji są oczywiste - zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i finansowym. Z jednej strony jest to na pewno poprawa wydajności procesów, poprawa jakości dostaw, skrócenie czasu realizacji zamówień i zwiększenie bezpieczeństwa, a z drugiej sposób na obniżenie kosztów, w tym także kosztów produktu czy usług. Aby jednak automatyzacja przedsiębiorstwa przyniosła spodziewane rezultaty, musi być to proces odpowiednio zaplanowany, przygotowany, rozłożony w czasie, a także dostosowany do specyfiki konkretnej firmy i jej możliwości.

Potrzebna jest inwestycja w wiedzę i edukację

Jedną z głównych barier utrudniających polskim firmom podejmowanie decyzji dotyczących automatyzacji i robotyzacji procesów magazynowych jest brak doświadczenia w realizacji tego typu przedsięwzięć. Aby to zmienić konieczne jest przede wszystkim stałe podnoszenie wiedzy na temat ciągle zmieniających się rozwiązań logistycznych i nowych technologii, zagwarantowanie firmom dostępu do wiedzy oraz inwestycja w edukację przyszłych specjalistów, którzy zasilą rynek pracy w kolejnych latach.

 - Cykliczne konferencje i spotkania branżowe w Centrum Techniki Magazynowej mają w pewnym sensie wypełnić lukę w tym zakresie. Nie traktujemy tego projektu w kategoriach czysto biznesowych. Zależy nam na sprowokowaniu branży i środowiska logistycznego do ożywionej dyskusji na temat konieczności automatyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w polskich firmach. Taka szczera rozmowa i otwarte podejście do tematu jest po prostu potrzebne. Im wcześniej wspólnymi siłami stworzymy polskim przedsiębiorstwom warunki do inwestycji, tym więcej na tym skorzystają, co przełoży się z pewnością na całą polską gospodarkę. – podkreśla Karolina Tokarz Wiceprezes w firmie PROMAG S.A. 

W podobnym tonie, wypowiadali się niemal wszyscy uczestnicy i goście forum logistycznego.

- Centrum Techniki Magazynowej pozwala przedsiębiorcom lepiej zrozumieć jakie możliwości w zakresie nowoczesnych rozwiązań logistycznych oferuje im obecnie rynek. Na pewno jest to projekt, który otwiera oczy, daje możliwość rozmów z innymi ludźmi ze zbliżonych branż, a także nauki oraz wymiany doświadczeń. Jestem pewien, że będzie to miejsce bardzo przydatne przedsiębiorcom […]. Bardzo fajna inicjatywa. Gratuluję pomysłu i realizacji - mówił Bartosz Bukowiecki, Szef Logistyki Browaru Poznań, Kompania Piwowarska.

- Konferencje, w trakcie których prezentowane są różne rozwiązania z zakresu automatyzacji mogą być dla polskich przedsiębiorstw motywacją do dalszej optymalizacji procesów intralogistycznych. Nasza firma posiada już doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji i w dalszym ciągu będziemy rozwijać się w tym kierunku, czerpiąc inspirację m.in. z przykładów prezentowanych dzisiaj w trakcie konferencji – mówi Andrzej Pielok, Dyrektor Logistyki w firmie Lorenz Snack-World Logistics.

- Jako Instytut Logistyki i Magazynowania namawialiśmy PROMAG, by takie Centrum w Poznaniu zostało otwarte. Jest to na pewno element większego przedsięwzięcia, które ma promować nowoczesne rozwiązania logistyczne. Musimy pamiętać, że obecnie w logistyce adaptowane są najnowsze technologie, a w takich miejscach jak to, można je pokazać klientom tak, by mogli zastosować je później w działalności własnych przedsiębiorstw. Zaplecza brakuje także na uczelniach kształcących logistyków. Jest to więc właściwie centrum kompetencyjne, w którym można budować nowe rozwiązania dla wykorzystania prezentowanych tu urządzeń – mówi dr inż. Grzegorz Szyszka, Dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Na edukacyjną rolę jaką może pełnić w przyszłości Centrum Techniki Magazynowej zwracali uwagę także przedstawiciele uczelni wyższych.

 - Politechnika Poznańska stawia na bardzo dobre wykształcenie studentów. Aby było to możliwe, musimy współpracować z gospodarką i zapewniać dostęp do praktycznej wiedzy, m.in. dlatego jako pierwsi w kraju wprowadziliśmy tzw. studia dualne. Myślę, że projekty mówiące o najnowocześniejszych rozwiązaniach na styku produkcja-magazyn, są bardzo potrzebne. Sądzę, że jest to miejsce do wspólnych działań politechniki oraz PROMAG w zakresie szkolenia inżynierów z szeroko pojętych problemów logistycznych występujących szczególnie w produkcji i przemyśle elektromaszynowym – mówi prof. dr hab. inż. Jan Żurek, Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką Politechniki Poznańskiej. 

 - Mam nadzieję, że dzięki Centrum Techniki Magazynowej nasi studenci będą mogli zapoznać się od strony praktycznej z nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi, a w szczególności z automatyką magazynowania i przemieszczania towarów. Dotychczas wiedzę na te tematy przekazywaliśmy m.in. za pośrednictwem filmów oraz wizyt w magazynach wysokiego składowania. Dzięki Centrum, nasi studenci będą mogli na miejscu i na bieżąco śledzić trendy, poznawać nowe rozwiązania i korzystać z porad praktyków - mówi prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski, rektor Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 październik 2015 07:49

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj