logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport Research Arena 2016 już za nami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 18-21 kwietnia odbyła się w Warszawie Transport Research Arena 2016 zatytułowana "Moving Forward - Innovative Solutions for Tomorrow’s Mobility". TRA jest największą konferencją transportową w Europie, organizowaną przy wsparciu Komisji Europejskiej i Europejskich Platform Technologicznych dedykowanym transportowi i logistyce, w tym ERTRAC, ERRAC, WATERBORNE i ALICE. 

TRA 2016 było szóstą z kolei edycją konferencji, które odbywają się w cyklu co dwa lata. Poprzednie edycje miały miejsce w Paryżu (2014), Atenach (2012), Brukseli (2010), Ljubljanie (2008) i Goeteborgu (2006).

Program obejmował szereg sesji plenarnych dedykowanych najważniejszym wyzwaniom stojącym przed Europą, w tym kwestiom politycznym, które zostały zaprezentowane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, w tym Europejskiego Komisarza ds. Transportu Violetę Bulc, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego m.in. Jerzego Buzka i administracji rządowej reprezentowanej przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Ponadto odbyły się sesje strategiczne prezentujące najważniejsze innowacje w branży transportowej i logistycznej, w tym m.in. automatyzacja w transporcie, niskoemisyjny i wysoce wydajny system transportowy, zielona i odpowiadająca potrzebom infrastruktura, inteligentny i zrównoważony transport miejski, Fizyczny Internet. Dodatkowo równolegle odbywały się liczne sesje naukowe i techniczne, warsztaty i specjalne sesje organizowane przez Komisję Europejską dotyczące przyszłych badań w obszarze transportu i kwestii społecznych takich jak, rola kobiet, wzrostu miejsc pracy w sektorze transportu.

Celem nadrzędnym konferencji była promocja rozwoju badań i wdrożeń zgodnie z potrzebami nowoczesnego społeczeństwa europejskiego oraz budowa współpracy w zakresie rozwoju innowacji w transporcie. W tym podjęcie dyskusji wobec wyzwań stojących przed transportem towarowym i pasażerskim, pod kątem zanieczyszczenia środowiska, konsumpcji energii, bezpieczeństwa i aspektów społeczno-ekonomicznych. Zaprezentowano najnowsze badania, wdrożenia, technologie i innowacje, w tym najlepsze praktyki z Europy i całego świata pozwalające na bardziej wydajny i "zielony" system transportowy. 

Przedstawiono między innymi koncepcję Fizycznego Internetu (Physical Internet) jako hiperpołączonego, globalnego systemu logistycznego umożliwiającego efektywne współdzielenie zasobów i konsolidację przepływów. Ponadto przedstawiono nowe trendy, takie jak np. rozwój e-commerce, druku 3D, które będą miały wpływ na kształt sektora logistyki. Wśród technologii wpływających na rozwój sieci dostaw, transportu towarowego i logistyki  wskazano m.in. Internet Rzeczy (Internet of Things), Big Data, Automatyzację w Transporcie i Robotykę. Dodatkowo podkreślono wzrastającą rolę współpracy pomiędzy dostawcami usług logistycznych, a ich odbiorcami i konieczność wypracowania modeli biznesowych i narzędzi wymiany informacji, w tym standardów wymiany informacji. Wystąpili również reprezentanci przemysłu, m.in. z firm: VOLVO, które testuje obecnie koncepcję tzw. "platooning" polegającą na oszczędnościach uzyskanych przy jeździe pojazdów ciężarowych w konwoju; BAYER, które zaprezentowało przenośne moduły produkcyjne wielkości kontenera, które przenosi się w zależności od wzrostu zapotrzebowania na produkcję w danym obszarze.  

Zarówno uczestnicy jak i organizatorzy podkreślali konieczność transnarodowej współpracy w zakresie badań i rozwoju innowacji w Europie i poza nią. Potrzebę rozwijania bazy wiedzy, dzielenia ryzyka, osiągania masy krytycznej i bardziej wydajnego podejmowania wspólnych wyzwań poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. 

Transport Research Arena jest miejscem spotkań dla naukowców, przedstawicieli biznesu i władz lokalnych, którzy mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami kształtującymi system transportowy w Europie.

Transport jest jednym z filarów konkurencyjności regionu Europy i istotnym rynkiem pracy. Transport musi z jednej strony odpowiadać wyzwaniom społecznym, w zakresie konsumpcji energii, zanieczyszczenia środowiska i zatłoczenia na drogach, zaspokajając jednocześnie potrzeby społeczne związane z łatwym dostępem i bezpieczeństwem środków transportu. Wydajny i zrównoważony transport możliwy jest dzięki inteligentnym i bezpiecznym środkom transportu, infrastrukturze i usługom jak również możliwościom przystosowania zachowań użytkowników do zmieniającego się środowiska i nowym technologiom.

"A Digital Era for Transport - New Solutions for Society, Economy and Environment" będzie tematem następnego TRA, które odbędzie się w 2018 roku w Wiedniu. 

For more information, see the TRA website (http://www.traconference.eu)

Ostatnio zmieniany piątek, 13 maj 2016 18:45

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj