Zaloguj się

Firma Mobilis dowiezie pasażerów do Wieliczki

Spółka Mobilis, firma transportowa oraz niezależny operator obsługujący komunikację miejską w Krakowie, złożyła najlepszą ofertę na obsługę sześciu linii autobusowych, które dowozić będą pasażerów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Wieliczki. W ramach kontraktu, który realizowany będzie na zlecenie Kolei Małopolskich, spółka Mobilis dowiezie do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia mieszkańców gmin Wieliczka, Gdów oraz Świątniki Górne. Na rozwiązaniu zyskają również turyści odwiedzający Kopalnię Soli „Wieliczka”. Kontrakt obowiązywać będzie od 1 września do końca grudnia 2017 roku.

    W ramach umowy spółka Mobilis obsługiwać będzie łącznie 6 linii dowozowych Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (B1, R1, D1, G1, G2, S1). Trzy pierwsze spośród wskazanych linii (do Byszyc, Raciborska i Dobranowic) już funkcjonują i zostaną rozbudowane. Trzy kolejne (do Gdowa i Świątnik Górnych) zostaną z kolei uruchomione jako nowe trasy. Liczba wozokilometrów planowanych do realizacji w ramach kontraktu wynosi 275.533,9. Wartość kontraktu wynosić będzie blisko 1,2 mln złotych, a planowany czas jego obowiązywania to cztery miesiące.

   Integracja autobusów i kolei - z korzyścią dla mieszkańców i turystów
Kursy autobusów zostaną odpowiednio skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Kraków Lotnisko - Kraków Główny - Wieliczka Rynek-Kopalnia. Dzięki temu pasażerowie bez problemu dotrą do pociągu. Na nowym rozwiązaniu skorzystają także turyści odwiedzający Kopalnię Soli „Wieliczka”, do której w ubiegłym roku przybyła rekordowo wysoka liczba gości - ponad 1,5 mln osób. Wszystkie linie dowozowe obsługiwane będą kompleksowo przez firmę Mobilis - od zapewnienia taboru, poprzez obsługę, czyli kierowców, aż po nadzór ruchu oraz przeglądy techniczne i bieżącą konserwację pojazdów.

- Cieszymy się, że nasza oferta na obsługę sześciu linii dowozowych do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia została zaaprobowana przez Koleje Małopolskie. Kontrakt pozwoli na integrację różnych form transportu - autobusów i kolei, co jest istotne z punktu widzenia pasażerów - mieszkańców poszczególnych gmin i powiatów, jak i turystów. W ten sposób, w zakresie realizacji kontraktu, będziemy jako Mobilis, współtworzyć sieć publicznego transportu zbiorowego w województwie małopolskim - powiedział Paweł Paruch, kierownik Zajezdni Kraków Mobilis Sp. z o.o.

- Umowa obsługiwana będzie w oparciu o nasze doświadczenie, zasoby kadrowe i zaplecze techniczne w Krakowie. Jesteśmy dobrze przygotowani do rozpoczęcia wykonywania usług. Koncentrujemy się przy tym na spełnianiu wszystkich wymogów związanych z kontraktem oraz codziennym dostarczaniu pasażerom usług oczekiwanej jakości - dodaje Paweł Paruch. 

  Personel i autobusy
Spółka Mobilis posiada ugruntowaną pozycję na krakowskim rynku, gdzie działa już od 2008 roku, a także wszelkie zasoby niezbędne do realizacji kontraktu. Zatrudnia wykwalifikowany personel, w tym ponad 200 kierowców autobusów. Dysponuje również w pełni wyposażonym zapleczem technicznym, w postaci zajezdni autobusowej wraz z warsztatem. Kontrakt realizowany będzie 7,7-metrowymi autobusami Autosan H7-20.07 Solina City. Ten sam tabor kursować będzie na wszystkich sześciu trasach, obsługiwanych na zlecenie Kolei Małopolskich i objętych kontraktem. Autobusy będą posiadać część niskopodłogową, tj. wejście do pojazdu bez schodów oraz miejsce dla wózka dziecięcego lub inwalidzkiego, a także miejsca siedzące dostępne z niskiej podłogi. W każdym z pojazdów przewidziano łącznie 44 miejsca (siedzące i stojące) dla pasażerów. Wyposażone będą w kierunkowe tablice świetlne, które będą wyświetlać nazwę linii oraz kierunek jazdy autobusu.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 31 sierpień 2017 08:51
Zaloguj się by skomentować