Zaloguj się

Zakończyły się obrady Kongresu Logistics 2018

Dobiegła końca XIV edycja Polskiego Kongresu Logistycznego LOGISTICS 2018, największego wydarzenia branży logistycznej w tej części Europy. Ponad 800 uczestników, prelegentów i wystawców z całego świata zawitało do Poznania, aby wziąć udział w wykładach, warsztatach, spotkaniach biznesowych i wystawie produktów i usług logistycznych.


Tematem przewodnim Kongresu były cyfrowe łańcuchy dostaw, co stanowiło naturalne przedłużenie i rozwinięcie tematyki zaproponowanej w poprzedniej edycji wydarzenia. Trwająca obecnie czwarta rewolucja przemysłowa polega właśnie na cyfryzacji – od produkcji poprzez sprzedaż aż do zaangażowania końcowego klienta. W związku z tym zmieniają się już nie tylko modele biznesowe, lecz także całe łańcuchy dostaw i oferta produktowa. Firmy, które odnoszą największy sukces w cyfrowej gospodarce to te, które potrafią łączyć wiele źródeł wartości dla klientów, takich jak niski koszt, pozytywne doświadczenie i wygodna platforma dostarczenia produktów czy usług.

- Tegoroczna tematyka Kongresu Logistics to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jak nasz świat będzie wyglądał w przyszłości, jakie zmiany i procesy czekają nas w najbliższych latach - mówił Mariusz Jedliński, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Logistycznego. – Musimy mieć na względzie fakt, że jedynym stałym elementem tej przyszłości będą realne przepływy materiałowe, cała reszta trafi do świata cyfrowego, wirtualnego.

O przyszłości logistyki opowiadali wyjątkowi prelegenci, tacy jak profesor Hans-Christian Pfohl, przedstawiciele GS1 Polska - Aleksander Niemczyk i Elżbieta Hałas, jak również Artur Kruczyk, General Manager Centrum Logistyki E-Commerce Amazon w Poznaniu - firmy, która w zaledwie kilka lat wyrosła z małego garażu w największą na świecie platformę sprzedażową, posiadającą ponad 40 gigantycznych centrów logistycznych w samej tylko Europie.

- Nowoczesne technologie, które zaczynamy wykorzystywać w logistyce, takie jak drony czy roboty, to tak naprawdę ostatnie ogniwo, efekt końcowy innowacji, których początek leży w zapewnieniu satysfakcji klienta - tłumaczy Artur Kruczyk. - I to właśnie pragnienie dostarczenia klientowi najlepszej usługi jest kołem napędowym innowacji i rozwoju. Ale nie byłoby to możliwe bez akceptacji porażek, które są elementem eksperymentowania, są wpisane w naturę wprowadzania najnowocześniejszych rozwiązań.

W podobnym duchu dyskutowali także uczestnicy debaty "Jak cyberzagrożenia mogą spowolnić proces cyfryzacji łańcuchów dostaw?". Wszyscy paneliści podkreślali jak ważne dla rozwoju przedsiębiorstwa, wzrostu zaufania dla marki i zapewnienia bezpieczeństwa danych jest wdrażanie innowacji technologicznych, takich jak Internet Rzeczy, Gigadane, uczenie maszynowe czy zastosowanie technologii blockchain w branży transportowej, ale jednocześnie wskazywali miejsca styku poszczególnych rozwiązań jako potencjalne punkty wycieku danych i utraty bezpieczeństwa całego procesu.

 

- Logistyka wymaga współpracy różnych systemów, ale żeby te systemy mogły się wzajemnie porozumiewać i być ze sobą kompatybilne, zmuszeni jesteśmy zdjąć część zabezpieczeń zarówno z jednego systemu jak i drugiego - i to jest właśnie idealne miejsce do ataku hakerskiego - wyjaśnia profesor Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Lęk przed utratą danych powstrzymuje wiele firm przed wchodzeniem w nowoczesne rozwiązanie technologiczne. Jednak dzisiaj nie powinniśmy zadawać sobie pytania: czy w takim razie należy zrezygnować z innowacji, tylko musimy zastanowić się jakie ryzyko jest dla nas akceptowalne.

- Bez wdrażania nowoczesnych technologii żadna z naszych firm nie będzie się rozwijała i nie będzie mogła konkurować na rynku. - dodaje Janusz Gocałek, Prezes Zarządu Talex SA. - Ale naszym zadaniem jest także ciągłe udoskonalanie przyjętych rozwiązań, uszczelnianie procesów i zapewnianie coraz większego bezpieczeństwa transakcjom, które za ich pomocą się odbywają.

W czasie trwania tegorocznego Kongresu Logistics 2018 można było wysłuchać wielu inspirujących wystąpień i poznać punkt widzenia na tematykę cyfrowych łańcuchów dostaw zarówno sfery biznesu jak i nauki. Wśród prelegentów nie zabrakło nazwisk, które w świecie logistyki są synonimem rzetelności, sukcesu i otwartości na innowacje, jak Grzegorz Lichocik, Prezes Zarządu firmy Dachser, Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, Wiktor Wysocki, Prezes Zarządu Comp-Win czy dr hab. Arkadiusz Kawa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

 


Tegoroczny Kongres, który tradycyjnie organizowany był przez Instytut Logistyki i Magazynowania w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich, był już czternastą odsłoną tej niezwykle popularnej imprezy logistycznej. Impreza odbywa się co dwa lata, począwszy od 1992 roku i w każdej kolejnej edycji cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zaangażowaniem prelegentów.


Polski Kongres Logistyczny to także duża wystawa logistyczna, liczne sesje tematyczne, warsztaty i wizyty techniczne w firmach partnerskich. To także niepowtarzalna okazja do dyskusji "ponad podziałami" z przedstawicielami konkurujących ze sobą firm logistycznych i czołowymi  teoretykami i praktykami branży. Warto także wspomnieć, że podczas kongresu został zaprezentowany raport "Logistyka w Polsce 2017", praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Szyszki, wieloletniego dyrektora Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Ireneusza Fechnera (Wyższa Szkoła Logistyki, Polskie Towarzystwo Logistyczne). Ponad 150 stron twardych danych, wnikliwych analiz, porównań i konkluzji składa się na wyjątkową na polskim rynku publikację. Raport został na razie udostępniony tylko uczestnikom Kongresu, ale wkrótce znajdzie się także na łamach naszego portalu.


Zdjęcia: Filip Furmańczak: http://furmanczak.com

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 marzec 2020 10:10
Zaloguj się by skomentować