Zaloguj się

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN i konsorcjum CNL rozpoczynają testy

13 września br. na terenie zakładu produkcyjnego w Steyr Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck & Bus AG, oraz Dr. Ulrich Dilling, członek zarządu odpowiedzialny za pion Produkcja i Logistyka, przekazali pierwsze elektryczne pojazdy ciężarowe MAN TGM dziewięciu przedsiębiorstwom należącym do CNL - austriackiego konsorcjum zajmującego się zrównoważoną logistyką (Council für nachhaltige Logistik).

   Jest to równocześnie początek intensywnych testów wdrożeniowych prowadzonych przez członków konsorcjum CNL: Gebrüder Weiss, HOFER, Magna Steyr, METRO, Quehenberger Logistics, REWE, Schachinger Logistik, SPAR i browar Stiegl. Firmy te w najbliższych miesiącach przetestują szczegółowo pojazdy w rzeczywistych warunkach realizacji codziennych zadań logistycznych i transportowych.
   Oficjalne przekazanie pojazdów jest kolejnym krokiem milowym na drodze MAN Truck & Bus do elektryfikacji miejskiego ruchu dystrybucyjnego, w którym coraz ważniejszymi kryteriami stają się brak emisji zanieczyszczeń i niski poziom hałasu. Praktyczne wdrożenie w ramach realizacji codziennych zadań logistycznych przez członków konsorcjum CLN jest wyrazem przyjętego przez MAN założenia, aby zrównoważone rozwiązania logistyczne projektować wspólnie z klientami, przy uwzględnieniu ich własnych doświadczeń praktycznych.

- Nareszcie na drogach pojawiły się pierwsze pojazdy elektryczne MAN testowane w rzeczywistych warunkach pracy naszych klientów. Dostarczają teraz na przykład napoje, artykuły spożywcze i części zamienne do samochodów niemal bez hałasu, nie generując przy tym lokalnie emisji. Przekazanie pierwszych eTrucków jest szczególnym momentem nie tylko dla projektu współpracy z konsorcjum CNL, ale także dla 260-letniej historii przedsiębiorstwa MAN - powiedział Joachim Drees.

- Znamy i odczuwamy na własnej skórze zmiany klimatu i środowiska i wszyscy chcemy, aby nasze miasta były przyjazne dla życia. Oprócz podejmowania indywidualnych kroków, łączymy też nasze siły i wspólnie z pierwszymi e-ciężarówkami i MAN przechodzimy do czynów: dziś rozpoczyna się koniec ery surowców kopalnych i rozpoczyna przyszłość zrównoważonej elektromobilności - chwalił projekt inicjator i rzecznik konsorcjum CNL, Max Schachinger.

   Konsorcjum CNL jest wyjątkową inicjatywą w Europie. 18 największych austriackich firm handlowych, logistycznych i produkcyjnych połączyło swoje siły, aby wspólnie poszukiwać rozwiązań w ramach zrównoważonej logistyki. Konsorcjum CLN działa przy centrum przemian globalnych i zrównoważonego rozwoju na uniwersytecie zasobów naturalnych w Wiedniu (BOKU Universität für Bodenkultur).
   Testy praktyczne realizowane są w ramach projektu "Megawatt" i wspierane są dotacją w wysokości 3.012.648,00 euro ze środków funduszu klimatycznego i energii Klima- und Energiefonds austriackiego rządu federalnego w ramach programu "Latarnie morskie elektromobilności".

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 wrzesień 2018 10:29
Zaloguj się by skomentować