Zaloguj się

Kierowcy w Polsce zarabiają więcej

Polski Instytut Transportu Drogowego opublikował raport "Wynagrodzenia i sytuacja kierowców zawodowych - Rynek pracy w branży TSL". Z opracowania wynika, że zarobki polskich kierowców w 2019 r. wzrosły o 17% w porównaniu do roku poprzedniego.

- Transport ma strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej. Polska, która od 15 lat jest członkiem Unii Europejskiej, stała się potentatem transportu drogowego w Europie. Obecnie aż 25% przewozów międzynarodowych na terenie Państw Członkowskich obsługują przedsiębiorcy znad Wisły - czytamy w raporcie "Wynagrodzenia i sytuacja kierowców zawodowych - Rynek pracy w branży TSL". Jednak obserwatorzy rynku wciąż mówią o braku kierowców jako jednym z zagrożeń dla stabilności polskiego transportu. Jak wyglądają warunki pracy polskiego kierowcy?
Mediana zarobków polskiego kierowcy wynosi 6300 zł netto i jest wyższa w stosunku do poprzedniego roku o 26%. Kwota ta obejmuje: podstawę, diety, premie i inne dodatki. Podstawa wynosi średnio 2519 zł, a jej mediana 2064 zł. Znaczna część wynagrodzenia to nieoskładkowane diety oraz inne dodatki, które stanowią dwie trzecie zarobków. Na wysokość wynagrodzenia truckerów wpływa wiele czynników. Dużo zależy od rodzaju tras. W transporcie lokalnym mediana zarobków to 4550 zł netto, w krajowym 5000 netto, a w międzynarodowym (w przeliczeniu na złotówki) 6500 zł. Istotny jest typ obsługiwanego pojazdu. Najlepszymi zarobkami cieszą się kierowcy ciągnika siodłowego z naczepą. Mediana zarobków kierowcy zestawu wynosi 6400 zł netto.
Praca kierowcy wiąże się z niebezpieczeństwem, pewnymi niewygodami i rozłąką z rodziną. Tę pracę trzeba po prostu lubić. W raporcie przeanalizowano poziom satysfakcji kierowców zawodowych. Około 80% z nich lubi swoją pracę, a 5% jej nie lubi. 47% kierowców wskazuje, że w swojej pracy ceni atrakcyjne zarobki oraz możliwość poznawania nowych ludzi i ciekawych miejsc.
Raport Polskiego Instytutu Transportu Drogowego wskazuje, że sytuacja zarobkowa polskich kierowców jest porównywalna do wynagrodzenia ich kolegów z Litwy, Węgier i Rumunii. Mimo lepszych warunków płacowych, co druga firma nadal ma problem ze znalezieniem potrzebnych pracowników. 40% firm potrzebuje więcej niż 6 tygodni, aby zatrudnić nowego kierowcę.

 

Pełny raport

O zawodzie kierowcy czytaj także:
- Kobiety na tiry
- Kierowcy i wypadki
- Dokumenty kierowcy to podstawa

Ostatnio zmieniany w środa, 15 styczeń 2020 11:30
Zaloguj się by skomentować