Zaloguj się

Hale namiotowe - efektywne rozwiązania magazynowe na czas po pandemii

Konstrukcje oparte na aluminiowych profilach funkcjonują od lat jako rozwiązania tymczasowe. Potencjał tego rodzaju konstrukcji dostrzegł Elon Musk, który problem palącej potrzeby szybkiego zwiększenia produkcji Tesli rozwiązał stawiając halę namiotową, w której ulokował całą i w znacznym stopniu zrobotyzowaną linię produkcyjną. Wbrew pozorom nie jest to tylko rozwiązanie dla słonecznej Kalifornii. Hale namiotowe, pomimo iż na gruncie prawa traktowane są jako konstrukcje tymczasowe i nietrwale związane z gruntem, są obecnie projektowane jako wytrzymałe, wieloletnie konstrukcje dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych tak jak tradycyjnie budowane hale.

Na rynku europejskim jest kilku kluczowych producentów stawiających wieloletnie, wielkopowierzchniowe hale namiotowe. Jednym z nich jest polska firma Pol-Plan. Warto przybliżyć kilka realizacji tej firmy, aby móc zobrazować potencjał zastosowań tego rodzaju konstrukcji.
W przeciwieństwie do różnego rodzaju systemów hal opartych na konstrukcji stalowej hale namiotowe budowane są z lekkich i wytrzymałych profili aluminiowych. Rozmiar profilu, który zostanie zastosowany w konkretnej konstrukcji hal, wynika z założonych sił, które będą oddziaływać na konstrukcję, co jest związane z wielkością hali i lokalnymi obciążeniami śnieżnymi i wiatrowymi.
W największych halach o rozpiętości do 60 m Pol-Plan stosuje niedawno wprowadzony profil aluminiowy z wytrzymałego stopu aluminium 6061 T6 o wymiarach 460 x 170 mm. Na bazie takich profili w wersji giętej można stawiać największe obecnie na rynku hale namiotowe o wysokości w szczycie do 20 m. Zastosowanie aluminiowych profili znacząco usprawnia logistykę montażu hali. Koszt transportu i montażu jest dzięki temu niższy niż w przypadku hal o konstrukcji stalowej. W trakcie montażu nawet największych hal nie trzeba używać ciężkich maszyn, dźwigów. Cechą charakterystyczną wszystkich hal namiotowych jest dach wykonany z trwałej tkaniny PCV.

W najbardziej zaawansowanej wersji jest to dach pompowany, wymagający stosowania pompy, który zapewnia lepszą izolację niż pojedyncza warstwa PCV.
Idealnym przykładem na to, jak bardzo wieloletnia hala namiotowa może odbiegać od wizerunku prostego namiotu, jest magazyn mebli zrealizowany przez Pol-Plan dla polskiego producenta. Hala magazynowa o wymiarach 44 (36) x 105 x 4,5 m z poszyciem ścian z płyty warstwowej i dachem pompowanym została wyposażona w doki załadunkowe dla tirów i jest jedną z największych tego typu konstrukcji, które powstały w ostatnich latach w Europie. Klient, który posiada tradycyjnie budowany kompleks magazynowy i użytkuje też niedużą halę namiotową Pol-Planu ze ścianami z płyty warstwowej i dachem pompowanym miał możliwość porównać walory obu technologii.
Decyzja o wyborze lekkiej hali jako magazynu mebli wynikała więc z analizy funkcjonalności obu rozwiązań. Izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym zapewnia porównywalną funkcjonalność do tradycyjnie budowanej hali. Natomiast koszty i czas realizacji są niezwykle atrakcyjne.

Hala namiotowa z płyty warstwowej z dachem pompowanym - magazyn mebli.

Wyposażenie hali w takiej wersji, w zależności od potrzeb klienta, może obejmować: bramy przesuwne, drzwi, okna, systemy ogrzewania, wentylacji. Hala została postawiona na podwyższonym fundamencie betonowym także ze względu na konstrukcję doków załadunkowych, które są dzięki temu wyżej. W większości przypadków wystarczająca będzie wyrównana nawierzchnia w postaci kostki brukowej czy asfaltu. Najbardziej efektywna metoda ogrzewania hali namiotowej to promienniki ciepła w podczerwieni. Jest to rozwiązanie, w którym nie ma strat cieplnych wynikających z podgrzewania powietrza w całej kubaturze hali.
Segmentowa budowa hal namiotowych pozwala na w miarę łatwą rozbudowę i łączenie hal w większe kompleksy. Łącząc hale bez poszycia ścian wewnętrznych, można uzyskać hale o dowolnej praktycznie rozpiętości. Problemu dla logistyki magazynowej nie powinny też stanowić wewnętrzne filary segmentów hal rozmieszczone co 5-6 m. Przykładem takiego rozwiązania jest kompleks trzech połączonych hal o wymiarach 75 x 40 x 5 m, który został zrealizowany przez Pol-Plan dla francuskiego producenta styropianu.

Kompleks połączonych hal z płyty warstwowej.

W wielu zastosowaniach wystarczająca może okazać się wersja hali z poszyciem wykonanym w całości z PCV lub ścianami wykonanymi z blachy trapezowej. Zimny magazyn towarów, czy surowców niewymagających ogrzewania może funkcjonować na bazie hali namiotowej z poszyciem wykonanym w całości z PCV. Pol-Plan postawił taki magazyn w porcie szczecińskim dla DB Polska. Hala o wymiarach 40 x 75 x 6 m funkcjonuje jako magazyn rudy aluminium, zabezpieczając ją przed opadami atmosferycznymi. Konstrukcja hali została zaprojektowana tak, aby wytrzymać silne wiatry sztormowe. Nie jest więc to tylko duży namiot.

Namiot magazynowy z PCV - port szczeciński.

W portfolio Pol-Planu są także hale przemysłowe z poszyciem z PCV. Jeśli proces produkcji może odbywać się w "zimnej hali" to koszty postawienia takiej hali mogą być niezwykle atrakcyjne.
W halę tego typu, z bramami przesuwnymi, z dużymi oknami na całej długości hali zainwestowała firma produkująca naczepy. Taka niskokosztowa hala produkcyjna odpowiada specyficznym wymaganiom procesu produkcyjnego naczep, umożliwiając lepszy dostęp do poszczególnych stanowisk pracy.

 Hala przemysłowa z PCV.

Bardzo nietypowe zastosowanie hali namiotowej to mobilna spawalnia/lakiernia na torach w stoczni do malowania elementów konstrukcji statków. Hale namiotowe mogą znacząco zmniejszyć koszty inwestycji w powierzchnię magazynową i produkcyjną, co dla wielu firm może być szansą na rozwój po kryzysie.

Więcej informacji na temat hal namiotowych produkowanych przez firmę Pol-Plan można znaleźć na www.pol-plan.com.pl

 

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 29 czerwiec 2020 10:09
Zaloguj się by skomentować