Zaloguj się

Urząd Miasta w Gdyni dotuje rowery cargo

Urząd Miasta w Gdyni dotuje rowery cargo Fot. www.gdynia.pl

Transport rowerowy staje się coraz bardziej powszechny. Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, pomaga finansowo swoim mieszkańcom w zakupie rowerów towarowych na własne potrzeby.

Mieszkańcy Gdyni mogą otrzymać z Urzędu Miasta zwrot nawet do 50% wartości zakupionego roweru ze skrzynią do przewozu towarów lub osób - maksymalnie 5000 zł. Pula środków zarezerwowanych w Urzędzie na ten cel to łącznie 50 000 złotych. Projekt CityChangerCargoBike realizowany jest od września 2018 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Opiera się na olbrzymim potencjale rowerów dostawczych, które mogą zastąpić nawet do 23 - 25% dostaw komercyjnych w miastach, 50% komercyjnych podróży służbowych i obsługi technicznej i 77% prywatnych podróży logistycznych (zakupy, wypoczynek, transport dzieci). Co więcej, rowery towarowe przynoszą ze sobą zupełnie nową kulturę rowerową: nowe modele rowerów do przewozu ładunków, sklepy rowerowe specjalizujące się w sprzedaży rowerów cargo, nowe koncepcje logistyczne.
Najważniejsze cele projektu CityChangerCargoBike to m.in. podnoszenie świadomości wśród odpowiednich podmiotów: sektora publicznego, prywatnego i komercyjnego, wykorzystanie innowacyjnych narzędzi do transferu wiedzy i doświadczeń między miastami - liderami i "miastami uczącymi się" w dziedzinie rowerów towarowych, stworzenie korzystnych warunków ramowych dla użytkowania rowerów towarowych i zmniejszenie kongestii drogowej, emisji zanieczyszczeń i hałasu przy zwiększeniu bezpieczeństwa i poprawie wykorzystania przestrzeni publicznej.

- Rowery towarowe dały się już poznać w Gdyni jako ekologiczny środek transportu pozwalający przewozić dzieci, towary, realizować dostawy, jak i promować rozmaite projekty. Liczba gdynian zapisanych w kolejce do wypożyczalni rowerów cargo na najbliższe tygodnie pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tymi pojazdami - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Już czworo gdynian może cieszyć się z własnego roweru towarowego, który ułatwi im przemieszczanie się po mieście z dodatkowym bagażem. W środę, 2 września podpisano pierwsze umowy na miejskie dotacje na zakup takich pojazdów. Każda z nich sprawi, że mieszkańcy otrzymają po 5 tysięcy złotych.

Źródło: Urząd Miasta Gdynia

O transporcie rowerowym czytaj także:
- Płocki Rower Miejski zwiększa zasięg
- Elektryczne rowery Dachser w coraz większej liczbie miast

 

O transporcie miejskim piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 5/2019 i Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

    

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 14 wrzesień 2020 15:04
Zaloguj się by skomentować