Zaloguj się

Wózek widłowy elektryczny - przystosowany do pracy w każdych warunkach

Wózek widłowy elektryczny - przystosowany do pracy w każdych warunkach Wózek widłowy elektryczny - przystosowany do pracy w każdych warunkach

Czy to mroźna zima, czy upalne lato, prace magazynowe oraz przy magazynowe muszą być wykonane za każdym razem szybko i skutecznie. Jeśli, jako właściciel firmy, nie uznajesz kompromisów i starasz się efektywnie zarządzać swoim biznesem, z pewnością zainteresuje Cię wózek widłowy elektryczny. Urządzenie tego typu nadaje się do pracy w każdych warunkach, jest wydajne i niestraszne mu ani opady atmosferyczne, ani niskie temperatury!

Jeszcze kilka do kilkunastu lat temu wózki widłowe elektryczne nie cieszyły się aż tak dużą popularnością. Przedsiębiorcy unikali ich zakupu głównie z obawy o wysokie koszty eksploatacji, ograniczone możliwości udźwigu czy krótki cykl pracy baterii. Wraz z zastosowaniem coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, wózki elektryczne nie tylko stały się równie popularne co widlaki spalinowe, ale nawet wyprzedziły je w prowadzeniu o laur pierwszeństwa.

Ekologiczne i wydajne wózki widłowe elektryczne

Obecnie, wózki widłowe elektryczne są najczęściej wybieranymi urządzeniami transportu bliskiego z całej swojej kategorii. Dlaczego?

 • przede wszystkim nie emitują niebezpiecznych i groźnych dla ludzi spalin, dzięki czemu można je wykorzystywać bez obaw wewnątrz budynków / hal / pomieszczeń;
 • ponadto, boczna wymiana baterii w urządzeniach sprawia, że proces przebiega szybciej i sprawniej;
 • także ładowanie akumulatora wózka widłowego elektrycznego nie trwa już tyle, co kiedyś. Baterie są dużo bardziej wydajne i (szczególnie nowe) wolno się rozładowują;
 • możliwości pojazdów z napędem elektrycznym dorównują udźwigowi, prędkości czy wysokości unoszenia wózków spalinowych;
 • pojazdy elektryczne znacznie lepiej sprawdzają się w zimowych warunkach.

Praca na wózku widłowym elektrycznym zimą

Nie od dziś wiadomo, że zima co roku zaskakuje kierowców. Gorzej, gdy ten sam schemat dotyczy kierowców wózków widłowych! Na szczęście, jeśli w Twojej firmie posiadasz wózki elektryczne, to nie musisz się martwić!

Wózki spalinowe - zarówno gazowe, jak i Diesel są zimą bardziej narażone na negatywne działanie ujemnych temperatur. W ich przypadku zarówno butla z gazem, jak i pustawy zbiornik paliwa na mrozie mogą zamarznąć!

Problem ten nie pojawia się w przypadku wózka widłowego elektrycznego, który bardzo dobrze znosi pracę w niskich temperaturach. Należy jednak oczywiście pamiętać o zapewnieniu mu suchego miejsca postojowego w budynku lub pod wiatą oraz odpowiedniej, bezpiecznej przestrzeni do ładowania baterii.

Co bardzo ważne - same wózki widłowe bywają bardzo pomocne przy... odśnieżaniu! Jeśli zatem droga dojazdowa do firmy, drogi wewnętrzne, czy nawet plac składowania zostały zasypane, poradzi sobie z nimi widlak wyposażony, zamiast wideł, w odpowiedni osprzęt - a konkretnie w odśnieżarkę. Urządzenie działa niczym mini pług śnieżny, oczyszczając drogi i umożliwiając przejazd innych pojazdów.

Jak poradzić sobie jednak w sytuacji, gdy nawierzchnia pokryta jest lodem i jazda wózkiem widłowym staje się mało bezpieczna i niestabilna? Na ten problem również istnieje proste rozwiązanie! Wystarczy zaopatrzyć wózek w:

 • łańcuchy na opony - w przypadku opon pneumatycznych;
 • kolce do opon - w przypadku opon elastycznych.

Ważne jest, iż wózek, którego koła posiadają zamontowane kolce - może na nich wjechać także do budynku, np. magazynu. Natomiast wózek widłowy elektryczny wyposażony w łańcuchy na koła musi każdorazowo demontować je przed wjazdem do wnętrza budynku.

Jak osłonić się przed mrozem i deszczem?

Jak osłonić się przed mrozem i deszczem?

Opady atmosferyczne czy niskie temperatury to nie tylko powód, aby zadbać o stan wózka widłowego. Bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków pracy operatorom, którzy obsługują na co dzień wózki na zewnątrz. W tym celu pomocna będzie zabudowa kabiny wózka widłowego, która pozwoli osłonić wnętrze wózka przed deszczem/śniegiem czy mrozem.

Dodatkowo, jeśli wózek widłowy elektryczny pracuje na zewnątrz zarówno zimą jak i latem, warto wyposażyć go w klimatyzację, która w zależności od potrzeb zapewni ciepło lub chłód.

I choć wszystkie te udogodnienia mogą się wydawać dość kosztowne, to jednak warto pomyśleć o nich i zapewnić pracownikom zarówno bezpieczne warunki pracy, jak i jej wysoki komfort.

Zalety wózka widłowego elektrycznego

Poza wspomnianymi już na początku charakterystycznymi dla wózków widłowych elektrycznych cechami warto wspomnieć jeszcze o ich atutach, które bywają dodatkową zachętą do wyboru widlaków elektrycznych.

Chodzi tu między innymi o:

 • cichą, mało uciążliwą pracę - wózki widłowe elektryczne emitują nawet 10-15 dB mniejszy hałas niż spalinowe widlaki;
 • dużą zwrotność - dzięki niewielkim rozmiarom, wózki o napędzie elektrycznym są bardzo zwrotne i z łatwością wykonują manewry na niewielkich przestrzeniach;
 • duży udźwig - maksymalny udźwig wózka widłowego elektrycznego może wynosić nawet kilka ton (wszystko zależy oczywiście od modelu urządzenia).

Ponadto, części do wózków widłowych (szczególnie tych popularnych marek) są łatwo dostępne na rynku, zatem nawet w przypadku, gdy zajdzie konieczność wymiany elementu lub usunięcia usterki - może to zostać wykonane bardzo szybko i sprawnie.

Inne pojazdy z napędem elektrycznym

Czołowe wózki widłowe elektryczne to nie jedyne pojazdy, które swój napęd zawdzięczają wydajnym akumulatorom. Do grona tego typu urządzeń zalicza się także:

 • paletowe wózki elektryczne prowadzone;
 • paleciaki elektryczne z podestem dla operatora;
 • wózki paletowe elektryczne z miejscem (fotelem) dla operatora;
 • paleciaki elektryczne z masztem;
 • wózki elektryczne przegubowe;
 • wózki widłowe wysokiego składowania.

Napęd elektryczny mogą posiadać również podesty ruchome - jednak te służą bardziej unoszeniu ludzi niż ładunków i składowaniu.

Jeśli chodzi o cenę, to przeciętny (ale dobrej firmy) wózek widłowy elektryczny plasuje się gdzieś pośrodku pomiędzy prostymi i dość tanimi paleciakami a wydajnymi, zaawansowanymi wózkami wysokiego składowania. Tak samo ma się sprawa jeśli chodzi o wydajność tychże urządzeń, które najlepiej sprawdzają się w magazynach średniego składowania.

Wózek widłowy elektryczny - także w Twojej firmie!

Wózek widłowy elektryczny - także w Twojej firmie!

Jeśli decydujesz się na zakup wózka widłowego elektrycznego, pamiętaj aby wybrać sprzęt objęty długą gwarancją i wykonany solidnie (jak np. urządzenia marek Manitou czy Toyota). Dzięki temu posłuży on wydajnie w Twojej firmie długie lata, a Ty nie będziesz musiał martwić się o naprawy czy częstą wymianę elementów.
Jeśli natomiast nie stać Cię na nowy elektryczny wózek widłowy, skorzystaj z oferty objętych gwarancją używanych pojazdów, którą znajdziesz np. tutaj.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 04 luty 2021 11:36
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe