Zaloguj się

Trwa walka z czasem - Kanał Sueski nadal zablokowany

To już trzeci dzień walki o udrożnienie ruchu w jednym z najbardziej uczęszczanych "wąskich gardeł" szlaków globalnego handlu morskiego. Ważący ponad 220 tys. ton kontenerowiec Ever Given uderzył we wschodni brzeg Kanału Sueskiego, grzęznąc ostatecznie dziobem i rufą w przybrzeżnych płyciznach i całkowicie tarasując tor wodny. Uwalnianie statku może potrwać nawet kilka tygodni. 

Aktualną sytuację w Kanale Sueskim możemy poznać dzięki zdjęciom wykonanym przez europejskiego satelitę Copernicus.
- Zobrazowania satelitarne dają szerszą perspektywę na rozwijającą się sytuację w egipskim Kanale Sueskim, gdzie ogromny kontenerowiec utknął w poprzek, blokując ruchliwy kanał. Na obrazach z europejskich satelitów Copernicus Sentinel-2 widzimy nie tylko sytuację samego kontenerowca Ever Given, ale także wiele innych jednostek czekających na możliwość wpłynięcia do kanału, po obu jego stronach - komentuje dr Sylwia Nasiłowska, Product Manager CloudFerro. - Dane z satelitów dają nam także możliwość analizy charakterystyki obserwowanych zjawisk. Zdarzenie w Kanale Sueskim zostało zarejestrowane przez obydwa flagowe europejskie systemy satelitarne programu Copernicus: Sentinel-1 oraz Sentinel-2, następnego dnia po zdarzeniu.

Fot. CREODIAS.eu

- Kanał Sueski został zablokowany przez megakontenerowiec o długości 400 m i tonażu 224 tysięcy ton. W tej chwili załadowany jest około 10 tysiącami kontenerów 40-stopowych (20 tys. TEU) - mówi Marek Grzybowski, Prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
Zdaniem ekspertów, cześć z tego typu jednostek jest za duża, aby przeprawiać się przez kanał łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym.

Operator statku, tajwański Evergreen Marine Corporation, wydał oświadczenie, w którym przyznał, że statek został pokonany przez silne wiatry, gdy wpłynął do kanału z Morza Czerwonego. Od kilku dni trwają próby wyciągnięcia kontenerowca z mielizny i udrożnienia Kanału Sueskiego. Od tego czasu tworzą się długie korki na drodze wodnej, uniemożliwiając statkom przepłynięcie szlaku morskiego, powodując opóźnienia i duże straty finansowe. Zablokowanych w ten sposób zostało już ponad 160 statków, a ich liczba wciąż rośnie.

- W tej chwili z obu stron kanału czeka około 160 statków. Wśród nich jest 41 masowców i 24 tankowce - wylicza M. Grzybowski. - A każda doba przestoju kanału oznacza miliony ton niedostarczonych ładunków. Towary o wartości około 40 mld dol. znajdują się na statkach czekających na przejście przez Kanał Sueski. W wyniku zablokowania Kanału Sueskiego przez megakontenerowiec Ever Given na zatrzymanych statkach nie przemieszcza się dziennie towarów (drobnica, masowe, ropa i paliwa) o wartości 9,6 mld dol. Blokada sprawiła, że przez godzinę do rynków Azji, Europy i Bliskiego Wschodu nie docierają towary o wartości 400 mln dol.

Tak duże straty, spowodowane opóźnieniem w pokonaniu szlaku morskiego oraz niepewny termin udrożnienia kanału sprawiają, że niektórzy operatorzy kontenerowców decydują się na alternatywną trasę i opłynięcie całej Afryki, co jednak wydłuży transport o kolejnych 10 dni.

Kanał Sueski leży na jednym z najważniejszych szlaków handlowych świata. To właśnie tym "wąskim gardłem" przepływa rocznie 19 tysięcy jednostek odpowiedzialnych za 10 proc. całego międzynarodowego ruchu towarowego. To m.in. główna trasa tankowców z Bliskiego Wschodu i kontenerowców płynących z Chin do Europy. To nie pierwszy tak poważny incydent, który wydarzył się w tym miejscu w ostatnich latach. Podobne blokady miały miejsce w 2014 roku, kiedy to zderzyły się dwa kontenerowce i w 2018 roku, gdy w jednym ze statków zepsuł się silnik.


Fot. EPA/European Space Agency Copernicus Sentinel-2 Satellite Image oraz CREODIAS.eu.

Ostatnio zmieniany w piątek, 26 marzec 2021 13:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe