Zaloguj się

4 tysiące paneli fotowoltaicznych na dachu Centrum Dystrybucyjnego LPP

4 tysiące paneli fotowoltaicznych na dachu Centrum Dystrybucyjnego LPP Fot. LPP

Trwają prace wykończeniowe na terenie nowego Centrum Dystrybucyjnego LPP w Brześciu Kujawskim. W ramach wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku na dachu budynku zainstalowano 4 tysiące paneli fotowoltaicznych. Instalacja o łącznej mocy 1,5 MW i powierzchni ponad 7 tysięcy m kw. jest jednym z największych proekologicznych przedsięwzięć w regionie. Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju nowy obiekt logistyczny LPP ma spełniać wysokie standardy środowiskowe - polski producent stawia m.in. na energię ze słońca, ograniczenie emisji i komfort pracowników.

LPP, polski producent odzieży, w styczniu br. rozpoczął budowę swojej największej inwestycji logistycznej - Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim, którego początek działalności operacyjnej zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 r. W harmonogramie prac uwzględniono implementację szeregu rozwiązań mających na celu ograniczenie wpływu działalności centrum na środowisko, w tym instalację paneli fotowoltaicznych.

- Pozyskiwanie energii słonecznej na potrzeby działalności centrum dystrybucyjnego to pionierski projekt dla LPP. Chcemy, aby nasze obiekty logistyczne były przyjazne nie tylko pracownikom, ale i środowisku oraz lokalnym społecznościom, stąd też wyposażamy je w kolejne, coraz bardziej zaawansowane systemy redukcji CO2 oraz rozwiązania ograniczające zużycie wody i energii. Mamy nadzieję, że podczas użytkowania instalacji poznamy jej walory w praktyce i będziemy mogli podejmować decyzję co do podobnych rozwiązań w naszych kolejnych obiektach. Nie wykluczamy też dalszej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w nowo powstającym Centrum Dystrybucyjnym w Brześciu Kujawskim - komentuje Łukasz Piwoński, dyrektor ds. administracyjno-technicznych LPP.

Panele fotowoltaiczne zwieńczyły połowę dachu nowego obiektu logistycznego LPP. Obecnie zajmują one ponad 7 tysięcy m kw. powierzchni. Pozostała część dachu jest przygotowana pod ewentualną dalszą rozbudowę instalacji PV.

- Zwykle w domach jednorodzinnych montuje się około 20 paneli fotowoltaicznych. Na naszym budynku jest ich 4000 - to tak, jakby 200 gospodarstw domowych w regionie zaczęło korzystać z zielonej energii, tym samym ograniczając jej pobieranie z mniej ekologicznych źródeł - dodaje Łukasz Piwoński.

Potencjał energetyczny paneli na terenie brzeskiej inwestycji LPP to ponad 1500 megawatogodzin w skali roku. To oznacza, że tego typu instalacja mogłaby zaspokoić roczne potrzeby energetyczne około 800* gospodarstw domowych. Instalacja polskiego producenta odzieży będzie stanowiła źródło energii odnawialnej dla obiektu, z kolei nadwyżka energii zasili sieć energetyczną.

W Centrum Dystrybucyjnym LPP zlokalizowanym na terenie Brzeskiej Strefy Gospodarczej firma planuje wprowadzić również inne przyjazne środowisku rozwiązania, jak system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, co pozwoli na odzysk nawet do 95% ciepła. W budynku przewidziano także zaawansowany system BMS (Building Management System), który pozwala na integrację funkcjonalną modułów automatyki, elementów monitoringu pracy urządzeń i zużycia energii, a także instalacji technicznych obiektu: oświetleniowej, grzewczej, klimatyzacyjnej i wentylacyjnej. Obiekt wyposażony zostanie również w system progresywnego oświetlenia LED dopasowującego natężenie światła do warunków pogodowych i pory dnia - tak, aby zapewnić we wnętrzu komfort pracy przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu zużycia energii.


*Dane GUS: W 2019 r. zużycie energii elektrycznej na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce wyniosło 1 963,9 kWh.

 

Źródło: LPP

O innych działaniach na rzecz ekologii czytaj także:
- GLS stawia na odnawialne źródła energii
- Kuehne+Nagel i IAG Cargo realizują neutralne węglowo loty czarterowe
- Pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy może być produkowany w Polsce
- PKP Intercity informuje pasażerów o śladzie węglowym
- PCC Intermodal angażuje się w ochronę środowiska naturalnego
- DACHSER rozwija program bezemisyjnych dostaw

 

Ostatnio zmieniany w środa, 01 wrzesień 2021 12:20
Zaloguj się by skomentować