Zaloguj się

Routimo: przełomowy system do planowania i optymalizacji tras

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Optymalizacja tras jest nie tylko światowym trendem, ale również odpowiedzią na rosnący rynek handlu detalicznego, usług terenowych oraz intensywnie rozwijającą się branżę e-commerce. Popyt na dobra i usługi i tym samym na ich transport zdecydowanie wzrósł w trakcie pandemii COVID-19 i pozostał na wysokim poziomie. Systemy do optymalizacji tras podbijają szturmem branżę TSL, w tym polski rynek. Nie dzieje się tak bez powodu — optymalizator tras jest skutecznym narzędziem wspomagającym rozwój przedsiębiorstwa i walkę z konkurencją.

Optymalizacja tras — czym jest i dlaczego jest coraz bardziej potrzebna
Optymalizacja tras jest wykorzystywana już na każdym kontynencie. Według raportu Route Optimization Software Market 2021-2030 wzrost dla całej branży szacowany jest na 14,2% CAGR do roku 2030. Skąd jednak wzięła się popularność systemów do planowania i optymalizacji tras?
Optymalizator tras to oprogramowanie zapewniające kompleksowe rozwiązania do zarządzania flotą, w tym planer tras i zadań dostępny w czasie rzeczywistym. Głównym celem oprogramowania jest usprawnienie zarządzania pojazdami i minimalizowanie kosztów.

Rynek optymalizatorów tras rozwija się od kilkunastu lat, natomiast zwiększone zapotrzebowanie na optymalizację pojawiło się podczas pandemii COVID-19. Spowodowała ona nagły wzrost zamówień online produktów szybkozbywalnych i spożywczych. Jednocześnie wzrosło wykorzystanie optymalizacji tras w hurcie detalicznym, usługach terenowych czy zbiórce odpadów. Wyzwaniem dla branży TSL stało się dostarczanie artykułów i usług na czas.

Po dwóch latach od rozpoczęcia pandemii zapotrzebowanie na optymalizację tras wciąż plasuje się na niezmiennym, wysokim poziomie. Z raportu wynika, że globalny rynek optymalizatorów tras osiągnie do 2030 wartość ponad 16 mln dolarów.

Optymalizacja tras to nie tylko minimalizowanie kosztów
Zapotrzebowanie na optymalizację dostaw pojawiło się również w Polsce. Jednym z najbardziej docenionych przez rynek systemów okazał się optymalizator tras Routimo. Routimo to system do planowania i optymalizacji tras wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji. Został on stworzony z myślą o przedsiębiorstwach pracujących z liczebną flotą pojazdów. Celem tego oprogramowania jest nie tylko redukowanie kosztów, ale również możliwość generowania dodatkowych zysków przy zachowaniu niezmienionego poziomu zatrudnienia, liczebności floty i w tym samym czasie. Najlepsze efekty optymalizacji są osiągane we flotach o dużej i średniej wielkości lub z dużą liczbą odwiedzanych punktów na trasie.

Jakie korzyści daje system do planowania i optymalizacji tras?
System do planowania i optymalizacji tras Routimo składa się z dwóch części, aplikacji desktopowej oraz mobilnej aplikacji dla kierowców. Dzięki temu ma on zastosowanie nie tylko na poziomie planowania pracy, ale również jej realizacji oraz późniejszej ewaluacji. Funkcjonalności oprogramowania przekładają się na konkretne korzyści dla trzech grup pracowników: planistów, kierowców oraz kadry zarządzającej.

Korzyści z optymalizacji tras dla planistów
- Prosty system drag&drop — Planista układa zadania bez konieczności przepisywania danych i możliwości popełnienia błędu.
- Automatyczne generowanie tras — Po ułożeniu zadań trasówki są generowane w pełni automatycznie w trakcie kilku sekund.
- Dokonywanie zmian i monitoring w czasie rzeczywistym — System do planowania i optymalizacji tras działa na mapach w czasie rzeczywistym. Pozwala to dynamicznie wprowadzać zmiany w trasach, sprawdzać status realizacji zadań i położenie pojazdów.
- Lepsza obsługa klienta — Obsługa w czasie rzeczywistym pozwala świadczyć lepsze usługi. Planista może monitorować szacowany czas dostawy (ETA) oraz informować klientów o statusie dostawy.
- Alerty i powiadomienia — W nieoczekiwanych sytuacji planista otrzyma powiadomienie lub sam szybko skontaktuje się z kierowcami.

Korzyści z optymalizacji tras dla kierowców
- Przesył gotowych tras — Trasy przygotowane przez planistę są natychmiastowo przesyłane i rozdzielane pomiędzy kierowców. Eliminuje to problem pracy na papierowych wydrukach lub tabelach Excel.
- Dostęp do GPS — Aplikacja umożliwia bezpośrednią nawigację do punktów, co oszczędza czas potrzebny na wyszukiwanie tras i ich realizację.
- Zdjęcia jako dowód dostawy — Routimo ma funkcję wykonywania zdjęć do poszczególnych zadań, które mogą stanowić dowód w przypadku sytuacji spornych z klientami.

Korzyści z optymalizacji tras dla managerów
- Ustawianie celów — System do planowania i optymalizacji tras pozwala ustawiać cele dla całego zespołu oraz poszczególnych pracowników. Zapewnia podgląd realizacji planów oraz prostszą ewaluację pracy.
- Automatyczne generowanie raportów — Routimo automatycznie generuje i przesyła raporty dla wybranych danych i przedziałów czasowych.
- Dostosowanie danych do potrzeb — Optymalizator tras Routimo umożliwia swobodny wybór danych i zestawianie ich ze sobą. Dzięki temu manager otrzymuje gotowe analizy.
- Identyfikacja „wąskich gardeł” — Za pomocą raportów i możliwości porównywania danych manager otrzymuje realne informacje dotyczące floty. Regularne analizy mogą usprawniać pracę działu, dodatkowo minimalizować koszty lub znajdować obszary dla zysków.

Routimo pomaga optymalizować problem komiwojażera oraz problem ostatniej mili
Routimo pozwala skrócić proces układania trasówek nawet o 80%. Mają na to wpływ funkcjonalności systemu oraz różnica w możliwościach obliczeniowych człowieka i maszyny. Człowiek może jednorazowo przeanalizować 500-600 kombinacji tras, gdy optymalizator tras uwzględnia w tym samym czasie miliony możliwości.

Problem komiwojażera to zagadnienie, gdzie w asymetrycznym układzie punktów ułożona trasa powinna być jednocześnie najbardziej oszczędna, najkrótsza i najszybsza. Daje to ogromną liczbę danych do analizy, z czym efektywniej radzi sobie sztuczna inteligencja. Problem komiwojażera wiąże się także z innym zagadnieniem z branży TSL. Jest to problem ostatniej mili — optymalizacja kosztów dostaw między magazynem a klientem końcowym. Według raportu The last-mile delivery challenge problem ostatniej mili, czyli dostawa w ramach końcowego odcinka pochłania 41% wszystkich kosztów łańcucha dostaw. System do planowania i optymalizacji tras pozwala w bardzo krótkim czasie przeanalizować dziesiątki milionów kombinacji i ułożyć trasy według najkorzystniejszych wariantów.

Optymalizacja tras przynosi wiele korzyści
Efektywne obsługiwanie tras wymaga zoptymalizowanego systemu zarządzania, który bezbłędnie zadba o realizację procesów. Kluczowymi funkcjonalnościami w optymalizacji tras są: planowanie dostaw, monitoring pojazdów i realizacji zadań, nawigacja dostępna z poziomu aplikacji oraz automatyczne generowanie raportów.

Skuteczny system do planowania i optymalizacji tras pozwala nie tylko na minimalizację kosztów. Oprogramowanie zadba o efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów i pomoże w poszukiwaniu możliwości na zwiększenie zysków. Ostatecznie, dobrze poukładane procesy wewnętrzne są kluczem do lepszej obsługi klientów oraz budowania z nimi trwalszych relacji.

Szybkość rozpoczęcia pracy
Dużym atutem systemu do planowania tras jest fakt, że jest on dostępny modelu SaaS. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi dokonywać zakupu licencji, aktualizacji i serwisu, płaci w formie abonamentu zgodnie z liczbą wykorzystywanych licencji. Rozpoczęcie pracy z systemem jest również łatwe - po darmowym okresie próbnym to klient decyduje czy chce się doszkolić z systemu, ma indywidualne potrzeby czy chce zacząć pracę od razu. Jest to możliwe, ponieważ system jest prosty w użytkowaniu, pomimo że jest zaawansowany technologicznie i wykorzystuje sztuczną inteligencję.

Jeżeli temat optymalizacji tras jest dla Ciebie interesujący, chciałbyś przetestować system za darmo w swojej organizacji, skontaktuj się z ekspertami systemu Routimo.

Zaloguj się by skomentować