Zaloguj się

98 elektrycznych autobusów pojedzie na Sardynię

CTM Cagliari, operator transportu publicznego na Sardynii, wybrał firmę Solaris na dostawcę 98 autobusów elektrycznych Urbino electric. Zamówienie obejmuje 80 sztuk 12-metrowych pojazdów i 18 sztuk przegubowych. Kontrakt jest częścią umowy ramowej, podpisanej w 2023 roku ze spółką akcyjną Consip. W ramach tej umowy spółki transportu publicznego zamawiają pojazdy bezpośrednio lub rozpisują przetargi z wybranymi dostawcami. Nowoczesne, bezemisyjne autobusy będą obsługiwać transport w Cagliari, a dostawy nastąpią w latach w 2024 i 2025.

Centrala zakupowa Consip S.p.A. Roma złożyła zamówienie na 98 autobusów elektrycznych marki Solaris. 80 z nich to modele Urbino 12 electric, 18 zaś to pojazdy przegubowe. Modele zostaną dostarczone w latach 2024 i 2025 do CTM Cagliari, firmy zarządzającej transportem miejskim w stolicy Sardynii. Pojazdy marki Solaris obsługują ruch w Cagliari już od 2010 roku, wśród nich są między innymi trolejbusy. Warto wspomnieć, że producent jest w trakcie realizacji innego kontraktu dla przewoźnika CTM – na dostawę 18 autobusów elektrycznych, które dołączą do miejskiej floty już w lipcu tego roku.

– Ogromnie nas ucieszyła wiadomość o kolejnej ambitnej inwestycji CTM Cagliari w e-mobilność. Cieszymy się, że możemy być częścią wspaniałej, zielonej zmiany w miejskim transporcie, dostarczając w pełni bezemisyjne i przyjazne dla środowiska autobusy na tę perłę Morza Śródziemnego. Jesteśmy dumni z pokładanego w nas zaufania i szczęśliwi, że możemy dołączyć do tego ekscytującego projektu – powiedział Olivier Michard, członek zarządu firmy Solaris odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i obsługę posprzedażową.

Autobusy Urbino electric, które będą kursować po sardyńskich drogach, będą napędzane energią pochodzącą z baterii Solaris High Energy. W modelach 12-metrowych zostaną zamontowane magazyny gromadzące energię o łącznej pojemności ponad 350 kWh, w autobusach przegubowych zaś – ponad 400 kWh. Akumulatory umożliwią pojazdom osiągnięcie dużych zasięgów, a całodniową operacyjność na liniach zapewni szybkie doładowywanie za pomocą pantografu. W nocy na zajezdni autobusy będą ładowane za pomocą klasycznego złącza plug-in, aby były gotowe do dalszej pracy następnego dnia.

Po włoskich drogach jeździ już ponad 1600 pojazdów marki Solaris. Niemal 1/3 z nich to autobusy zeroemisyjne, zasilane energią elektryczną pochodzącą z baterii, ogniwa wodorowego lub zasilane z sieci trolejbusowej. Solaris jest wiodącym europejskim producentem rozwiązań e-mobilności dla  transportu  publicznego.  Dzięki  ekologicznym  zakupom  włoskich  przewoźników,  rynek ten dynamicznie się rozwija, stając się kluczowym w transformacji w kierunku zielonej mobilności. Solaris jest dziś głównym dostawcą bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego we Włoszech.

Czytaj także:
Alstom i Air Products podpisują umowę na opracowanie zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce
Nowy Sad z nowymi autobusami elektrycznymi
Fundusze UE najważniejszym źródłem finansowania zeroemisyjnego transportu w samorządach

Zaloguj się by skomentować