Zaloguj się

Sztuczna inteligencja w transporcie i motoryzacji - Raport EFL

W połowie 2023 roku zrobiło się niezwykle głośno o sztucznej inteligencji (SI). Przede wszystkim ze względu na dostępność czata GPT, który służy do generowania odpowiedzi na zapytanie wprowadzone przez użytkownika. Poruszenie wywoływały również premiery kolejnych innowacyjnych maszyn i zaawansowanych robotów humanoidalnych.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów i uczenia maszynowego, samochody zasilane SI stają się coraz bardziej inteligentne i autonomiczne. Z kolei transport oparty na sztucznej inteligencji przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych oraz ograniczenia emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza.

Dane z rynku

Chat GPT, oparty na zaawansowanej architekturze szt1ucznej inteligencji, stał się najpopularniejszym i najnowocześniejszym narzędziem. Jak podają autorzy raportu "Czy cha.t G1PT zmieni transport?'', opublikowanego w lipcu 2023 roku przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dzięki wdrożeniu sztucznej inteligencji, do 2035 roku wydajność gospodarki powinna wzrosnąć od 11 do 37 procent. Globalna wartość sztucznej inteligencji w sektorze transportowym do 2030 roku osiągnie blisko 14,8 miliarda dolarów - wynika z raportu firmy analitycznej Precedence Research.

Zarządzanie flotą

Dla firm transportowych systemy zarządzania flotą nie są niczym nowym. Warto podkreślić, że do przetwarzania danych wykorzystują one sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. SI może w czasie rzeczywistym analizować dane z setek pojazdów. Według Instytutu Badawczego Capgemini, w 2022 roku nawet 73 procent kierowców aktywnie korzystało ze wsparcia, którego udzielała sztuczna inteligencja. To wzrost o 24 procent wzgl9den, 2021 roku.

Pełen raport dostępny jest pod linkiem

Czytaj także:
Coraz większy potencjał AI w intralogistyce
Podcast "O technologii na głos" - cykl "Obok logistyki" - Odcinek 57: ChatGPT w spedycji
Czy sztuczna inteligencja zmieni branżę transportową?

Zaloguj się by skomentować