Zaloguj się

Paleta EPAL w cyfrowym świecie

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

24 października 2023, podczas spotkania pod hasłem „Europaleta EPAL w cyfrowym świecie”, miała miejsce premiera nowej Europalety EPAL QR. Dzięki nadaniu każdej palecie indywidualnego kodu seryjnego, użytkownicy nośników EPAL otrzymują szereg zupełnie nowych funkcjonalności, które sprawiają, że największy otwarty pool paletowy EPAL, osiąga zupełnie nowy poziom jakościowy.

Digitalizacja poolu paletowego EPAL

Od 2018 r. EPAL pracuje nad projektem iPAL, którego celem jest cyfryzacja największego na świecie otwartego poolu paletowego. Obecnie rozpoczynam produkcję europalet EPAL z unikatowym kodem QR. 

– Dążymy do tego, aby europaleta stała się nośnikiem inteligentnym, dlatego nasze działania zmierzają w kierunku digitalizacji. Zależy nam na tym, aby w niedalekiej przyszłości paleta oprócz swojej podstawowej funkcji była również nośnikiem informacji, dzięki któremu wzrośnie poziom bezpieczeństwa i efektywność łańcucha logistycznego – podkreśla Roman Malicki, prezes PKN EPAL.

Za sprawą przypisania numeru seryjnego, system iPAL pozwoli pozyskiwać dane o każdej pojedynczej palecie. Ułatwi to odczyt serializowanych palet, umożliwi monitorowanie ich historii oraz cyklu życia. Co więcej, europaleta EPAL QR pozwoli na rezygnację z dodatkowego systemu etykietowania przesyłek dzięki połączeniu numeru wysyłki towaru z ID palety lub ID palet z przesyłką. 

– Od początku naszej działalności stawiamy na gwarantowanie najwyższej jakości. Cyfryzacja to przyszłość logistyki. Za jej sprawą możemy mówić o transparentność w obrocie, wiedzy na temat wieku i daty produkcji palet, lokalizacji jej producenta czy historii napraw. Zgromadzenie tych danych w aplikacji iPAL da użytkownikom pewność, że palety, które otrzymują na wymianę, spełniają najwyższe normy jakości – dodaje Roman Malicki, prezes PKN EPAL.

Korzyści dla użytkowników cyfrowych palet EPAL Euro

Wiele firm przemysłowych, handlowych i logistycznych poszukuje sposobów na cyfryzację i optymalizację procesów logistycznych, aby uczynić je bardziej efektywnymi i obniżenia kosztów. Europaleta EPAL QR będzie w przyszłości częścią tego cyfrowego procesu logistycznego.

Jednoznaczna tożsamość
Kod QR zapewnia cyfrowym paletom EPAL Euro unikalną tożsamość. Dzięki temu można jednoznacznie zweryfikować pochodzenie i autentyczność palety EPAL, a użytkownik może mieć pewność, że używa oryginalnej palety EPAL Euro gwarantująca jakość palety.

Track and trace
Cyfrowa paleta EPAL Euro z kodem QR umożliwia lokalizację towarów i palet w łańcuchu dostaw od nadawcy do odbiorcy. Towary są powiązane z cyfrową paletą EPAL Euro, dzięki czemu położenie towaru i palety w łańcuchu dostaw może być śledzone poprzez automatyczne lub ręczne skanowanie kodu QR. Cyfrowa paleta EPAL Euro umożliwia rejestrowanie towarów i palet w czasie rzeczywistym zarówno podczas transportu, intralogistyki, jak również wymiany palet.

Zarządzanie paletami
Twoi klienci mogą w łatwy sposób poprawić przejrzystość logistyki paletowej digitalizując swoje zapasy palet i wymianę palet. To obniży koszty i pozwoli uniknąć strat wynikających z nieprawidłowo wypełnionych kwitów paletowych.

Wsparcie dla istniejących systemów IT (ERP, WMS itp.)
QR na europaletach EPAL jest otwartym standardem. Użytkownicy europalet EPAL QR z własnymi systemami IT, takimi jak Enterprise Resource Planning (ERP) czy Warehouse Management Systems (WMS) mogą przenieść dane przechwycone z kodu QR bezpośrednio do własnych systemów.

Zmniejszenie ilości dokumentacji papierowej
Przetwarzanie danych dotyczących towarów i transportu zmniejsza pracę administracyjną i pozwala uniknąć drukowania papierowych dokumentów. Oszczędza to czas i pieniądze oraz chroni środowisko.

Unikanie papierowych etykiet
Kod QR może być łatwo stosowany z każdym rodzajem czytnika. Dzięki temu nie ma potrzeby umieszczania papierowej etykiety. Pozwala to zaoszczędzić czas i koszty oraz uniknąć odpadów.

Digital twin
Handel detaliczny i logistyka opracowują cyfrowe modele symulujące ich magazynowanie i transport (digital twins). Cyfrowa paleta EPAL Euro wspiera te modele poprzez umożliwienie lokalizacji i ładunku palet w czasie rzeczywistym poprzez automatyczne lub ręczne skanowanie kody QR.

Czytaj także:
CHEP wprowadza palety wykonane w 100% z pokonsumenckich odpadów plastikowych
Współpraca IPP Pooling Polska i sieci Biedronka
Kaufland wyznacza nowe standardy w logistyce. Sieć wdraża autorskie palety składane

Zaloguj się by skomentować