Zaloguj się

Współdzielenie w logistyce miasta

Jednym z trendów współczesnej logistyki jest współdzielenie. Na czym dokładnie współdzielenie polega, czym różni się od wynajmu i co można współdzielić w mieście?

prof. zw. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, Kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Współdziałanie, znane zresztą od tysięcy lat, polega na dobrowolnym połączeniu sił i środków, by zrealizować wspólne cele bądź cele indywidualne, zazwyczaj bez określonych korzyści materialnych (chociaż ten warunek nie jest konieczny). Powiedziałem, że to zjawisko znane od tysięcy lat. Ono prawdopodobnie pozwoliło naszemu gatunkowi żyć w grupach, dzielić pewne obowiązki, przetrwać i stworzyło go rozumnym. Z czasem te potrzeby zmieniły się, staliśmy się bardziej niezależnymi. Nastąpił podział pracy, pojawiły się stosunki wymienne oraz pieniądz. Współdzielenie stało się chyba mniej atrakcyjne, gdyż nie pozwalało zachować dynamiki ewentualnego bogacenia się. Do pomysłu wracamy teraz - współdzielenie staje się formą nawiązywania kontaktów międzyludzkich, opartych o inne wartości i to, jak mi się wydaje, jest clou problemu. Potrzeby niekiedy są pretekstem do tworzenia takich kontaktów. W rezultacie współdzielenia stajemy się mniej egoistyczni, zaborczy w stosunku do własnych rzeczy, wreszcie - bardziej otwarci na nowe okazje. Gdy porównamy ten nieco obszerny opis do wynajmu, to stosunkowo łatwo zauważymy, że nie przystaje do niego. Bo czym różni się oferta zabrania kogoś ze sobą po drodze od wynajmu samochodu, by pokonać tę samą drogę? Podobnie - czym jazda autostopem różni się od przejazdu autobusem…
Obszary przewozu osób i przesyłek to zapewne główny zakres współdzielenia; dotyczy zarówno nietradycyjnych środków transportu indywidualnego i zbiorowego, dostarczania przesyłek kurierskich (np. przy wykorzystaniu możliwości Ubera) czy zakupów ze sklepów, przenoszonych przez osoby fizyczne, które planują przejść w pobliżu miejsca pobytu odbiorcy. Jako osoba zajmująca się szerzej funkcjonowaniem miast, wymienić mogę natomiast jeszcze cały szereg działań wynikających z solidarności z osobami wykluczonymi. Współdzielić można niemal wszystko, choćby czas.


Więcej o współdzieleniu w najnowszym numerze czasopisma "Logistyka" 4/2019.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 26 sierpień 2019 10:23
Zaloguj się by skomentować