Zaloguj się

Infrastruktura logistyczna i idea Przemysłu 4.0

Jak idea Przemysłu 4.0 realizowana jest w budownictwie przemysłowym?

Łukasz Łukasiuk, członek zarządu Grupy Łukasiuk Polska Sp. z o.o.
 
Przemysł 4.0 to przede wszystkim optymalizacja procesów produkcyjnych, dzięki integracji inteligentnych maszyn i systemów IT. Mówiąc Industry 4.0, mamy na myśli informatyzację i automatyzację, jednak pojęciem nadrzędnym jest właśnie optymalizowanie - realizowane we wszystkich obszarach działalności, również w budownictwie i planowaniu przestrzeni.
Czwarta rewolucja przemysłowa wyraźnie odmienia każdy zakład. Pozwala na optymalne serwisowanie maszyn, kontrolę procesów produkcyjnych i logistycznych, racjonalne gospodarowanie energią i lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Zwiększa się też produktywność i w konsekwencji szeroko rozumiana rentowność przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu Internetu i ciągłej, wielokierunkowej wymianie danych, firmy produkcyjne mogą sprawniej wykonywać zlecenia i szybciej reagować na potrzeby i oczekiwania klientów. To również nowa jakość dla człowieka, ponieważ hale produkcyjne coraz częściej stają się przyjaznym miejscem pracy.
Aby wszystko to było możliwe, konieczna jest nie tylko technologia i elastyczność w zarządzaniu, ale również odpowiednia przestrzeń do prowadzenia działalności. Dlatego założenia czwartej rewolucji przemysłowej adaptowane są również w budownictwie. Dzisiejsze możliwości technologiczne i odpowiedzialne projektowanie pozwalają budować obiekty funkcjonalne, bezpieczne i spełniające kryterium elastyczności. Odpowiednia hala powinna nie tylko zapewniać jakość produkcji czy efektywność magazynowania. Ważna jest również możliwość szybkiej rozbudowy, zmiany parametrów lub nawet relokacji, bez ponoszenia znaczących kosztów.
Wyraźną oznaką optymalizacji w budownictwie jest wykorzystanie stali, która stopniowo zastępuje tradycyjną technologię murowaną. Budowa obiektów, których podstawą jest konstrukcja stalowa, przebiega znacznie szybciej, jest kilkukrotnie tańsza i oferuje tyle samo możliwości, co budynki tradycyjne. Dlatego właśnie współczesne markety, centra logistyczne czy kompleksy przemysłowe (również z częściami biurowymi) tworzy się w halach stalowych. Natomiast elastyczność współczesnego budownictwa przemysłowego najlepiej widać na przykładzie hal namiotowych. Można je wznieść nawet w kilka tygodni, bez pozwolenia na budowę, a w razie konieczności relokować lub zmieniać ich powierzchnię relatywnie niskim nakładem pracy i kosztów.
Mając na uwadze te zalety, współczesne przedsiębiorstwa, zamiast inwestować w kosztowne i długo powstające hale budowane tradycyjnymi metodami, stawiają na całoroczne hale namiotowe. Ich zastosowanie dobrze wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0 za sprawą wspomnianej wcześniej optymalizacji kosztów i czasu, ale także dzięki możliwości dopasowania inwestycji do indywidualnych potrzeb. Namioty przemysłowe pozwalają na: kontrolę temperatury i wilgotności wewnątrz obiektu, dostosowanie przestrzeni, bram i doków załadunkowych do profilu działalności, a także bez przeszkód można zainstalować w nich potrzebne instalacje branżowe, takie jak na przykład wentylacja.
Produkcja i montaż hali namiotowej to kilkukrotnie niższe nakłady finansowe w porównaniu do tradycyjnych budynków. Kompleksowe wykonanie hali jest możliwe już w miesiąc, także dzięki temu, że nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Natomiast w przypadku budynków modułowych lub murowanych, miesiąc to czas niewystarczający nawet na przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z inwestycją. Dla wielu nowoczesnych przedsiębiorstw, którym zależy na szybkim rozszerzeniu produkcji lub powiększeniu powierzchni magazynowej, niezwykle istotny jest również fakt, że korzystanie z hali namiotowej w żaden sposób nie ogranicza potencjalnej rozbudowy obiektu. Halę można relokować i zamontować w innej lokalizacji, zwiększyć jej powierzchnię, bądź wynająć lub sprzedać. Tym samym firmy mogą działać szybko, elastycznie i zwinnie, nawet w najbardziej zmiennych warunkach.
Możliwość dostosowania tego rodzaju obiektów na wielu płaszczyznach sprawia, że hale namiotowe są rozwiązaniem uniwersalnym, spełniającym swoją funkcję przez wiele lat. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zmian zachodzących w przedsiębiorstwie w związku z wprowadzaniem do niego rozwiązań Przemysłu 4.0, zwłaszcza takich jak rozbudowa czy zmiana profilu działalności. Zgodnie z założeniem, że jednym z fundamentów czwartej rewolucji przemysłowej jest elastyczność działania.

O budownictwie przemysłowym czytaj także:
- CSR w logistyce, czyli dlaczego warto inwestować w ekologiczne magazyny?

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 08 czerwiec 2020 13:02
Zaloguj się by skomentować