Zaloguj się

E-handel wybiera operatorów fulfilment

Najnowsze badania wykazały, że operatorzy fulfilment są bardzo ważnym ogniwem łańcucha dostaw w handlu elektronicznym. Jak ważnym? Ilu operatorów działa na polskim rynku? Kogo obsługują?

Dr hab. Arkadiusz Kawa, Dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania

Badania pt. "Fulfilment w e-commerce. Wykorzystanie standardów GS1 w obszarze działalności operatorów fulfilment" wykonane przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania na zlecenie GS1 Polska wykazały, że operatorzy fulfilment są bardzo ważnym ogniwem łańcucha dostaw w handlu elektronicznym. Wspierają polskie przedsiębiorstwa nie tylko w bieżących operacjach logistycznych, ale także w ich rozwoju. Udało nam się ich zidentyfikować 60, ale ich liczba cały czas się zwiększa. Usługi te świadczy coraz więcej firm, które wcześniej zajmowały się podobną działalnością, ale dla innych klientów. Obsługują one głównie sklepy internetowe, których w Polsce jest ponad 30 tys., ale także sprzedawców internetowych, których jest nawet kilkakrotnie więcej.

Nasze badania pokazują, że polski rynek fulfilment znajduje się wciąż na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, ale ma przed sobą duże perspektywy dalszego rozwoju. Tylko 30% sklepów internetowych korzysta z usług fulfilment dla towarów sprzedawanych w Internecie. Ci, którzy korzystają z tych usług, są zadowoleni. Największymi korzyściami, jakie osiągają, są oszczędność czasu i zwiększenie jakości obsługi logistycznej. Kolejnymi argumentami przemawiającymi za outsourcingiem w logistyce magazynowej jest wygoda i większe możliwości rozwoju na nowych rynkach. Pozostałe 70% firm, które nie korzysta z usług fulfilmentu, wskazuje na wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Najważniejszą z nich jest chęć utrzymania wszystkiego pod kontrolą. Sprzedawcy internetowi uważają, że mogą lepiej odpowiadać na potrzeby klientów i chcą mieć bezpośredni kontakt z towarem. Z tych powodów najlepszym rozwiązaniem dla niektórych sprzedawców internetowych jest ich własna logistyka. Należy mieć tego świadomość i pokazać klientom, że bariery te można łatwo pokonać dzięki profesjonalnemu wsparciu ze strony dostawców usług realizacyjnych. Bardzo obiecujące dla dostawców usług fulfilment jest to, że prawie 27% menedżerów sklepów internetowych zamierza w ciągu maksymalnie trzech lat zlecić na zewnątrz swoją logistykę towarów sprzedawanych w Internecie.

Raport "Fulfilment w e-commerce" jest dostępny bezpłatnie:
- POBIERZ RAPORT

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 03 sierpień 2020 13:59
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe